Cigoriņu kafija (Photo by Foodie Factor from Pexels)
Cilvēki, kuri ikdienā vēlas uzņemt mazāk kofeīna, bieži vien izvēlas parasto kafiju aizstāt ar kādu citu, līdzīgu dzērienu, piemēram, cigoriņu kafiju. Šim dzērienam piemīt ļoti daudz pozitīvo īpašību, tāpēc nolēmām par to uzzināt vairāk un noskaidrot, kāds tieši ir cigoriņu kafijas efekts uz veselību un vai ar tās dzeršanu saistīti arī kādi riski.
Kas ir cigoriņu kafija?
Cigoriņu kafija tiek gatavota no pieneņu dzimtas auga cigoriņa saknes. Tās ievāc, izkaltē, grauzdē un samaļ, iegūstot pulveri, kas jāaplej ar karstu ūdeni. Cigoriņu kafija mūsdienās ir pieejama jebkurā pārtikas veikalā, jo tas ir viens no labākajiem kafijas aizstājējiem, jo nesatur kofeīnu. Pēc garšas tā līdzinās melnajai kafijai, kurai pievienota šķipsniņa riekstu un to var dzert vienu pašu vai pievienot kafijai, jo cigoriņš ļauj izcelt kafijas garšu.
Kādas ir cigoriņu kafijas pozitīvās īpašības?
Daudzi saka, ka cigoriņu kafija ir melnās kafijas labāka versija, un, iespējams, viņiem ir taisnība. Cigoriņu kafijas dzēriena sastāvā ir daudz B6 vitamīna un magnija, kas ir ļoti nepieciešams smadzeņu veselībai. Izdzerot rekomendējamo – 11 gramu – cigoriņu kafijas daudzumu organisms saņems 5 mg nātrija, 52 mg kalcija, 42 mg magnija un 4-5,5g insulīna. Šajā daudzumā ir arī 1g cukura un 9 kalorijas.
Insulīns rūpējas par zarnu veselību
Daudziem cigoriņu kafija ir tik saistoša tieši insulīna dēļ, jo inulīns ir prebiotiskā šķiedra, kas kalpo kā barības viela probiotikām vai dzīvajām baktēriju kultūrām, kuras rūpējas par mūsu zarnu veselību. Lai mūsu ķermenis spētu absorbēt uzturvielas, zarnu baktērijām ir jābūt veselīgām un šajā procesā būtisku lomu spēlē insulīns, kas garantē, ka baktēriju dzīvās kultūras tiek pabarotas. Ar šo dzērienu tiek veicināta zarnu darbība, mazinās aizcietējumi. Pastāv hipotēze, ka insulīns pozitīvi ietekmē arī cukura līmeni organismā un insulīna pretestību, bet, lai tas tiktu apstiprināts, vēl tiek veikti papildus pētījumi.
Cigoriņa saknei piemīt pretiekaisuma iedarbība
Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka cigoriņa saknei piemīt arī pretiekaisuma iedarbība. Kaut arī iekaisums ir normāla ķermeņa imūnsistēmas reakcija, hronisks iekaisums tiek saistīts ar sirds slimībām, diabētu un vēzi. Pētījumos ir konstatēts, ka cigoriņi spēj cīnīties ar hronisku iekaisumu un to mazināt.
Cigoriņu kafija ir lieliska bezkofeīna alternatīva
Daudzi ierasto melno kafiju izvēlas tieši kofeīna dēļ. Tas atmodina mūsu ķermeni un prātu, uzlabo mūsu garastāvokli un sniedz možumu visas dienas garumā. Bet, kafija var izsaukt arī virkni nepatīkamu blakņu, piemēram, caureju, sliktu dūšu, bezmiegu, sirds ritma paātrināšanos un nemieru. Cigoriņu kafijā kofeīna nav, tāpēc, ikdienā lietojot šo dzērienu, no šiem nepatīkamajiem simptomiem var izvairīties.
Kad cigoriņu kafiju nevajadzētu dzert?
Kaut arī cigoriņu kafijai piemīt daudz pozitīvo īpašību, nav izpētīts, kas notiek ar organismu, ja tā tiek lietota vairumā, tāpēc lielos daudzumos ikdienā to dzert tomēr nevajadzētu. Tāpat dažiem tā var izraisīt alerģisku reakciju un vēl cigoriņu kafija nav ieteicama grūtniecēm, jo var izraisīt komplikācijas grūtniecības laikā.
Lasi arī šos rakstus:
- 10 veselīgas alternatīvas kafijai;
- 6 pārsteidzoši fakti par kafiju;
- Vai kafijas dzeršana var ietekmēt svaru?
- 7 pārsteidzoši iemesli, kāpēc rītu sākt ar kafiju;
- Zaļā tēja – vai šo veselības eliksīru ir iespējams pārdozēt?
Cigoriņu kafija (Photo by Foodie Factor from Pexels)