Attālinātās mācības (Image by Markus Trier from Pixabay)
Attālināta mācīšanās ļoti ātri ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu un bērnam ir jāmāk ātri noreaģēt un apgūt prasmes, kas citkārt tiktu attīstītas vēlāk – datorzinības. Tagad viss mācību process ir digitāls – datori, planšetes, viedtālruņi. Tie ir mācībām nepieciešamie instrumenti ar daudzām programmām un failiem, kas vajadzīgi mājas darbiem, pierakstiem, prezentācijām un pārbaudes darbiem. Nesakārtots un nesastrukturēts, tas viss var radīt haosu, kurā nespēs orientēties ne vecāki, ne pats bērns. Kā sakārtot datoru, telefonu vai planšeti mācībām, lai viss būtu viegli atrodams? Lūk, speciālistu ieteikumi.
1. Strukturē failus mapēs
Apdomā, kur datorā vai planšetē parasti saglabā savus rakstu darbus, e-grāmatas, video, attēlus un citus failus? Viena no biežāk pieļautajām failu organizēšanas kļūdām ir saglabāt failu uz darbvirsmas ar nejaušu, nepārdomātu nosaukumu. Tāpēc vienmēr vērts sākt ar mapju struktūru, jo tad iespējams uzbūvēt sev saprotamu sistēmu. Mapes palīdz loģiski strukturēt un grupēt failus.
Skolēniem, iespējams, ērtākais veids ir veidot atsevišķu mapi katram mācību priekšmetam. Katrai mapei var izveidot apakšmapes, kur tiks ievietoti visatbilstošākie faili. ; Mācību materiālus, mājasdarbus, pārbaudes darbus un citus ar mācību procesu saistītos failus attiecīgi var kārtot atbilstošajās mācību priekšmetu mapēs un apakšmapēs. Mapju sistēmu vērts veidot sev ērtu un saprotamu, iespējams, ērtāk ir kārtot failus apakšmapēs pēc to kategorijas - attēli, dokumenti, mūzika, video u.c. Der atcerēties, ka dators automātiski saglabās failus noteiktā vietā, ja nenorādīsi, kur to darīt.
2. Izvēlies vienkārši saprotamus failu un mapju nosaukumus
Mapēm un failiem jābūt viegli un ātri atrodamiem, tāpēc svarīgi ir pārdomāt to nosaukumus. Tiem jābūt pašsaprotamiem, loģiskiem, pēc iespējas kodolīgākiem un detalizētākiem. Nosaukumā ieteicams iekļaut datumu un atslēgvārdus, turpretim nevajadzētu izmantot saīsinājumus un tādus nosaukumus, kā piemēram, galīgais melnraksts vai īstā versija.
3. Atbrīvojies no nevajadzīgiem failiem jeb veic regulāro higiēnu
Ieteicams regulāri no savām digitālajām ierīcēm izdzēst failus, kuri vairs nav vajadzīgi, jo tas atbrīvos vietu jauniem datiem. Atbrīvošanās no liekā var uzlabot arī datora, planšetes vai viedtālruņa veiktspēju. Vēlams atinstalēt arī tās lietojumprogrammas, kuras vairs netiek lietotas. Tāpat vērts ik pa laikam dzēst tīmekļa pārlūkprogrammās sīkfailus, kešatmiņu un interneta vietņu apmeklējumu vēsturi.
4. Izmanto mākoņkrātuves
Labākais veids, kā atbrīvot vietu datorā vai viedierīcē, bet paturēt failus, ir bezmaksas mākoņkrātuves, piemēram, OneDrive, Google disks vai Samsung Cloud. Savukārt, ja bieži failus izmanto no vairākām ierīcēm, piemēram, datora, planšetdatora un telefona, mākoņkrātuves ietaupīs laiku, ko izmantosi vairākkārtīgai failu pārsūtīšanai. Tas palīdzēs arī saglabāt failus drošībā, ja ierīcei rodas kādas tehniskas ķibeles.
5. Lieto meklēšanas funkciju un saīsnes
Izmanto meklēšanas funkciju, lai ietaupītu savu laiku. Tā būs noderīga arī tad, ja neatceries, kā nosaukts fails. Atliek vien meklētājā ievadīt atslēgvārdu, un sistēma piedāvās failus, kuru nosaukumā vai saturā ir meklētais vārds. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ tik svarīgi pārdomāt failu un mapju nosaukumus. Jāatzīmē, ka meklēšanas iespēja ir pieejama arī vairumā viedtālruņu un planšetdatoru. Arī īsceļu izmantošana palīdz ātri un ērti piekļūt vajadzīgajiem failiem. Izveidot saīsni ir pavisam vienkārši - ar labo peles taustiņu noklikšķini uz faila un izvēlies - izveidot saīsni.
Saīsnes attiecas arī uz ikdienā izmantojamajām programmām. Atstāj uz datora vai planšetes darba virsmas tikai tās programmas, kas bērnam ikdienā nepieciešamas mācībām. Tas attiecas uz īsceļiem arī interneta pārlūka programmā. Tāpat der piefiksēt bērnam piešķirtās paroles un uzlikt automātisko ielogošanās funkciju, kas ļaus ātrāk pieslēgties e-klasei un mācību procesā nepieciešamajām vietnēm.
Jāatgādina, ka “Skolēna digitālais IQ” programmas ietvaros www.skolanakotnei.lv ir pieejami mācību materiāli un padomi uzvedībai tiešsaistē, kas noderēs gan vecākiem, gan skolotājiem un skolēniem.
Iespējams, noderēs arī šie raksti:
- Mīti un patiesība par bērnu drošību internetā;
- 4 būtiskas lietas, kas jāzina par "TikTok" bērniem un vecākiem;
- 5 ieteikumi ergonomiskam attālinātajam darbam un mācībām;
- Noteikti datumi skolēnu pārbaudes darbiem un eksāmeniem!
Attālinātās mācības (Image by Markus Trier from Pixabay)