You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zobārsta apmeklējums – kad to var atlikt, bet kad tomēr nē?

Sākam jau pierast, ka Covid-19 pandēmija un ar to saistītie riski ir ieviesuši vērā ņemamas korekcijas mūsu ikdienas izvēlēs un ieradumos. Vairums cilvēku šajā situācijā cenšas pēc iespējas ierobežot kontaktus ar ārpasauli, sabiedrisku vietu apmeklējumus un izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas, taču kā rīkoties, ja šādā pavisam nepiemērotā brīdī par sevi atgādina zobu sāpes ?

Lai gan zobārstniecības pakalpojumu sniegšanā šobrīd ierobežojumi nepastāv, un klienti var droši turpināt tos izmantot, jo ārstniecības iestādes stingri seko līdzi visu epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanai, tomēr ir cilvēki, kas sava sirdsmiera vai ērtību labad izvēlētos zobārsta vizīti atlikt uz “drošākiem laikiem”.

Par to, kādos gadījumos vizīti pie zobārsta varētu uz laiku atlikt bez raizēm par nopietnākiem sarežģījumiem, bet kādos tā darīt tomēr nevajadzētu, konsultē stomatoloģijas klīnikas Dentamix vadītāja Ineta Majore.

Ja zobu sāpes ir ātri pārejošas – varam nogaidīt

Viens no gadījumiem, kad ar zobārsta apmeklējumu varētu nogaidīt, ir tad, ja zobu sāpes, kas var būt arī brīžiem asas – piemēram, iedzerot aukstu vai karstu dzērienu, vai tīrot zobus - tomēr ir īslaicīgas, un ātri pāriet pašas no sevis. Tas visdrīzāk nozīmē, ka ir palielinājusies zoba jutība, bet zoba nervs vēl nav skarts. Problēmas pagaidu risinājums varētu būt – sākt lietot aptiekās nopērkamu zobu pastu īpaši jutīgiem zobiem, kas zoba jutīgumu normalizēs.

Otrs gadījums, kad arī ar problēmu varēs kādu laiku sadzīvot ir, nolūzusi zoba maliņa vai pat izkritusi plomba. Sajūtas šai situācijā gan nav patīkamas – asā mala var traucēt vaigam vai mēlei, zobs kļūt jutīgāks, taču nopietna bīstamība vēl nepastāv. Bieži vien asā mala diezgan drīz nodeldējas, kļūst mazāk traumējoša, un cilvēks iemācās ar situāciju sadzīvot bez liela diskomforta. Protams, ja nolūzušais zobs turpina radīt problēmas, savaino mutes dobumu vai mēli, tad gan labāk neciesties, bet doties zobu salabot.

Ja zobu sāpes turpinās ilgstoši – dodamies pie ārsta

Lieta kļūst nopietnāka, ja, piemēram, tās pašas karstās kafijas izraisītās zoba sāpes vai “īdēšana” turpinās ilgstoši – 10, 15 minūtes vai ilgāk, vai pat ir nepieciešamība iedzert kādas pretsāpju zāles. Tas jau liecina par zoba nerva iekaisumu, un šādā situācijā ar zobārsta apmeklējumu vairs nevajadzētu ilgi vilcināties. Atcerieties, ka pretsāpju zāles tikai īslaicīgi atvieglo iekaisuma simptomus, bet nekādā veidā nerisina pašu problēmu – tam nepieciešama zobārsta palīdzība.

Kad gaidīt vairs nedrīkst nemaz?

Pavisam noteikti un nekavējoties ir jādodas pie speciālista, ja bez pulsējošām zoba sāpēm ir novērojams arī uzpampums smaganās vai visā sejas pusē, “vainīgais” zobs pēc sajūtām šķiet tāds kā “garāks”, it kā žoklis vēlētos to “izstumt”. Šai gadījumā pampums liecina, ka visdrīzāk ir sastrutojis zoba kanāls, un ir nepieciešama steidzama ārstēšana. Var gadīties, ka šāds zobs būs jāizrauj, taču mūsdienu zobārstu rīcībā ir lieliskas, progresīvas metodes un iespējams, ka zobu arī izdosies saglabāt. Jebkurā gadījumā – šeit ir svarīga operatīva rīcība, tādēļ necietiet mokas, negaidiet brīnumus, bet nekavējoties zvaniet uzticamiem un pārbaudītiem zobārstniecības speciālistiem.


Zobu higiēna, Image by Jenny Friedrichs from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas