Ja runa ir par
koksnes aizsardzību no apkārtējās vides un laikapstākļu ietekmi, iespējams, nav
zinošāka nozares eksperta par zviedriem. Tā kā arī Latvijā koks ir tradicionāls
ēku būves materiāls, lai saglabātu koku pēc iespējas ilgāk, to nepieciešams pienācīgi
aizsargāt. Tradicionālās zviedru koka
krāsas ir dabai draudzīgs un ilgtspējīgs koksnes aizsardzības līdzeklis, kas
pasargājis zviedru mājas no skarbajiem un mainīgajiem Skandināvijas
laikapstākļiem un kaitēkļiem paaudžu paaudzēs. Ja meklē ilgtspējīgu krāsu arī
savai saimniecībai, iepazīties ar zviedru krāsu neēvelētam kokam.
Kas ir zviedru krāsa?
Tradicionālā zviedru krāsa ir vārīta miltu krāsa, kuru izmanto Zviedrijā jau kopš 17. gadsimta. To sauc arī par miltu krāsu vai zemes krāsu, jo to izgatavo tikai no dabīgiem materiāliem. Krāsa satur miltu līmvielu, lineļļu, dabīgos pigmentus un dažādas piedevas un ir paredzēta neēvelētu koka virsmu krāsošanai. Tā nesatur organiskos šķaidītājus un ir ūdenī šķīstoša. Krāsas sastāvā ir tikai dabīgi komponenti, kas nav kaitīgi cilvēka veselībai. Krāsai ir izturīga ārējā kvalitāte, tā ir uz ūdens bāzes un videi draudzīga. Miltu krāsa ir ekoloģiski nekaitīga, turklāt ar zviedru krāsu nokrāsotā koksne „elpo”. Sastāvā esošā linsēklu eļļa padara koksni ūdensnecaurlaidīgu un esošie savienojumi pasargā koksni no trūdēšanas un pelējuma. Tā konservē tās virsmu, tāpēc ir ideāli piemērota ilgmūžīgai koka fasāžu, apkārtējās vides ietekmē esošo koka konstrukciju aizsardzībai. Tā labi iesūcas koksnē un veido aizsargkārtu no mitruma, sāļu un dažādām koksnes infekcijām un sēnītēm, turklāt tā pieejama vairākos ļoti sulīgos toņos. Šī krāsa ir piemērota izvēle saimniecības ēku, sētu, skaidu jumtu, kā arī dzīvojamo ēku koka fasāžu krāsošanai. To var izmanto arī minerālās virsmas, kā apmetuma, minerālo plākšņu un citu virsmu krāsošanai, bet tā nav piemērota logu rāmju un durvju krāsošanai.
Krāsošana un virsmas sagatavošana
Viena no lielākajām zviedru krāsas priekšrocībām ir krāsas vienkāršā lietošana. Krāsu nepieciešams uzklāt tikai vienu reizi (labākai aizsardzībai eksperti rekomendē krāsu uzklāt divās kārtās), un virsmai nav vajadzīga nekāda īpaša iepriekšēja sagatavošana – tikai putekļu, vecās krāsas, pelējuma un citu netīrumu notīrīšana. Izmantojot krāsu minerālvirsmu krāsošanai, nav nepieciešama virsmas špaktelēšana un gruntēšana. Krāsā esošie naturālie pigmenti ir ļoti noturīgi pret izbalēšanu un to iespējams lietot gan iekšdarbiem, gan ārdarbiem. Tā kā zviedru krāsai ir bieza, želejveidīga konsistence, to vislabāk ieteicams uzklāt ar cietu otu vai rullīti. Krāsu klāj uz visas virsmas ar plašiem vēzieniem un ierīvē, lai koksnes virsmas poras un plaisas būtu aizpildītas. Jāseko līdz, lai nepaliktu nenokrāsotas vietas, jo, tās krāsojot vēlāk, virsma nebūs līdzena. Īpaši labs krāsojums sanāk uz neēvelēta koka virsmas. Krāsošanai ieteicams apmācies bezvēja laiks – tad krāsa žūst lēni un labāk sasaistīsies ar krāsojamo virsmu. Atkarībā no laikapstākļiem, zviedru krāsas žūšanas laiks svārstās no 12 līdz 24 stundām. Ar vienu litru zviedru krāsas iespējams nokrāsot 4-5 m² virsmas vienā kārtā vai apmēram 3 m² divās kārtās.
Zviedru krāsa – izdevīga koka virsmu aizsardzība
Zviedru krāsa apzāģim rada koksnes virsmas aizsargkārtu no UV stariem, mitruma un kukaiņiem. Turklāt tā ir lētāka alternatīva par vairums mūsdienu ķīmiskajām krāsām ar ilgāku kalpošanas laiku. Ar zviedru krāsu aizsargātai koka fasādei nav nepieciešama krāsojuma atjaunošana kā minimums 10 gadus. Dziļi iesūcoties koksnē, tā nodrošina ilgmūžīgu aizsardzību (15-20 gadi), neradot uz koksnes plaisājošu vai lobošos plēvīti. Svarīgi atcerēties, ka ar zviedru krāsu bagātīgi piesūcināta koksne pēc pilnīgas nožūšanas var noklāties ar sarmai līdzīgu sāļu kārtu, kas pirmā lietus laikā nomazgājas un neietekmē krāsas kalpošanas mūžu. Noskalotie sāļi var daļēji iekrāsot pieguļošās minerālās virsmas, kā betonu un bruģi. Tāpēc, lai pasargātu citas virsmas, līdz pirmajam lietum, tās ieteicams pārklāt ar plēvi vai veikt dēļu vieglu mazgāšanu.
Foto: Stafor