Photo by Rafael Barros from Pexels
Katru reizi rādot mūsu emocijas – prieku, sajūsmu, dusmas - sejas muskulatūra saraujas, un šo mīmikas kustību rezultātā pierē un ap acīm veidojas dinamiskas grumbiņas. Jo vairāk izrādām savas emocijas, jo aktīvāk strādā mīmikas muskuļi. Taču, ādai laika gaitā novecojot un zaudējot elasticitāti, grumbiņas var iegult aizvien dziļāk un piešķirt sejai niknu, nogurušu vai skumju izteiksmi, turklāt arī tad, kad cilvēks pats šādas emocijas nepauž. To ir iespējams koriģēt ar skaistuma injekciju palīdzību, taču, pirms veikt kosmētiskas injekcijas, noteikti jānoskaidro vai speciālistam ir tiesības to darīt un Latvijā to drīkst darīt vienīgi ārsti, kuriem ir sertificēta konkrētā injekciju metode.
Kā var mazināt grumbas sejā?
Atbild Dr. Ansis Ģīlis (Plastikas ķirurģijas klīnika)
Grumbiņu veidošanos pierē un acu zonā var uz laiku apturēt, izmantojot botulīna toksīna injekcijas. Tās ir apstiprinātas kā drošs un iedarbīgs līdzeklis pret grumbām un mīmikas krunciņām. Injekcijas ātri, vienkārši un efektīvi uzlabo pieres rievu, neapmierinātības vaibstu krunciņu, smieklu krunciņu, tā saukto vārnu kājiņu un citu dinamisko grumbu izskatu.
Kam vēl palīdz botulīna toksīna injekcijas?
Botulīna toksīna injekcijas izmanto arī kā iedarbīgu līdzekli pret pastiprinātu svīšanu (hiperhidrozi) padusēs, plaukstās vai pēdās, un migrēnu.
Botulīna toksīns bloķē/samazina nerva impulsus uz smalko sejas muskulatūru, kas ir atbildīga par sejas vaibstiem, tādējādi novērš konkrēto muskuļu saraušanos. Pēc botulīna injekcijām āda konkrētajās zonās kļūst gluda, un grumbas izlīdzinās, bet pārējā sejas muskulatūra strādā kā parasti, tādēļ ierastā sejas izteiksme nemainās.
Botulīna injekcijas jau vairāk nekā 40 gadu droši un efektīvi izmanto oftalmoloģisku, neiroloģisku un uroloģisku traucējumu ārstēšanai. Pasaulē katru gadu miljoniem cilvēku izmanto botulīna injekcijas novecošanas vizuālo pazīmju novēršanai.
Kā norit botulīna injekcijas procedūra?
Kosmētiskās injekcijas ar botulīna toksīnu ir vienkārša un droša procedūra. Izmantojot smalku adatiņu, ārsts konkrētos mīmikas muskulīšos injicē ļoti nelielu botulīna toksīna devu. Sāpes ir niecīgas, pacienti parasti šīs sajūtas salīdzina ar insekta dzēlumu, tāpēc anestēzija pirms injekcijas nav nepieciešama.
Kas jāievēro pēc botulīna injekcijām?
Pirmo diennakti jāatturas no alkoholiskiem dzērieniem, fiziskas slodzes un jāizvairās no pastiprinātas svīšanas.
Vai pēc botulīna injekcijām paliek redzamas pēdas uz sejas?
Reti, bet dažkārt injekciju vietās rodas nelieli zilumi, kurus pēc tam drīkst nomaskēt ar dekoratīvo kosmētiku. Tie parasti izzūd dažu dienu laikā. Retos gadījumos botulīns var migrēt un izraisīt tuvējās muskulatūras pārejošu vājumu. Ļoti reti vērojama plakstiņa noslīdēšana vai sejas mīmikas kustību asimetrija. Blakņu risks, protams, ir atkarīgs no tā, kuros muskuļos un kādās devās injicē botulīnu un pacienta anatomiskajām īpatnībām. Visas botulīna toksīna blaknes ir pārejošas un, sliktākajā gadījumā, tās ilgst tikai dažas nedēļas.
Cik ilgi saglabājas botulīna injekciju efekts?
Botulīna injekcijas ir tikai pagaidu risinājums, lai novērstu dinamiskās grumbiņas. To iedarbība visbiežāk saglabājas 5–9 mēnešus. Klīniskie pētījumi rāda, ka pēc atkārtotām injekcijām efekts ir noturīgāks un ilgāks, jo konkrētajā zonā muskuļi atslābst un zūd pieradums veidot noteiktas sejas izteiksmes.
Plastikas ķirurgu pieredze rāda, ka cīņā ar novecošanās pazīmēm savlaicīgi veiktas nelielas sejas atsvaidzināšanas procedūras sniedz gan lieliskus uzlabojumus, gan ietaupa laiku un naudu un mazina iespējamo nepieciešamību pēc seju koriģējošām ķirurģiskām manipulācijām nākotnē.
Kur veikt injekcijas?
Injekcijas iesaku veikt pie ārsta-speciālista, kurš, ir sertificēts izdarīt konkrētā veida injekcijas, un kurš var izskaidrot un pamatot izvēlēto ārstēšanu (prognozējamos rezultātus, riskus, injekciju vietu, izvēlēto preparātu, devu) un spēs nevēlamu blakusefektu gadījumā nodrošināt nepieciešamo palīdzību.
Photo by Rafael Barros from Pexels