Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Diļļu audzēšana ziemā

Dilles ziemā, Photo by Markus Spiske on Unsplash

Dilles ziemā, Photo by Markus Spiske on Unsplash

Dilles ir aukstumizturīgs augs. Piemērotos apstākļos tās var izaudzēt arī ziemā – uz palodzes, apsildāmas, iestiklotas lodžijas un citos apstākļos. Seko padomiem, lai izdotos diļļu audzēšana ziemā.

Izvēlies piemērotu šķirni

Veiksmīga raža ir tieši atkarīga no izvēlētās šķirnes. Ir desmitiem diļļu šķirnes, kas labi aug atklātā zemē. Audzēšanai uz palodzes vajadzētu izvēlēties tās, kas pēc iespējas ilgāk dod daudz zaļās masas.

Kā stādīt dilles uz palodzes?

Dilles aug lēni. Sēklu sastāvā ir ēteriskās eļļas, kas palēnina to izšķilšanos. Pirms stādīšanas sēklas jāapstrādā, pretējā gadījumā pat ar bagātīgu laistīšanu stādi var parādīties vien pēc 2-3 nedēļām. Dienu iemērc sēklas siltā ūdenī vai augšanas stimulanta šķīdumā: sēklu dīgtspēja ir gandrīz 100%, tās dīgst 3-4 dienu laikā.

Pa to laiku izvēlies plašu podu vai trauku ar caurumiem ūdens notecei. Apakšā novieto drenāžas slāni (akmens šķembu un keramzīta maisījumu) ar biezumu 1,5-2,5 cm.

Augsnei nepieciešama brīva, auglīga, neitrāla reakcija. Stādu vai dārzeņu audzēšanai var izmantot universālu substrātu. Augsnes maisījumam ir piemērots: dārza augsne, humuss, smiltis, kūdra vienādās proporcijās.

Samitrini augsni. Iesēj sēklas 1 cm dziļumā, ievērojot apmēram 2-3 cm attālumu. Uzkaisi sasmalcinātu kūdru. Kad parādās stādi, tos jāpiķē, atstājot 7-10 cm atstarpi starp katru mazo dilli.

Kā panākt, lai dilles būtu pieejamas cauru gadu?

Pēc auga nogriešanas dilles zaļumi atkal praktiski neveidojas. Parastai kultūrai atkārtoti sēj dilles ik pēc 10–14 dienām. Tādējādi uz palodzes vienmēr būs dilles ar apmēram 10 cm gariem zaļumiem, kas ir gatavas griešanai.

Kā kopt dilles uz palodzes?

Lai dilles labi augtu, nepieciešams apgaismojums, bet ne tieši saules stari. Labākā augšanas vieta ir austrumu vai rietumu logi. Augot no marta līdz augustam, augs rada sulīgus krūmus - tad ir pietiekami daudz dabiskā apgaismojuma. Tomēr visbiežāk istabas temperatūrā dilles audzē tieši ziemā, tāpēc nevar iztikt bez papildu apgaismojuma. 50-60 cm augstumā virs diļļu mazās plantācijas mājas apstākļos, jānovieto fitolampu, tas dos nepieciešamo gaismas spektru. Fitolampas vietā var izmantot dienasgaismas spuldzes. Dienas gaismas ilgumam vajadzētu būt 13-15 stundām. Tas ir īpaši svarīgi stādu attīstības un stiprināšanas stadijā.

Ja netiks nodrošināts pietiekams apgaismojuma līmenis, dzinumi izaugs plāni un novājināti.

Laistīšanas un gaisa temperatūra

Iekštelpās gaiss ir siltāks un sausāks nekā laukā: papildus apgaismojumam ir jānodrošina arī optimāli temperatūras apstākļi un mitrināšana. Temperatūras diapazons 16–22 ° C būs ideāls augam. Pat tad, ja temperatūra pazeminās līdz +8 ° C, dilles nezaudē dzīvotspēju.

Augsta gaisa temperatūra apvienojumā ar nepietiekamu laistīšanu rada tikai kātiņu rašanos, un lapas praktiski neparādās. Ievēro noteikumu: jo augstāka temperatūra, jo biežāk un bagātīgāk vajadzētu laistīt.

Ja gaisa temperatūra ir vēsa, pārmērīga mitruma dēļ var veidoties sakņu puve. Augsnes virskārtai izžūstot, laisti augu nelielām porcijām, lai augsnes virsmā neveidotos garoza. Uz nepietiekamu laistīšanu norāda auga vājums un dzinumu krāsas maiņa.

Ja temperatūra ir augstāka par 25C, to regulāri jāsmidzina. Laistīšanai un izsmidzināšanai izmanto mīkstu ūdeni - kausētu sniegu, lietu vai vismaz vienu dienu nostādinātu krāna ūdeni.

Neaizmirsti parūpēties par pietiekami daudz barības vielām. Reizi divās nedēļās dillēm izmanto kompleksos minerālmēslus ar mazu slāpekļa saturu, lai zaļumi neuzkrātu nitrātus. Gadās, ka pat tad, ja 2 lapu parādīšanās stadijā izpildīti visi nepieciešamie nosacījumi, augšanas ātrums palēninās - neuztraucies, augšanas kavēšanas periods ilgs apmēram nedēļu.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...