Sīpolu žāvēšana, Photo by Zoe Schaeffer on Unsplash
Patiešām vasaras beigas jau min uz papēžiem un dārzā novācama jau arī sīpolu raža. Lai arī daudzi jau savu ražu novākuši, joprojām ir aktuāls, kā pareizi novākt, žāvēt un uzglabāt sīpolus.
Gatavu sīpolu pazīmes un to novākšana
Vākšanai pilnībā nogatavojies sīpols ir ar nokaltušiem lokiem. Vismaz vienai trešdaļai no loku garuma jābūt sadzeltējušai un, visticamākais, ka loki būs nokrituši uz zemes. Gatavs sīpols ir viegli izraujams. Ja sīpola saknes spēcīgi turas zemē, tad var vēl nedaudz nogaidīt līdz sīpolu ražas novākšanai, tomēr jāuzmana, lai sīpols nesāktu augt no jauna.
Sīpolu žāvēšana
Sīpolus pēc novākšanas ir jāizžāvē. Ir dažādi veidi un metodes, kādas pielieto cilvēki, atkarībā no viņu iespējām, kā arī senču mācītā. Ir cilvēki, kas pēc sīpolu novākšanas atstāj tos guļam uz vagas, lai tie apkalst saulē.
https://www.instagram.com/p/CSxHE-GKdXn/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Bet ir tādi, kas dod priekšroku sīpolus žāvēt speciāli veidotās sastatnēs. Sīpolus var žāvēt arī verandās vai vienkārši uz kāda dēļa, naktī ienesot zem pajumtes.
https://www.instagram.com/p/CBJEmHzAebP/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Par to, ko darīt ar apdzeltējušiem lokiem, arī viedokļi ir atšķirīgi – kāds tos apgriež, kāds noplēš, savukārt ir tādi, saimnieki, kas sīpoliem lokus neaiztiek. Labākais veids, kā tos sagatavot ziemas uzglabāšanai, ir ļaut sīpolu lokiem nožūt dabiski. Tādējādi sīpoli ne tikai būs viegli atdalāmi no nokaltušajiem lokiem, bet arī būs pasargāti no iespējamām augu infekcijām. Nedaudz lokus apgriezt neskādē, ja tie ir lieli un trekni. Cietus un biezus lokus pārgriež gareniski, lai tie maksimāli izžūtu.
Sīpolus žāvē ne mazāk kā divu nedēļu garumā, periodiski apgriežot un novērojot, vai neiemetas puve vai cita sīpolu slimība.
Sīpolu uzglabāšana
Vai esi redzējis tās skaistās sīpolu bižu virtenes jeb pīnītes? Tas patiešām ir viens no skaistākajiem sīpolu uzglabāšanas veidiem. Pinot sīpolu virteni iesaka sākt ar lielākajiem sīpoliem, bet nobeigt ar mazākiem. Vēl sīpolus var bērt kaprona zeķē jeb zeķubiksēs. Uzglabāšanai lieliski noder arī kastes un grozi, kuros sīpolus uzglabāt iesaka ne visai biezās kārtās.
https://www.instagram.com/p/CSNGSc0qP5N/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Ja sīpoli tiek uzglabāti telpā, istabas temperatūrā, tad tos var uzglabāt līdz pat jaunajam gadam. Lai sīpoli ilgāku laiku nedzītu lokus un nebojātos, tos uzglabā tumšā un vēsā vietā.
Lasi arī:
Sīpolu sitenis: video recepte
Sīpolu sīrups pret klepu
Sīpolu žāvēšana, Photo by Zoe Schaeffer on Unsplash