Begonijas jeb leduspuķes ir tik dažādas - krūmu, nokarenās, smaržojošās, daudzziedu, bārkšziedu.. Ir vairāk kā 100 begoniju šķirņu! Visas begonijas ir viegli audzējamas un kopjamas, piemērotas audzēšanai gan puķu podos, gan balkona kastēs, gan puķu grozos, gan dobēs. Lūk, kas jāzina par to stādīšanu un kopšanu!
Begoniju pavairošana
Begonijas iespējams pavairot ar sēklām, gumiem, lapām un stublāju spraudeņiem.
Pavairojot begonijas ar gumiem, tās rudenī izrok un nogriež kātus un lapas, gumus notīra no augsnes, nožāvē. Pēc tam tos uzglabā smiltīs vai sausā kūdrā tumsā, +8-10°C temperatūrā, uzmanot, lai gumi neizkalstu.
Leduspuķu – begoniju sēklas jau var sākt sēt decembrī smalkā substrātā – irdenā, vieglā, pH 5.6-6 skābā zemē, kas ir gandrīz neitrāls skābums. Sēklas jāsēj uz augsnes virskārtas. Pēc sēklu iesēšanas sēklas apsmidzina un pārklāj ar plēvi vai caurspīdīgu plastikāta vāku, vai stiklu, bet nodrošinot vēdināšanu. Jānodrošina +20-22°C temperatūra un regulāra sēklu smidzināšana.
Pavairojot ar spraudeņiem, no mātes augiem jaunu dzinumu nolauž vai nogriež, iesprauž mitrā kūdras substrātā, novieto gaišā vietā un uzklāj plēvi, stiklu vai caurspīdīgu plastikāta vāku, nodrošinot regulāru vēdināšanu un mitrumu. Tāpat pavairo ar lapām.
Begoniju stādīšana
Begonijas stādā pusēnā vai saulainā vietā. Saulainākā vietā būs nepieciešama biežāka laistīšana, tomēr ziedi augs vairāk. Stādīšanu laukā var uzsākt maijā, iepriekš apstrādātā, ar barības vielām bagātinātā augsnē, 15 – 20 cm attālumā vienu no otra. Stādījumus aplaista un augsni starp augiem mulčē ar kūdru.
Begoniju gumu modināšana
Pārziemotos begoniju gumus pārvieto uz siltu telpu jau janvāra beigās - februāra vidū, līdz aprīļa sākumam, un smidzina tos. Kad izdzīti un izauguši asni, gumus stāda 6cm dziļumā puķu podos un balkona kastēs.
Begoniju laistīšana
Begonijas laista mēreni, ūdeni nedrīkst liet uz lapām. Ja būs par maz mitruma, begonijas nīkuļos ziedēs vēlāk un ar mazāk ziediem, ziedi apdzeltēs. Ja begoniju gumi tiks pārlaistīti, begonijām iemetīsies puve.
Begoniju mēslošana
Begoniju augšanai nepieciešama bagātīga mēslošana – sākot no 3. nedēļas pēc gumu iestādīšanas ar ziedošajām puķēm paredzēto mēslojumu. Svarīgi, lai mēslojums satur lielu daudzumu fosfora.
Begoniju kaitēkļi un slimības
Pārāk daudz saule padara begoniju lapu krāsu caurspīdīgu. Izplatītākās begoniju augu slimības ir pelēkā puve un miltrasa. Izplatītākais begoniju kaitēklis – laputis.
Lasi arī:
- Pirmie pavasara dārza darbi un stādi Tavai puķu dobei
- Rododendri – stādīšana un kopšana
- Atraitnītes - kā kopt un kā stādīt?
Begonijas, Image by congerdesign from Pixabay