Eļļas, Photo by Ron Lach from Pexels
Pareizi vai nepareizi uzglabājot visas iecienītās eļļas, var attiecīgi vai nu pagatavot gardu ēdienu vai to izbojāt. Kāpēc? Lai gan eļļu nav sarežģīti pareizi uzglabāt, dažas cepamās eļļas var sasmakt, ja tās netiek turētas pareizajā vietā virtuvē. Un pareiza uzglabāšana ir atkarīga no tā, kuras cepamās eļļas tiek izmantotas, kā arī no tā, cik bieži tās lieto.
Kur nekad nevajag uzglabāt eļļu?
Runājot par eļļas uzglabāšanu, nav tāda noteikuma, kas būtu piemērots visiem eļļu veidiem. Viena lieta, ko nekad nevajadzētu darīt, ir uzglabāt eļļas virs plīts, kur tās regulāri tiek pakļautas karstuma iedarbībai. Neapstrādāta augstākā labuma olīveļļa, augu eļļas, riekstu eļļas ir jāuzglabā vēsā, tumšā vietā, kas ir arī sausa — vēlams pieliekamajā vai tumšā plauktā, kas ir prom no ierīcēm un saules gaismas, jo karstuma iedarbība noārda eļļas un, savukārt, var padarīt tās sasmakušas.
Sasmakušā cepamā eļļa ne tikai garšo slikti, bet arī var negatīvi ietekmēt veselību. Oksidācijas process rada brīvos radikāļus, kas var iekļūt organismā un izraisīt lēnus, bet ilgtermiņa bojājumus. Lai novērstu oksidēšanos, mērķis ir ierobežot mitruma un gaisa daudzumu, kas nonāk saskarē ar eļļu. Vislabākie ir stikla vai metāla trauki.
Kā uzglabāt olīveļļu?
Ir jāizturas pret neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu kā ar svaigu augļu sulu. Eļļa, ko izspiež no olīvām, ātri bojājas, un atšķirībā no smalkā vīna tā ar laiku neuzlabojas. Runājot par olīveļļas un jebkuras citas cepamās eļļas uzglabāšanu, ir jāņem vērā daži galvenie faktori. Ir četri galvenie cepamās eļļas ienaidnieki:
- laiks,
- siltums,
- skābeklis,
- gaisma.
Skābeklis laika gaitā var izraisīt eļļas kvalitātes pasliktināšanos, izraisot sasmakšanu, tāpēc ir svarīgi vienmēr cieši nostiprināt vāku, kad to neizmanto. Tāpat nav ieteicams eļļu pārliet citā traukā, jo tas ļauj skābeklim sākt noārdīt eļļu.
Ideālā temperatūra, kurā vajadzētu uzglabāt olīveļļu, ir aptuveni 15C grādi. Viena no labākajām vietām, kur uzglabāt olīveļļu, ir droši novietot skapī vēsā, tumšā vietā. Daudzi cilvēki glabā savas olīveļļas pudeles uz letes tieši pie plīts, bet tas ne tikai pakļauj pudeli karstumam, bet arī gaisma paātrina sasmakšanas procesu, ja vien trauks, kurā to neuzglabā, nav necaurspīdīgs, piemēram, metāla.
Runājot par gaismu, tumši zaļās pudeles ir apzinātas! Šī nokrāsa, kas ir daudzu dažādu olīveļļas pudeļu krāsa, palīdz filtrēt kaitīgos UV starus. Tomēr pat ar dabīgo zaļo pudeles filtru nekad nevajadzētu atstāt olīveļļas pudeli uz letes. To var droši ievietot virtuves skapī, lai nodrošinātu, ka eļļa saglabā savu maksimālo garšu.
Kad tiek atvērta neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas pudele, to nepieciešams izmantot to 30 līdz 60 dienu laikā.
Kā uzglabāt kokosriekstu eļļu?
Kokosriekstu eļļu jāuzglabā traukā ar hermētisku vāciņu savā vēsākajā virtuves skapī prom no gaismas. Kokosriekstu eļļā ir ārkārtīgi daudz piesātināto tauku, kas padara to diezgan stabilu attiecībā uz eļļām, kas nozīmē, ka tā labi iztur oksidāciju un sasmakšanu.
Lai gan kokosriekstu eļļu var atdzesēt, lai tā ilgāk saglabātos svaiga, tas mainīs tekstūru – eļļa sacietēs sviestā. Tāpat kā ar jebkuru eļļu, gaiss, gaisma un augsta temperatūra paātrina noārdīšanās procesu, tāpēc arī šo eļļu labāk uzglabāt tumšā, vēsā skapī prom no gaismas.
Ja eļļai kļūst dzeltenīga nokrāsa, bieza tekstūra arī siltumā, skāba vai rūgta smarža, tā ir sabojājusies.
Kā uzglabāt valriekstu eļļu, lazdu riekstu eļļu un citas izsmalcinātās eļļas?
Jebkuras izsmalcinātas riekstu eļļas, piemēram, valriekstu, lazdu riekstu, pistāciju, trifeļu eļļa, vai citas uzlietās eļļas ir vismaigākās, un tās jāuzglabā ledusskapī. Tas, kas padara šīs eļļas tik delikātas, ir to augstākais nepiesātināto tauku saturs. Šīs eļļas visvairāk ietekmē oksidēšanās, un tās visstraujāk samazinās pēc atvēršanas, tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt tās vēsas un pasargātas no gaismas. Vajadzētu censties izmantot šīs eļļas pēc iespējas ātrāk.
Kā uzglabāt citas augu eļļas?
Runājot par citām augu eļļām, uzglabāšanas ieteikumi ir līdzīgi. Visām eļļām ir līdzīgi uzglabāšanas ideāli. Oksidācija var ietekmēt jebkura veida eļļu, piemēram, mandeļu eļļu, avokado eļļu, rapšu eļļu un citas augu eļļas. Parasti rafinētajām eļļām gaismai ir mazāka ietekme, tāpēc arī šīs eļļas visbiežāk pārdod caurspīdīgās plastmasas pudelēs. Bet laikam, temperatūrai un skābekļa iedarbībai joprojām ir būtiska ietekme, tādēļ tāpat kā olīveļļu, arī šīs eļļas nevajadzētu turēt blakus plītij.
Lasi arī:
- Kosmētikas produkti ar Bulgārijas rožu eļļu – skaistumam un veselībai
- Rapšu eļļa - kas par to jāzina pirms cepšanas
- Kādu eļļu izvēlēties – rafinētu vai nerafinētu?
- Kādēļ izmantot kokosriekstu eļļu skaistumkopšanā
- Vai zināji, ka kokosriekstu eļļu var izmantot arī mājas tīrīšanā?
Eļļas, Photo by Ron Lach from Pexels