Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā bez asarām sagriezt sīpolu?

Sīpols, Image by ds_30 from Pixabay

Sīpols, Image by ds_30 from Pixabay

Vai Tevi raudot nomoka šis jautājums katru reizi, kā griez sīpolu? Ir daudzi mīti, kā izvairīties no raudāšanas un bez asarām sagriezt sīpolu. Un gan jau kādu no šīm metodēm pielieto arī Tu. Bet, iespējams, esi atzinis, ka Tava metode sīpolu griešanā nav pietiekami efektīva, tādēļ, vienmēr vērts uzzināt arī citus veidus, kā bez asarām sagriezt sīpolu. Un te nu tie ir!

Naža slapināšana

Naža slapināšana kā ierocis pret raudāšanu sīpolu griešanas laikā ir diezgan populārs mīts. Var teikt, ka šī metode ir maz iedarbīga, un nazis regulāri jāslapina katru reizi pirms tiek griezts. Diezgan piņķerīgi vai ne? Turklāt ne visi to atzīst par iedarbīgu metodi. Lieta tāda, ka tad, kad sīpolu sagriež, no šķeltām šūnām izdalās allicīns – gaistoša viela jeb kā gāze, kas ļoti ātri pārvietojas pa gaisu un ir kairinošs. Tiklīdz šī gāze sasniedz mūsu acs membrānu, tā tiek kairināta un raisās asaras, kas dabiski cenšas aizsargāt acis no kairinājuma. Naža slapināšana jeb niecīgais ūdens tikai īslaicīgi samazina šīs vielas izdalīšanos gaisā. Bet esot kāda iedarbīgāka metode pret sīpolu asarā, un tā arī saistīta ar ūdens pielietošanu.

Mērcēšana ūdenī

Saka, ka ūdens patiešām iedarbojoties, tomēr ne mērcējot tajā nazi, bet gan pašu sīpolu. Metode sekojoša: pārgriež sīpolu uz pusēm un ļauj tam izmērcēties 30 minūtes ūdenī. Šī metode gan prasa kādu laiciņu ieguldīt pirms ēst gatavošanas, kamēr sīpols izpeldēsies ūdenī, tomēr esot laba tādēļ, ka ūdenī paliek visi sīpola izdalītie fermenti, kas pārvēršas mūsu acīm nepatīkamajā gāzē.

Saldēšana

Arī sīpolu atdzesēšana saldētavā 30 līdz 45 minūtes vai vismaz divas stundas ledusskapī palīdz samazināt asarošanas efektu. Šajā gadījumā gan sīpols ir jāsagriež maksimāli ātri, jo tiklīdz tas uzsils, atkal turpinās izdalīties gaistošās vielas.

Maizes turēšana mutē, kamēr griez sīpolu

Tas izklausās pilnīgi smieklīgi. Un tomēr, šī metode esot diezgan iedarbīga pret raudāšanu sīpolu griešanas laikā. Iespējams, ka porainā maizes struktūra spēj absorbēt sīpola gāzes pirms tās nokļūst līdz acīm.

Aizsargbriļļu lietošana

Var mēģināt arī maksimāli samazināt gaisa plūsmu uz Tavām acīm. Un metode ir pavisam vienkārša – aizsargbriļļu lietošana, kad tiek griezts sīpols. Aizsargbrilles izmanto parasti, ja jāapstrādā lielu daudzumu sīpola. Lai arī metode var būt maz iedarbīga, savu daļu sīpola gaistošo vielu nokļūšanu līdz acīm tā samazina.

Elpošana caur muti

Šī metode ir dzirdēta retāk, bet esot gana iedarbīga. Lai arī tā nenodrošina gāzu nenokļūšanu līdz acīm, iespējams, tomēr savā veidā samazina tās kairinājumu.

Sīpolu vidiņa izgriešana

Sīpolu fermenti galvenokārt esot koncentrējušies tieši sīpola vidiņā jeb kodolā – cietajā daļā, ko daudzi izgriež. Lai nebūtu jāraud sīpolu griešanas laikā, iesaka šo vidiņu ar asu nazi izgriezt pirms sīpols ir nomizots, pēc tam to atstāt malā uz kādu laiku. Un tad jau varot mizot sīpolu un griezt, nebaidoties, ka tas varētu izraisīt acu asarošanu.

Lasi arī:

Sīpolu sitenis: video recepte

Pievieno zupai šo neparasto sastāvdaļu un būsi pārsteigts, kā tā maina garšu!

Sīpols, Image by ds_30 from Pixabay

Sīpols, Image by ds_30 from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas