Kafija krūzē. Photo by Alisa Anton on Unsplash
Viss ģeniālais ir vienkāršs. Arī labas kafijas pagatavošanai nevajag daudz - vien rūpīgi izvēlētu maltu vai pupiņu kafiju, ūdeni pareizajā temperatūrā un iemīļoto krūzīti. Tomēr jūsu kafija tikai iegūs, izmantojot dažus nelielus knifiņus.
Garšīgas kafijas priekšnosacījumi, ja gatavo to mājās
Iegādājoties kafiju ārpus mājām, mēs rēķināmies, ka par ieguldīto naudu saņemsim noteiktu garšu un kvalitāti. Tomēr nav šķēršļu garšīgu kafiju pagatavot arī mājās, pat ja tas prasīs precizitāti un varbūt arī zināmu laiku, kamēr atradīsiet labāko recepti.
Vispopulārākais kafijas veids, ko cilvēki mājās gatavo, ir in-cup jeb tieši krūzē aplieta malta kafija, ļaujot tai 5-10 minūtes un kafijas biezumiem nosēsties. Galvenais noslēpums, iegādājoties maltu kafiju, ir pievērst uzmanību, kādam pagatavošanas veidam ir piemērots konkrētais malums, - tam jābūt norādītam uz iepakojuma. Vissmalkākais malums ir turku kafijas pagatavošanai, joprojām ļoti smalka maluma kafija ir domāta espreso, un tad seko rupjāka maluma kafijas dažādiem pagatavošanas veidiem mājas apstākļos - in cup, aeropresei, franču presei, filtra kafijai. Pagatavošanai krūzītē vispiemērotākais ir in cup malums, to tad arī vajadzētu ievērot.
Ļoti svarīga ir ūdens temperatūra! Ūdenim jābūt 90-94 grādus karstam, tādēļ pēc ūdens uzvārīšanas mazliet jāpagaida, lai tas nomierinās un vairs neverd, jo verdošs ūdens kafijā izceļ nevajadzīgas garšas.
Dzēriena garšu ietekmē arī grauzdēšanas pakāpe: gaiša vai vidēja grauzdējuma kafija būs skābenāka, sabalansētāka, bet, jo tumšāks grauzdējums, jo vairāk izcelsies rūgtās notis. Svarīgi izvēlēties tāda grauzdējuma kafiju, kas ir piemērota iecerētajai pagatavošanas metodei - ja gatavo filtra kafiju, labāk derēs gaišāka grauzdējuma kafija, bet kafijas automātā var malt arī tumšākas pupiņas.
Kafijas pagatavošanai nepieciešamās ierīces
Arī kafijai ir savi gadžeti, un kafijas kvalitāti var uzlabot, ņemot talkā dažādas kafijas pagatavošanas ierīces.
Viena no vienkāršākajām ierīcēm ir franču prese. Gatavojot kafiju presē, rezultāts būs ļoti līdzīgs, kā gatavojot kafiju krūzītē, taču franču prese ļauj noteiktā laikā atdalīt biezumus no paša dzēriena. Kofeīns izdalās tik ilgi, kamēr kafijas biezumi atrodas saskarē ar ūdeni. Tātad jo ilgāk, jo koncentrētāks būs kofeīna daudzums. Espreso automāts izdzen ūdeni caur kafijas biezumiem ļoti ātri, 20-30 sekundēs. Mājās nereti kafiju aplejam un dodamies darīšanās, kamēr kafija ievelkas un pamazām pārvēršas par kofeīna bumbu. Tas gan dod lielu enerģijas pieplūdumu, taču šis uzrāviens ir īslaicīgs, pēc kura seko spēcīgs atkritiens - miegainība, noguruma sajūta, un roka atkal stiepjas pēc kafijas. Franču presē biezumus var nospiest pēc 3-4 minūtēm un pārliet dzērienu citā krūzītē. Garša paliks nemainīgi laba, bet kofeīna uzņemšana notiks mērenāk.
