Photo by Daria Shevtsova from Pexels
Ja vēlies atgūt savu pirmsdzemdību ķermeni – atjaunot krūšu tvirtumu un formu vai savilkt lieko ādu uz vēdera, laiks mest malā aizspriedumus par plastikas ķirurģiju! Piesakies uz konsultāciju pie ķirurga, lai atgūtu pašpārliecinātību un savu agrāko augumu!
Diemžēl daudzas sievietes jūtas nelaimīgas savā ķermenī pēc bērniņa radīšanas, tomēr kaunas par to runāt, tāpēc noslēdzas no apkārtējiem un pazūd pašas sevī, taču, ja problēmu ir iespējams risināt, tad kāpēc atlikt? Skaidrs ir viens, ka par plastisko ķirurģiju aizvien netiek pietiekami runāts, tāpēc ap to virmo dažādi mīti un neatbildēti jautājumi. Lūdzām ķirurgam Ansim Ģīlim atbildēt uz svarīgākajiem jautājumiem, kas skar krūšu un vēdera plastisko ķirurģiju.
Vai silikona implanti ir vienīgais ceļš uz tvirtām krūtīm?
Skaistas krūtis iespējams iegūt ar dažādām ķirurģiskām metodēm. Tās var būt krūšu samazināšanas, krūšu pacelšanas vai krūšu palielināšanas, atkarībā no tā, kādas ir konkrētās pacientes vēlmes un anatomiskās īpatnības.
Ja nepieciešama krūšu palielināšana, to var veikt izmantojot silikona implantus, pacientes pašas taukaudus vai pat citu pacientes audu mikroķirurģisku pārstādīšanu. Tiesa, ņemot vērā visbiežāk novērotās pacientu vēlmes saistībā ar krūšu formu un izmēru, lai panāktu rezultātu, atstājot pēc iespējas mazākas rētas, silikona implanti bieži vien ir saprātīga izvēle. Atsevišķos gadījumos arī dažādas tehnikas tiek kombinētas – ja krūtis pēc grūtniecības un bērna barošanas noslīdējušas un zaudējušas tilpumu, iespējams iegūt skaistu formu, kombinējot krūšu pacelšanu (mastopeksiju) un tilpuma palielināšanu.
Kādos gadījumos krūtīs tiek likti implanti?
Ja krūtis ir pavisam nelielas, lai koriģētu nelielu noslīdējumu, kā arī lai mazinātu asimetriju. Bieži vien kombinācijā ar krūšu pacelšanu, implantu ievietošana ļauj operāciju veikt mazāk agresīvi, līdz ar to atstājot mazāk rētas.
Vai varu veikt krūšu plastisko ķirurģiju, ja nākotnē plānoju vēl bērnus?
Ja tuvākajā nākotnē plānota grūtniecība, labāk iesaku krūšu operācijas veikt pēc zīdīšanas. Tehniski krūšu operācijām nevajadzētu ietekmēt nedz grūtniecību, nedz bērniņa barošanu, taču, ja griezieni ir tuvu krūtsgalam, ir risks, ka tiks traumēti piena dziedzeru izvadceļi, līdz ar to var rasties sastrēgumi vai citas problēmas zīdīšanas laikā. Ja starp operāciju un grūtniecību ir vismaz gads, tad šo risku praktiski nav.
Vai krūšu pacelšana ir iespējama, ja krūtis ir dabīgi lielas?
Iespējams pacelt jebkura izmēra krūtis, izvērtējot individuālās anatomiskās īpatnības un vēlmes pēc konkrēta rezultāta. Ja krūtis ir pārlieku lielas un rada diskomfortu vai pat medicīniskus sarežģījumus, ir iespēja tās samazināt.
Kā norit krūšu pacelšanas operācija?
Ir dažādas tehnikas krūšu pacelšanai, taču visu mērķis ir novietot krūtsgalu pareizā augstumā attiecībā gan pret pašu krūti, gan visu ķermeni kopumā un noņemt lieko, izstiepto krūts apakšpola ādu. Pie nelielāka noslīdējuma iespējams veikt formas korekciju, atstājot rētu tikai ap areolu, ja noslīdējums lielāks, nepieciešams pagarināt griezienus vertikāli uz leju. Pie vēl lielākas noslīdējuma pakāpes - arī zemkrūts krokā. Gadījumos, kad operācija tiek kombinēta ar implantu ievietošanu, visbiežāk izdodas iztikt bez šī zemkrūts krokas grieziena. Visas krūšu pacelšanas operācijas tiek veiktas vispārējā anestēzijā. Stacionārā mediķu uzraudzībā ir jāpavada tikai viena diennakts.
Vai iespējams veikt tikai krūšu palielināšanu bez krūšu pacelšanas?
Jā, protams. Ja krūtis ir mazas, vai ir neliels to noslīdējums. Šādos gadījumos caur tikai 4-5cm gariem griezieniem zemkrūts krokā vai gar areolas malu, tiek ievietoti implanti, kuri palīdz izveidot vēlamo formu un krūšu apjomu. Ir pieejami dažādi implanti un dažādas operācijas tehnikas, kas tiek izvēlētas atbilstoši konkrētajai pacientei. Implantu izvēle ir ļoti plaša, tie ir dažādu izmēru, tilpumu un formu, lai individuāli katrai sievietei varētu atrast vispiemērotāko.
Cik ilgi dzīst griezuma vietas pēc krūšu operācijas?
Apmēram nedēļu pēc operācijas tiek noņemtas šuves. Visbiežāk vēl vienu līdz divas nedēļas virs grieziena vietām tiek turēti nelieli plāksterīši. Pēc mēneša jau tiek domāts, kā rētas pēc iespējas ātri padarīt mīkstas un neredzamas, un jau šajā laika nezinātājam tās var nebūt pamanāmas.
Kas ir vēdera plastika?
Vēdera plastika ir ķirurģiska operācija, kuras laikā likvidē lieko ādu un taukus no vidukļa un vēdera lejasdaļas un nostiprina vēdera priekšējo sienu.
Kādos gadījumos tiek veikta vēdera plastikas operācija?
Vēdera plastiku veicam, ja pacientei pēc grūtniecības vai lielām svara izmaiņām vēdera priekšējās sienas āda ir izstiepusies, kļuvusi nokarena un nespēj vairs savilkties atpakaļ. Papildus šīs liekās ādas noņemšanai, iespējams arī nostiprināt vēdera priekšējo sienu, likvidēt muskuļu diastāzi, vai pat atbrīvoties no trūcēm. Gadījumos, kad vēdera priekšējā daļā vai sānos ir nevēlami vai neproporcionāli tauku depozīti, operāciju kombinējam arī ar tauku atsūkšanu.
Arī šīs operācijas norit vispārējā anestēzijā un pacients klīnikā mediķu uzraudzībā visbiežāk uzturas vienu diennakti. Pēc operācijas apmēram mēnesi ieteicams valkāt speciālu kompresijas veļu.
Vai pēc vēdera plastikas operācijas paliek daudz rētu?
Pēc vēdera plastikas tiek atstāta viena rēta, kas iet horizontāli vēdera lejasdaļā un grieziena vieta tiek izvēlēta ar aprēķinu, lai rētu būtu iespējams paslēpt zem apakšveļas.
Photo by Daria Shevtsova from Pexels