Augs ūdenī, Photo by syarif moh from Pexels
Ir vispārzināms, ka augiem ir vajadzīgas trīs lietas, lai izdzīvotu: gaisma, ūdens un augšanas vide. Trešā prasība, augšanas vide, ir plaša kategorija, kas var ietvert augsni, kūdru, sūnu, māla oļus un pat tikai ūdeni. Augu apsakņošana ūdenī ir izplatīta prakse, ko daudzi cilvēki izmanto, lai palielinātu savu augu kolekciju. Tomēr augu audzēšana tikai ūdenī ir iespējama, ja vien izpildi dažas vienkāršas prasības, izvēloties viegli kopjamus, ūdenī augošus augus. Labākā ziņa no visa ir tā, ka, ja Tev apnīk augu audzēšana ūdenī, atliek tikai tos ievietot augsnē!
Kā audzēt augus ūdenī
Augu audzēšana ūdenī var būt tikpat vienkārša kā spraudeņu ievietošana ūdensnecaurlaidīgā traukā. Tomēr, ja vēlies, lai augs zeltu un plauktu, ir jāiegulda nedaudz vairāk darba. Lūk, kas nepieciešams, lai audzētu augus ūdenī:
Pietiekams gaismas dauduzms
Hidroponiskajiem jeb ūdenī audzējamiem augiem tāpat kā augu audzēšanai podos vai ārā, būs jānodrošina tiem nepieciešamās gaismas prasības. Gaisma ir būtiska fotosintēzei, un bez pareiza gaismas daudzuma augs neattīstīsies. Tāpat kā audzējot augus augsnē, arī augiem, kas aug ūdenī, ir nepieciešams atšķirīgs gaismas daudzums, tāpēc vislabāk ir pārbaudīt katras konkrētās audzētās šķirnes gaismas izvēli. Augiem gaismu var nodrošināt ar lampām, kas īpaši paredzētas augu apgaismošanai.
Pareizā trauka izvēle
Jebkurš ūdensnecaurlaidīgs konteiners derēs augu audzēšanai ūdenī. Stikla trauki ir viegli iegādājami, un ir patīkami redzēt, kā aug saknes. Tomēr stikla trauki ir arī jutīgāki pret aļģu augšanu gaismas iedarbības un stāvoša ūdens dēļ. Viens veids, kā no tā izvairīties, ir izmantot necaurspīdīgu trauku (plastmasas, stikla vai keramikas). Necaurspīdīgs konteiners nenovērš aļģu augšanu, taču tas to palēnina. Pievieno ūdenim šķipsniņu pulverveida kokogles vai dažus mazus kokogles gabaliņus, lai kavētu aļģu augšanu. Nedrīkst audzēt metāla traukos. Metāls korodē, un daži metāli reaģē uz augu mēslojumu.
Hidroponisko augu mēslošana
Lai gan augi viegli iesakņosies vienkāršā ūdenī, tiem galu galā būs nepieciešama papildus barība. Parasti augiem, kas audzēti ūdenī, ir nepieciešams mazāk stiprs mēslojums nekā tiem, kas aug augsnē. Ieteicams atšķaidīt ūdenī šķīstošo mēslojumu līdz ceturtdaļai stipruma, taču tas būs atkarīgs arī no auga un izmantotā mēslošanas līdzekļa veida.
Pareiza ūdens izvēle hidroponiskajiem telpaugiem
Augiem vislabāk piemērots nehlorēts ūdens. Lai iegūtu labākos rezultātus, izmanto krāna ūdeni, kas nakti ir nostādināts istabas temperatūrā. Lielākajai daļai augu ūdens jāmaina tikai reizi mēnesī, lai tie būtu veseli, taču tas ir atkarīgs no trauka veida, auga un saules gaismas daudzuma, ko tas saņem. Laika gaitā ūdens no tvertnes iztvaikos. Papildini ūdeni katru nedēļu un pilnībā nomaini ūdeni, tiklīdz tas sāk izskatīties duļķains.
Augi, kas var augt ūdenī
Garšaugi
Jebkurš mīksto stublāju augs izdzīvos tikai ūdenī. Lai iegūtu labākos rezultātus, ir svarīgi griezt no mīkstā, zaļā kāta, nevis no koksnes. Garšaugi ar kokainiem kātiem izdzīvos, bet stublājs mēdz kļūt mīksts, pirms tas apsakņosies. Paņem spraudeņus no nobrieduša, veselīga auga un novieto to saulainā vietā. Garšaugiem ir nepieciešams daudz spilgtas, netiešas gaismas, lai tie attīstītos.
Dārzeņu atgriezumi
Ataudzējot dārzeņu atliekas, piemēram, salātus, zaļos loku sīpolus un burkānu galotnes, ir jautrs veids, kā atkārtoti izmantot dārzeņa daļas, kuras parasti tiek izmestas. Tomēr negaidi no tiem lielu ražu — ataudzētie dārzeņu pārpalikumi galvenokārt ir paredzēti priekam.
Bambuss
Šo augu pārdod gandrīz tikai ūdens traukā. Lielāko daļu laika bambusu notur oļu slānis, lai palīdzētu stabilizēt stublājus. Viss, kas Tev jādara, ir pievienot tik daudz ūdens, lai saknes būtu pārklātas. Tam nav nepieciešams mēslojums, bet var dot ļoti atšķaidītu mēslojumu katru mēnesi.
Zelta scindapsis
Šis viegli audzējamais telpaugs laimīgi aug ūdenī. Zelta scindapsis ražo daudz hormona augos, kas regulē augšanu un palīdz stimulēt sakņu augšanu. Daudzi telpaugu vecāki sajauc šī auga spraudeņus ar citiem kātiem, kurus vēlas pavairot, lai paātrinātu augšanu. Tas ir arī vīnogulāju augs, kas ražo gaisa saknes, padarot to vēl vieglāk izraujamu. Viss, kas šīm saknēm ir nepieciešams, ir ūdens iedarbība, lai tās augtu. Tas pats attiecas uz jebkuru vīnogulāju, tostarp monsteru, angļu efeju un hoijām.
Skaistnātre
Šis krāsainais lapotnes augs ātri iesakņojas ūdenī. Vienkārši pirms ievieto to ūdenī, noplēs visas lapas no kāta apakšas. Glabā spraudeņus saulainā vietā un mēslo katru mēnesi, lai iegūtu labākos rezultātus.
Eņģeļa spārna begonija
Visu veidu begonijas labi aug ūdenī, bet atsevišķas šķirnes - īpaši labi. Paies vairākas nedēļas, pirms pamanīsi sakņu attīstību, taču neuztraucies. Kamēr lapa izskatās lieliski, regulāri maini ūdeni un esi pacietīgs.
Aglonēmas
Aglonēmas ir izturīgs augs, kam nav nepieciešama liela uzmanība. Nogriez augu tā, lai dažas lapas būtu virs ūdenslīnijas. Papildiniet ūdeni pēc vajadzības.
Soleirolija
Šis augs gar tā kātu veido sīkas lapas. Nogriez gabalu un noņem visas lapas, kas būs saskarē ar ūdeni, pretējā gadījumā lapas sapūtīs un padarīs ūdeni duļķainu. Vietā, kur lapas tika noņemtas, parādīsies jaunas saknes.
Lasi arī:
Istabas augi mājokļiem ar sausu gaisu
Kādi telpaugi veicina darba produktivitāti?
Istabas augi, kas balstīti uz mentālo veselības stāvokli
Augs ūdenī, Photo by syarif moh from Pexels