Saeimas sēde. Foto: Reinis Inkēns, Saeima
Saeimas atbildīgie dienesti nav konstatējuši drošības riskus nesen noslēgtajā līgumā par informācijas sistēmu uzturēšanu.
Iepriekš finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) aicināja drošības iestādes veikt pārbaudes par iespējamu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu ārējo ietekmējamību, jo publiskajā telpā parādījās jautājumi par uzņēmuma "Emergn" atbilstību Latvijas drošības prasībām.
Elektroniskās iepirkumu sistēmas dati liecina, ka janvāra beigās arī Saeima ar "Emergn" noslēgusi līgumu par parlamenta daļas informācijas sistēmu papildinājumu un jauninājumu izstrādi, tehnisko atbalstu un uzturēšanu.
Atbildot uz jautājumiem par sadarbību ar "Emergn" un iespējamiem drošības riskiem, Saeimas Preses dienestā aģentūru LETA informēja, ka patlaban nav konstatēti drošības riski, kas būtu par pamatu līguma pārtraukšanai ar šo uzņēmumu.
Pašlaik Saeimai ir noslēgts viens līgums ar "Emergn" un uzņēmums jau iepriekš nodrošinājis Saeimas informācijas sistēmu pilnveidošanu un tehnisko atbalstu.
IT uzņēmums "Emergn" atbalsta aicinājumu drošības iestādēm veikt pārbaudes VID IT sistēmām, aģentūrai LETA pavēstīja uzņēmumā. Tāpat "Emergn" pārstāvji piekrīt tam, ka ir svarīgi novērst jebkādas šaubas par VID izmantoto IT sistēmu drošību. "Mēs cieši sadarbojamies ar VID šajā jautājumā un esam gatavi sniegt visu nepieciešamo informāciju atbildīgajām iestādēm," sacīja uzņēmuma pārstāvji.
Komentējot iepriekš izskanējušu informāciju par uzņēmuma saistību ar Krieviju, uzņēmuma pārstāvji sacīja, ka "Emergn Global Holdings Limited" ir globāls digitālā biznesa pakalpojumu uzņēmums, un "Emergn" grupa ir reģistrēta Īrijā. Vienlaikus "kā globālam uzņēmumam, "Emergn" ir tirdzniecības pārstāvniecības vairākās valstīs. Bermudu salu pārstāvniecība neveic pamatdarbības, kā arī uzņēmums vairs neveic darbību Krievijā - tā tika pārtraukta 2022.gadā".
Grupas īpašnieki esot no ASV, Ukrainas un Īrijas - uzņēmumam "Emergn" neesot īpašnieku no Krievijas. "No uzņēmuma pieciem starptautiskajiem valdes locekļiem viens ir Libānas pilsonis, kuram viens no vecākiem ir no Krievijas. Tas izskaidro, kāpēc viņam ir arī Krievijas pase. Šis valdes loceklis jau vairākus gadus dzīvo ASV," pauž uzņēmuma pārstāvji.
Tikmēr Saeimā aģentūrai LETA apgalvoja, ka parlaments pastāvīgi pievērš lielu uzmanību parlamenta informācijas sistēmu drošībai, tostarp sadarbībā ar kompetentajām drošības iestādēm pastāvīgi izvērtējot riskus un veicot nepieciešamos uzlabojumus, kā arī izglītojot Saeimas informācijas sistēmu lietotājus.
Saeimas Preses dienestā skaidro, ka sadarbība ar valsts drošības iestādēm parlamenta informācijas sistēmu drošības jomā jau patlaban ir ikdienas darba sastāvdaļa, tostarp jau pirms līgumu noslēgšanas ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem.
"Ārējās ietekmējamības riski parlamenta informācijas sistēmām tiek savlaicīgi apzināti un iespējami minimizēti. Pakalpojumu sniedzējiem nav tiešas piekļuves produkcijas videi, un izveidotos jauninājumus pēc drošības un funkcionālajiem testiem tajā uzstāda Saeimas darbinieki," skaidro parlamentā.
Saeimas sēde. Foto: Reinis Inkēns, Saeima