Aeroprese ir līdzīga franču presei, tikai spiediens veidojas manuāli, izspiežot kafiju cauri filtram. Aeroprese ir populāra izvēle cilvēkiem, kuri kāpj kalnos un iet garos pārgājienos, jo ļauj arī brīvā dabā iegūt lieliskas kvalitātes kafiju.
Mokas krūze jeb kanniņa ir uz plīts liekams vai elektrisks mini kafijas automāts, kas pagatavo kafiju, laižot cauri maltai kafijai verdošu ūdeni, kas saspiests ar tvaiku. Šajā variantā vislabāk izvēlēties filtra kafijai piemērotu malumu.
B60 jeb Chemex darbojas uz gravitācijas pamata: kafija tiek aplieta un tālāk iztek cauri papīra filtram, bet rūpīgi jāievēro kafijas malums un ūdens temperatūra. Daudzuprāt, Chemex pagatavotā kafija garšo labāk nekā citos kafijas automātos iegūtie dzērieni unikālā filtra, stikla konstrukcijas un ierīces unikālās formas dēļ. Šādai kafijai nav izteikta rūgtuma un tā ir plānāka par citām.
Cold brew ir izteikts vasaras dzēriens, kas ir salīdzinoši vienkārši pagatavojams un ko lieto dažādu auksto kafijas dzērienu sajaukšanai. To pagatavot ir supervienkārši: kafijas biezumus pārlej ar istabas temperatūras ūdeni un atstāj ievilkties uz 12-14 stundām.
Izcilu kafiju var iegūt ar jebkuru labas kvalitātes kafijas automātu - sifona iekārtām, kapsulu, pupiņu, filtra kafijas automātiem, bet tas, protams, prasa lielākas investīcijas, turklāt šīm iekārtām svarīgi atrast īstās, vislabākās kafijas pupiņas vai kapsulas.
Īstam kafijas fanam mājās noderēs svariņi, lai varētu precīzi atkārtot recepti - kafijas daudzumu un ūdens daudzumu. Ūdeni var iemērīt arī ar mērglāzi, bet var arī svērt. Tāpat arī kafijas dzirnaviņas nodrošinās, ka rīta dzērienam būs pieejama svaigi malta kafija kas viennozīmīgi būs garšīgāka.
Labākās piedevas kafijai
Melnu vai baltu kafiju, ar cukuru vai bez – izvēle ir kafijas baudītāja gaumes ziņā. Vienīgais, ko vajadzētu atcerēties, ja priekšroku dodat kafijai ar siltu pienu, - piena temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 60-65 grādus, citādi tas zaudēs dabisko saldumu. Ja piena kanniņu kļūst grūti noturēt rokās – pienu sildīt vairs nevajadzētu.
Arī bez kapučīno aparāta mājās var pagatavot labu kapučīno, siltu pienu divas trīs reizes uzputojot ar franču presi, bet var iegādāties arī elektrisko piena putotāju. Un nav nekādas vainas arī šļakatiņai auksta piena, ja esat paraduši kafiju dzert tieši tā!
Latvijā joprojām lielā cieņā ir klasiskie sīrupi - karamele, šokolāde, īru krēms, dažādu riekstu garšas. Sīrupi var lieliski papildināt arī aukstos kafijas dzērienus, kuriem sevišķi labi piestāv skābenās garšas. Savukārt medus vai stēvija izceļas paši ar savu specifisku garšu, kas būs jūtama arī kafijā.
Ja gribas ko pikantāku un tiešām aromātisku – kafijas putiņām var uzbērt mazmazītiņu šķipsnu kanēļa vai muskatrieksta!
Arī Rīgā ražo patiešām izcilu kafiju, ko vari pagatavot mājās! Vai esi jau nobaudījis Rīgas kafiju?
Ko vēl var iesākt ar kafiju?
Kafija skaistumkopšanā un saimniecībā
Bezgala smieklīgas anekdotes par kafiju
Kafija krūzē. Photo by Alisa Anton on Unsplash