Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Attīstošas un izglītojošas telefona lietotnes bērniem

Telefons bērnam, Image by Mirko Sajkov from Pixabay

Telefons bērnam, Image by Mirko Sajkov from Pixabay

Laiks, ko pavadām viedierīcēs, īpaši sapos tālruņos, mūsdienās strauji pieaug. Ir dažādas diskusijas par to, cik šis laiks ir vai nav lietderīgs. Vecākus visbiežāk satrauc fakts, ka mazie ir kā apsēsti ar spēlīšu spēlēšanu un zaudē laika izjūtu. Tomēr labi apzināmies arī, ka jaunajai paaudzei šīs digitālās prasmes un interese par viedierīcēm ir teju vai šūpulī ielikta. Ko darīt? Ne vienmēr liegums spēlēties ar telefonu nostrādā – bērns ir kā apsēsts un beigu beigās šo nodarbi turpina darīt, bet cenšas, lai viņu nepieķer vecāki. Turklāt līdz ar nepārtrauktajiem aizrādījumiem rodas arī kauna sajūta par to, ka nākas mānīties, jo viedierīce taču ir kaut kas slikts, vai ne? Vislabāk ir dot bērnam iespēju mācīties šīs viedierīces izmantot jēgpilni – piemēram, vienoties par to, kādas aplikācijas vai spēles ir atļauto sarakstā. Šeit gan būtu labi, ja pieaugušie izvērtētu, ko bērns izvēlas un vienotos, ka noteiktu laiku drīkst spēlēt, piemēram, “gudrības” spēles. Lūk, esam sagatavojuši dažus priekšlikumus un idejas lietotnēm, kas jums varētu patikt. Turklāt būsiet pārsteigti, cik ātri bērni apgūst lietderīgas lietas, izmantojot dažādas mācību spēlītes un aplikācijas.

Svešvalodas apguve spēlēs un aplikācijās

Ir virkne dažādas telefona aplikācijas jeb lietotnes, kas paredzētas valodas apguvei. Tiesa gan – ne vienmēr tās ir latviešu valodā, taču tas netraucē. Ir pieejamas dažāda līmeņa spēles, kas mūsdienās palīdz apgūt bērniem vārdiņus.

Pašiem mazākajiem ieteicams izvēlēties spēles, kurās nav jāprot vēl lasīt. Tajās vienkārši tiek apgūts vārdu krājums, izruna un bērns vārda jēdzienu saprot no redzamā attēla. Daudzās šādās spēlēs pēc tam pārbauda iegaumēto un prasa, lai bērns atpazīst un izvēlas pareizo atbildi. Pirmsskolas vecuma bērni labprāt skatās arī multfilmiņas un dziesmiņas angļu valodas apguvei.

Lielākiem bērniem, kuri jau prot lasīt, iespējams izvēlēties sarežģītāka līmeņa valodas apguvi, kur iekļauti dažādi uzdevumi par specifiskām tēmām, ietverot gan klausīšanos, gan rakstīšanu, gan vizuālas asociācijas. Mums patīk “Angļu valoda iesācējiem”, kuru iespējams izmantot latviešu valodā, tādēļ bērns, kurš jau prot lasīt, viegli orientēsies un varēs apgūt tādas tēmas kā dažādas ķermeņa daļas, kalendāru, apģērbu, ģimenes locekļus u.c.

Pat pieaugušajiem ir pieejamas dažādas specifiskas lietotnes, kas palīdz apgūt konkrētas tēmas un ievērojami paplašināt savu vārdu krājumu vai atsvaidzināt zināšanas.

Pieredze rāda, ka pat ģimenēs, kurās noteiktā svešvaloda netiek lietota ikdienā, bērns caur spēlēm ļoti ātri apgūst plašu vārdu krājumu aizraujošā veidā. Turklāt viņš iemācās telefonu lietot jēgpilni.

Kartes un ģeogrāfijas spēles un lietotnes

Kartes apguves spēles ir lielisks atmiņas treniņš. Atmiņas trenēšana un vienlaikus pasaules karogu un atlanta apgūšana izvēršas aizraujošā ģimenes pasākumā, kad palīgā reizēm tiek aicināti arī brāļi, vecāki vai vecvecāki. Ja sākotnēji reizēm ir jāpalīdz, īpaši, ja bērns vēl nesaprot angļu valodu, tad pēc dažām kopīgi izspēlētām reizēm, kad ir apgūts spēles princips, bērns lieliski tiek galā pats. Vairākas reizes cenšoties salikt pareizās atbildes, nemanot tiek apgūtas teju visas pasaules valstis un pat to karogi. Savulaik pirmsskolas vecuma bērnam šo spēli atļāvām pamēģināt un pēc tam bijām pārsteigti, cik īsā laikā viņš apguva pasaules karti un ģeogrāfiju. Vai to vajag? Kāpēc ne – ja šādi var vienlaikus uz uztrenēt atmiņu un vēlāk skolā fokusēties jau uz citām lietām, iedziļināties vairāk detaļās un saturā, nevis kartes kontūru atpazīšanā. Izmēģini, piemēram, šo: Learn Country - Flag Quiz 2019

Skolas vecuma bērniem, kuri apgūst jau ģeogrāfijas zināšanas, noteikti var noderēt kartes trenēšanas spēlītes. Lai gan jāteic godīgi – pat mazāki bērni ar interesi reizēm vēro karti un liek valstis kā puzles. Izmēģini, piemēram, šo “World atlas & world map MxGeo”.

Spēles loģikas trenēšanai

Spēja saskatīt likumsakarības un attīstīt kritisko domāšanu ir ļoti nozīmīga. Pašiem mazākajiem pieejamas dažādas lietotnes, kas palīdz atrast atšķirības divos dažādos attēlos, savienot atbilstošos attēlus, izsvītrot lieko.

Taču lieliskas prāta un loģiskās domāšanas spēles ir pieejamas arī lielākiem bērniem un pieaugušajiem. Piemēram, mums ļoti patīk loģiskās puzles – ideāli trenē arī vizuālo uztveri. spēlē doti vairāki zobratiņi, no kuriem viens griežas un ir jāspēj noteikt, kādā virzienā griezīsies pārējie.

Spēles Matemātikas apguvei

Matemātika kļūst daudz vienkāršāk uztverama skolas laikā, ja bērnam ļauj pildīt dažāda līmeņa vienkāršus uzdevumus. Protams, ka te noder arī klasiskais variants ar darba lapām un darba burtnīcām, taču tie, kas dod priekšroku digitālajām lietām, noteikti ar izmēģināt, piemēram, Math Kids - Add, Subtract, Count, and Learn.

Kas jāņem vērā, atļaujot bērnam spēlēt spēles telefonā?

Pirms dod savam bērnam viedtālruni, noteikti pārrunājiet noteikumus, kādi attiecas uz tā lietošanu – gan saturu, gan ilgumu. Vienojieties jau sākumā, lai pēc tam nebūtu jāstrīdās.

Noteikti pirms spēles izvēles apskatieties, vai spēle ir maksas vai bezmaksas. Jārēķinās, ka bezmaksas spēlēs nāksies skatīties reklāmas. Daudzās no tām ir iespējami arī pirkumi lietotnēs. Pārrunājiet ar bērnu, ka neko nedrīkst akceptēt pirkšanai.

Ja bērns lieto savu tālruni, tad vislabāk, ja tas ir aprīkots ar Vecāku pārvaldības lietotnēm, kas ļauj vecākiem noteikt, vai bērns lieto tikai atļautās aplikācijas, cik ilgi viņš to dara, kā arī ierobežo neatļautus pirkumus lietotnēs bez vecāku apstiprināšanas.


Izlasi arī:






Telefons bērnam, Image by Mirko Sajkov from Pixabay

Telefons bērnam, Image by Mirko Sajkov from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas