Košās lielziedu un sīkziedu atraitnītes ir pirmās pavasara puķes, ko var stādīt pavisam agrā pavasarī, pat tad, ja sola mīnusus. Tās ir īstas cīnītājas, kas iztur līdz pat -10 C, un pat, ja mīnusos tās šķietami sastingst, tiklīdz ir siltāks, tās turpina dzīt jaunus pumpurus.
Kas jāzina, lai izaudzētu atraitnītes savām rokām?
Dārzs ir mājas skaistākā rota! Ja vēlies savām rokām izaudzēt krāsainās un izturīgās atraitnītes, kas izdaiļos Tavu dārzu jau pavisam agrā pavasarī, atraitnītes sēj podiņos, kastītēs vai kasetēs jau augustā un septembrī, novieto vēsā un ēnainā vietā. Tās ir regulāri jālaista, jo mīl mitrumu. Rudenī, kad atraitnītes paaugušās, tās piķē un sastāda podiņos. Tas būtu jāpaspēj pirms salnu iestāšanās.
Pirmo ziemu atraitnītes novieto siltumnīcā. Lai tās neizsaltu, veido segumu – kūdru un agrotīklu. Līdz ar pirmajām siltajām pavasara dienām tās atsedz un uzsāk intensīvu atraitnīšu laistīšanu.
Pirmās atraitnītes dobēs var stādīt jau tad, kad atlaidusies zeme pavasarī, neskatoties uz nakts salnām. Lai tām būtu labvēlīgi un ērti augšanas apstākļi, jaunos stādus stāda aptuveni 25cm attālumā vienu no otra labi salietā zemē. Tomēr jāatceras – lai arī atraitnītes mīl mitrumu, pārāk mitrā – regulāri pārlietā zemē tām var veidoties puve. Atraitnītes nedrīkst turēt sausumā, jo ātri izkalst sakņu sistēma un tas praktiski nozīmē to, ka augs nokaltīs un nebūs atjaunojams.
Ja neplāno nākamā gadā pavairot atraitnītes no sēklām, tad labāk noziedējušās ziedkopas nogriezt, lai augs neattīstītu sēklas, kas atņems tam spēku. Tādā gadījumā atraitnītes priecēs ar vēl vairāk ziediem.
Atraitnīšu šķirnes ir daudz un dažādas. Sīksziedu, nokarenās atraitnītes lieliski izskatās iekaramajos podos zem nojumēm, māju stūros, pat vienkārši iekārtas kokos. Lielziedu atraitnītes krāšņi izceļas akmensdārzos. Bet gan lielziedu, gan sīkziedu atraitnītes var rotāt ne vien Tavu dārzu, bet arī balkonu, lodžiju un pat palodzes. Ja tomēr neplāno atraitnītes audzēt no sēklām, bet vēlies iegādāties jau gatavu stādāmo materiālu, to daudz un dažādās krāsās var iegādāties mūsu vietējās stādaudzētavās.
Kā mēslot atraitnītes?
Atraitnītes, kā jebkuras citas dārza puķes, ieteicams mēslot reizi nedēļā, mēslojot ar šķidro mēslojumu, kas paredzēts vasaras puķēm, piemēram, visiem zināmo “Vito”, tādā koncentrācijā, kāds norādīts uz mēslošanas līdzekļa iepakojuma. Tomēr tās var piebarot arī vienmērīgā daudzumā katru laistīšanas reizi, pagatavojot krietni atšķaidītāku koncentrācijas šķīdumu. Tad augi vienmērīgi un regulāri uzņems papildus barības vielas, kas paildzinās atraitnīšu dzīvi, padarīs tās izturīgākas un krietni krāšņākas. Jāatceras gan, ka mēslojumu lejot katrā laistīšanas reizē, tas nedrīkst būt tādā koncentrācijā, kas paredzēta mēslošanai reizi nedēļā vai pat vēl retāk.
Lasi arī:
- Apgūsti dārzkopību un dārza ainavu projektēšanu: kursi profesijai un hobijam
- Aprīlis – rožu apgriešanas laiks!
- Izturīgākie augi kapu apstādījumiem
Atraitnītes, Image by Petra Göschel from Pixabay