Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Hematopoētisko cilmes šūnu novērtējums un kvalitātes analīze, izmantojot plūsmas citometriju

Kas ir hematopoētiskās cilmes šūnas? Vārds “hematopoētisks” tulkojumā no sengrieķu valodas nozīmē “asinis radošs”. Vienkārši sakot, tās ir šūnas, no kurām cilvēka dzīves laikā visā organismā rodas asins šūnas – limfocīti, tā saucamie baltie asinsķermenīši, kas nodrošina organisma aizsardzību pret infekcijām; eritrocīti (sarkanie asinsķermenīši), kas apgādā organismu ar skābekli; trombocīti, kas nodrošina asins recēšanu, makrofāgi, granulocīti utt. Asinis veidojošās cilmes šūnas var iegūt, piemēram, no kaulu smadzenēm, nabassaites asinīm un mobilizētām perifērajām asinīm.

Cilmes šūnu meklējumi sākās pēc Hirosimas un Nagasaki bombardēšanas 1945. gadā. Cilvēkiem, kuri bija pakļauti nelielu radiācijas devu ietekmei un ilgstošā periodā nomira, bija novājināta hemopoēze (asins veidošanās jeb asinsrade), kas nespēja atjaunot nepieciešamo balto asins ķermenīšu daudzumu, kā rezultātā cilvēki gāja bojā no parastām infekcijām vai arī organisms nespēja izveidot pietiekamu trombocītu skaitu, un cilvēkiem bija traucēta asins recēšana, kā rezultātā pat nebūtiska trauma kļuva nāvējoša. Vēlāk tika konstatēts, ka, apstarojot visu dzīvnieku organismu, tiek novēroti līdzīgi simptomi, bet, aizsargājot pret starojumu tikai vienu organisma kaulu vai liesu (asinsrites un limfātiskās sistēmas orgāns), tika novērsta radiācijas sindroma veidošanās . Šie fakti norāda uz būtisku hematopoētisko cilmes šūnu nozīmi dzīva organisma ikdienas funkciju nodrošināšanā.

Hematopoētisko cilmes šūnu saturs asinīs ir pietiekami zems. Šīs šūnas veido 0,1% līdz 0,8% no visām asins šūnām, neskaitot eritrocītus un trombocītus. Tādēļ ļoti svarīgi ir noteikt hematopoētisko cilmes šūnu izolētā preparāta daudzumu, noskaidrot to daudzumu produktā un raksturot to dzīvotspēju. Šie rādītāji ir nozīmīgi pareizas ārstnieciskās devas aprēķināšanai un, tādējādi, arī transplantācijas efektivitātei.

Cilmes šūnu centrs iVF Riga nodrošina nabassaites asins savākšanu un tās krioprezervāciju. Uzglabāšanai paredzētais produkts tiek analizēts, izmantojot mūsdienīgu un efektīvu metodi – veicot plūsmas citometriju (burtiskā tulkojumā tas nozīmē – “šūnu mērīšana plūsmā”), izmantojot iekārtu FACS. FACS (angļu val. – fluorescence activated cell sorting) ir ar fluorescenci aktivizēta šūnu šķirošana.

Metodes pamatā ir asins preparāta apstrāde ar speciālām antivielām, kas saistītas ar fluorescējošu krāsu un spēj visā šūnu maisījumā “noķert” tieši mums nepieciešamās hemopoētiskās cilmes šūnas. Izmantojot papildu krāsvielas, var izšķirt dzīvās un nedzīvās šūnas. Analīze paredz CD34 un CD45 antigēnu un šūnu dzīvotspējas noteikšanu. CD34 antigēns ir sastopams tikai hematopoētiskajās cilmes šūnās, savukārt CD45 antigēns – visos leikocītos. CD34 un CD45 antigēnu noteikšana uz cilmes šūnu virsmas ļauj atšķirt cilmes šūnas, kas izceļas no asinīm, no cilmes šūnām, kas izceļas no citiem audu veidiem. Šī metode ir jūtīga, taču tās izmantošanai nepieciešamas noteiktas zināšanas un pieredze.

Cilmes šūnu centrā iVF Riga strādā daudz kvalificētu laboratorijas speciālistu, kuri spēj kvalitatīvi veikt šādu analīzi. Turklāt centrā ir ieviesta stingra kvalitātes kontrole: analīžu un aprēķinu rezultāti tiek pārbaudīti vairākas reizes, tādējādi līdz minimumam samazinot potenciālo laboranta kļūdas pielaidi. Plūsmas citometrija ir vispāratzīta un pasaulē plaši pielietota metode hemopoētisko cilmes šūnu kvalitātes noteikšanai un daudzuma aprēķināšanai. Pamatojoties uz plūsmas citometrijas datiem, cilmes šūnu centrs iVF Riga izsniedz pacientam sertifikātu, kas apliecina iegūtā nabassaites asins parauga kvalitāti.
Plašāka informācija par plūsmas citometrijas izmantošanu cilmes šūnu pētījumos pieejama šeit

iVF Riga cilmes šūnu centrs

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas