Ikviens, kurš ņēmis kredītu, skaudri izjūt EURIBOR likmes kāpumu, jo arī kredīta maksājumi attiecīgi pieaug. Kā bankām un valstij atvieglot patērētājiem kredītu atmaksas procesu? Par to stāsta raidījums “360TV ZIŅneši”.
Atbilstoši Latvijas Bankas informācijai kopējais izsniegto mājokļu hipotekāro kredītu skaits ir vairāk nekā 127 tūkstoši. Procentlikmju kāpuma dēļ finansiāli ievainojami esot 13% mājsaimniecību ar kredītiem, kurām kredītmaksājumu slogs pieaudzis par 40% no ienākumiem un vairāk. Tāpēc Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina bankas mazināt kredītmaksājumu slogu.
Savukārt Finanšu ministrija rosina iekļaut kredītprocentu maksājumus iedzīvotāju ienākuma nodokļa attaisnotajos izdevumos uz terminētu laiku - 2023. un 2024.gadu. Ja šāds regulējums tiktu pieņemts, tas nozīmētu, ka pēc gada deklarācijas iesniegšanas, tajos norādot kredītprocenta maksājumus, daļu šīs summas varētu atgūt. Taču - tas samazinātu valsts budžeta ieņēmumus apmēram par 47 ar pusi miljoniem eiro. Un šis slogs gultos tad uz visu nodokļu maksātāju pleciem, brīdina Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baibas Vītoļiņa.
Patērētājiem, kuriem ir kredīti, tas noteikti būtu pozitīvs risinājums, jo tā tomēr ir nauda, ko varētu saņemt atpakaļ. Bet ir jāsaprot, ka to maksājam tad principā visi nodokļu maksātāji. Arī tie, kuriem kredītu nav.
Tikmēr Finanšu nozares asociācijā min, ka tas varētu sekmēt kreditēšanas attīstību un sildīt ekonomiku. Turklāt šāda sistēma nebūtu unikāla pat mūsu Baltijas valstu reģionā. Kaimiņiem igauņiem tāda jau esot.
Vairāk par to, kādus risinājumus saredz finanšu nozare, skaties sižetā.
Ar rūpēm par sabiedrību raidījums "360TV ZIŅneši" katru darbadienas vakaru kanālā 360TV plkst.18.55!