Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

12 lietas, kas jāņem vērā cīņā ar latvāņiem!

Latvāņi, Image by Mabel Amber from Pixabay

Latvāņi, Image by Mabel Amber from Pixabay

Pagalma stūrī pēkšņi parādījies latvānis. Skatos un atceros aizgājušo ziemu, kad kaimiņiene priecīga veidoja no latvāņu izkaltušajiem stumbriem puzurus un svētku rotājumus. Tos ieraugot, šermuļi pārskrēja pār kauliem, apzinoties, ka noteikti kādas sēklas bira pa ceļam visur, kur viņa gāja, tostarp manā pagalmā. Kā zināms, latvānis nekontrolēts var izplatīties ārkārtīgi ātri un vislabāk to likvidēt jau uzreiz, svarīgi rīkoties nekavējoties. Taču man, līdzīgi kā daudziem citiem, no šīm zaļajām rabarberiem līdzīgajām lapām ir patiešām bail. Latvāņa sula var izraisīt smagus apdegumus uz ādas, bet, iekļuvusi acīs – pat aklumu. Kā tad pareizi vajadzētu cīnīties ar latvāni un kā sevi pasargāt no bīstamajiem apdegumiem un alerģiskās reakcijas?

Kas jāņem vērā latvāņu apkarošanā?

Ja mēs runājam par atsevišķu augu - tad apkarošana būs daudz efektīvāka un ātrāka. Ja īpašums lielāks un latvāņi ir sākuši to strauji pārņemt, ir jāapbruņojas ar pacietību un jārīkojas. Kas tad ir jāņem vērā un kādas ir metodes?

  1. Latvāņa izrakšana. Vispirms nocērt ziedus un lapas. Pēc tam izroc saknes un aptuveni sešas pēdas ap tām. Sakņu pilnīga likvidēšana ir galvenā panākumu atslēga, noteikti nepietiek ar nelielas virsējās daļas nociršanu.
  2. Latvāņa pārklāšana ar gaismas necaurlaidīgu plēvi vai mulču arī var noderēt.
  3. Latvāņa noindēšana. Ja vēlies izmēģināt ķīmiskos līdzekļus, izvēlies tādus, kuru sastāvā ir gilofosfāts vai triklopīrs kā aktīvā viela. Jāņem vērā, ka šo metodi nedrīkst pielietot ūdenstilpņu tuvumā, kā arī pie bišu dravām. Pirms šo izmanto, noteikti iepazīsties ar augu aizsardzības normatīvajiem aktiem. Tu vari smidzināt šos līdzekļus vai arī injicēt tos tieši Latvāņa stumbrā, kas būs efektīvāk.
  4. Injekcijas latvāņa stumbrā veicamas kātā pie pamatnes, ar adatu ievadot ķimikālijas tieši augā.
  5. Nelieto sāli vai petroleju! Dzirdētas arī tautas metodes – mēģināt latvāni apkarot ar sāli vai petroleju, ievadot tos auga stumbā. Atceramies, ka tā ir dabas piesārņošana. Turklāt, ir pētījumi, kas parāda, ka šī metode nav efektīva, jo saknes turpina dzīvot. Tu būsi apkarojis tikai latvāni šogad, bet nākamajā gadā sāksies viss no gala.
  6. Nesāc karu ar latvāņiem saulainā dienā! UV starojuma ietekmē latvāņa sula ir daudz spēcīgāka un indīgāka, risks iegūt apdegumus ir krietni lielāks. Labāk izvēlēties agru rītu, vēlu vakaru vai pelēki mākoņainu dienu.
  7. Regulāri pļauj! Latvāņa apkarošanai vajadzēs pacietību – tas aug neticami ātri, pat pēc nopļaušanas. Ja Tavā saimniecībā ir latvāņi, nepietiek, ja nopļausi to pāris reižu vasaras laikā.
  8. Neļauj latvānim uzziedēt! Turklāt katrs augs var saražot 10- 20 tūkstošus sēklu, kas izplatās ar vēju, putniem, pielīp pie automašīnām, apaviem un iesējas tālāk.
  9. Savāc ziedus! Arī nopļauti zemē nomesti ziedi turpina birdināt sēklas, tādēļ latvāni vajadzētu pļaut vēl, pirms tas ir uzziedējis vai arī domāt par to, kā nopļautos ziedus savākt un likvidēt.
  10. Sadarbojies ar kaimiņiem! Ja tu būsi vienīgais, kas risina šo problēmu, bet kaimiņam turpat blakus latvāņi turpinās augt, tad šī cīņa būs veltīga. Centies vienoties, ka arī kaimiņš apkopj savu teritoriju vai vismaz likvidē ziedu galvas, pirms tajās nobriest sēklas.
  11. Pļaujot izvēlies piemērotu apģērbu! Garās bikses, zābaki, aizsargbrilles un cimdi šeit lieti noderēs. Vislabāk iegādāties sveciālu darba apģērbu, kas pasargās visu ķermeni un seju.
  12. Noganīšana. Vad mēģināt latvāņu izplatību ierobežot, tos noganot. Piemēram, aitas labprāt ēd latvāni. Šī metode palīz ierobežot latvāni, bet ne pilnībā apkarot. Ja tev ir pļavas, kurās dīgst latvāņi – apsver iespēju iegādāties arī aitu ganāmpulku.

Ko darīt, ja ir bijusi saskarsme ar latvāni?

  • Latvāņu sula ne vienmēr bojājumus rada uzreiz, jo sula aktivizējas tikai UV staru ietekmē. Ja esi saskāries ar latvāni, noteikti vajadzētu noskalot šo sulu no sava ķermeņa. Ja iespējams – darīt to 20 minūtes tekošā remdenā ūdenī un tad nosusināt.
  • Ja ir sākušās čūlas, iespējams, ka ir jāvēršas pie mediķiem pēc palīdzības.
  • Veseļošanās periodā arī noteikti jāizvairās no saules gaismas, sauļošanās.

Latvāņi, Image by Mabel Amber from Pixabay

Latvāņi, Image by Mabel Amber from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas