Aizrautība ar kristāliem, mirdzošiem akmentiņiem, zaigojošām rotaļlietām, kas meitenēm no mazām dienām liek aizrauties elpai, izvēloties princešu kroņus un maziem spīgulīšiem rotātas somiņas, nepamet teju nevienu dāmu arī pieaugušā vecumā.
Šķiet pirmā asociācija, pieminot vārdu “kristāls”, ir Swarovski, kas vienlaicīgi simbolizē augstas kvalitātes standartu un pārliecību par tā īstumu. Bet vai mēs zinām, kā patiesībā radušies šie visā pasaulē zināmākie un nemainīgi pieprasītākie kristāli un kā atšķirt īstu kristālu no viltojuma?
Swarovski veiksmes stāsts
Swarovski kristālu pirmsākumi meklējami 19. gadsimtā kādā austriešu stiklinieka ģimenē, kurā mazais Daniels Svarovski (Daniel Swarovski), vērojot sava tēva darbu nelielajā stikla rūpnīcā, apguva un pilnveidoja augstas klases stikla slīpēšanas tehniku, kas vēlāk veiksmīgi tika likta lietā, radot šobrīd miljardiem dolāru pelnošu modes ikonas zīmolu, kas priecē daiļo dzimumu visā pasaulē gan augstas kvalitātes rotās, gan apģērbos, gan aksesuāros un interjera priekšmetos, gan oriģinālizpildījumā visdažādākajos sadzīves priekšmetos.
Jā, iespējams šis fakts nav visiem zināms, bet Swarovski kristāli nav dabas veidoti, tiek veidoti no stikla, kvarca smiltīm un dabiskiem minerāliem ar 32% svina koncentrāciju, bet to proporcija un tehnoloģija, kas liek rezultātam tik ļoti līdzināties īstam dimantam, joprojām ir Swarovski noslēmums. To neatkārtojamo vērtību veido ne tikai ķīmiskais kristāla sastāvs, bet arī līdz pat šim brīdim neatklātā precīzā ražošanas tehnoloģija, kas kristāliem nodrošina garantētu un oriģinālu kvalitāti.
Kā atpazīt īstu Swarovski kristālu no viltojuma?
Swarovski veiksmes stāsts un lielais pieprasījums likumsakarīgi ir veicinājis arī konkurentu vēlmi atkārtot to unikālo būtību, tomēr Swarovski kristālu griešanas un slīpēšanas tehniku atkārtot ir gandrīz neiespējami. Šie kristāli izceļas ar precīzu simetriju, dzidrumu, un tie vienmēr ir identiski. To, vai Jūsu rokās nonācis īsts Swarovski kristāls vai tomēr viltojums, Jūs varēsiet noteikt pēc šādām pazīmēm:
- Kristālos nekad nebūs burbulīšu. Swarovski kristālu ražošanas procesā tie tiek rūpīgi atlasīti un kristāli, kas kādu nejaušu apsvērumu dēļ neatbilst noteiktajām zīmola prasībām, nekad nenonāk apritē.
- Kristāla šķautnes vienmēr būs identiskas, savienotas un uz augšu vērstas. Swarovski kristāli tiek griezti ar speciālu iekārtu, kas nodrošina precīzu un identisku katru kristāla gabaliņu. Speciālā griešanas iekārta spēj nodrošināt vienam kristālam līdz pat 100 šķautņu, bet katras šķautnes leņķis ir izstrādāts tā, lai nodrošinātu Swarovski tik raksturīgo spoguļošanas un lietas gaismas efektu. Gadījumos, kad šķautnes nav vienmērīgas vai ir atšķirīgas, visai droši Jūsu rokās ir imitācija.
- Dzidrs pulējums. Ja kristālā redzamas skrambas, bedrītes, švīkas vai eļļains spīdums, arī šajā gadījumā pie Jums visdrīzāk nonācis viltojums. Swarovski īpašajā tehnoloģijā katrs kristāls tiek pulēts, līdz tas kļūst kristāldzidrs, lai ne tikai uzsvērtu dizaina neatkārtojamību, bet arī lai pēc iespējas vairāk nodrošinātu gaismas atstarošanos. Atšķirīgiem kristāliem var būt noteikta virskārta (piemēram metālisks pārklājums, kas veido hameleona atspīduma efektu), tāpat Swarovski kolekcijā ir pieejami arī krāsainie kristāli, tomēr arī šajā gadījumā tonim ir jābūt pilnīgi vienmērīgam.
- Oriģināliepakojums ar Swarovski gulbi logotipā. Šis būs viens no pirmajiem vēstītājiem par konkrētā produkta autentiskumu un piederību Swarovski namam. Arī uz rotām, aksesuāriem un interjera priekšmetiem vienmēr atradīsiet gravējumu vai oriģinālemblēmu ar Swarovski logotipu.
Rotaslieta, kristāli, Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay