Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pareizi vākt un uzglabāt ābolus?

Āboli, Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Āboli, Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Šogad ābelēm vai lūzt zari no ražas. Āboli tik tiešām raženi saauguši un nogatavojušies, un ir laiks tos sākt vākt. Noteikti nevajadzētu atstāt ābolus sakritušus zemē, citādi augsne zem tiem saskābs, turklāt vecajos ābolos savairosies un pārziemos dažādi dārza kaitēkļi.

Ābolu vākšana

Pirms ābolu vākšanas sagatavo spaiņus, maisus vai jebkuras tvertnes, kur ābolus savākt. Tarai jābūt tīrai un sausai. Ābolus vāc sausā laikā, kad nožuvusi rīta rasa, vēlams saulainā dienā. Ja naktī bijusi salna, ābolus vāc tad, kad tie sasiluši, vākt sākot no saulainās puses.

Lietošanai 3 dienu laikā der arī tārpaini vai nedaudz bojāti augļi, kuriem pirms lietošanas izgriež bojātās vietas. Savukārt ilgstošai uzglabāšanai vācami lielākie, jau labi iekrāsojušies un, pilnīgi veselie āboli bez jebkādiem bojājumiem. Pat viens nedaudz iebojājies ābols var sapūdēt visu noglabāto ražu. Vispirms jānovāc veselos un tikai pēc tam bojātos un slimos ābolus. Abu veidu ābolus vāc vienlaicīgi tikai tad, ja neveselos ābolus uzreiz pārstrādā.

Būtiski noteikt, vai āboli ir pietiekami labi nogatavojušies. Pāragri novākti āboli satur mazāk cukuru, var būt sīvāki, bet ilgāk uzglabājami. Savukārt tādas gatavības āboli, kas jau krīt zemē, glabāsies ne tik ilgi, toties ir gardāki, saldāki. Ja izdodas noķert labāko laiku, kad ievāktie āboli maksimāli ilgi uzglabāsies un arīdzan būs garšīgi, tad var “uzsist sev pa plecu”.

Ābolus vislabāk ievākt ar gludiem cimdiem, aptverot augli ar pirkstiem. Kātiņu jālauž pretējā virzienā. Augli nedrīkst raut ar spēku, pretējā gadījumā uz ābola iespiedīsies pirksti, bet auglis iespiedumu vietās ātri sabrūnēs un sabojāsies. Āboli jānoņem no koka ar zariņu.

Kā noteikt, vai āboli ir gatavi vākšanai?

Kad mani, ka āboli sāk birt, pārliecinies, vai tie ir bojāti vai veseli āboli. Ja krīt veseli āboli, tad tie ir gatavi novākšanai. Ir atsevišķas ziemas ābeļu šķirnes, kurām āboli nebirst arī tad, kad ir gatavi. Tad jāpārliecinās par to gatavību pēc sēklu brūnuma. Negataviem āboliem sēklas ir gaišas, bet gataviem – brūnas, un tad, kad sēklas sāk krāsoties, ābolus jau var sākt novākt. Pilnīgi brūnas sēklas jau ir pavisam gataviem āboliem, un tādi glabāsies īsāku laika periodu.

Vēl ābolu gatavību var pārbaudīt ar jodu. Ābolus pārgriež un uzpilina joda šķīdumu. Jo brūnāks iekrāsojas ābols joda piliena vietā, jo mazāku laiku tie uzglabāsies. Jo gaišāk iekrāsojas – jo ilgāk varēs uzglabāt.

Ābolu uzglabāšana

Svaigus ābolus uzglabāt nepieciešams tīrā un no grauzējiem pasargātā telpā, kas nav vēsāka par +10C. Tara, kurā āboli tiks uzglabāti, piemēram, kastes, nedrīkst būt bojāta un netīra. Vislabāk gan taru, gan pašu telpu pirms ābolu vākšanas, izdezinficēt, novērst visus bojājumus un pārliecināties, ka tajā neiekļūst grauzēji. Ja mani peļu aliņas, ir jācenšas maksimāli tās likvidēt, kā arī jānodrošina deratizācijas pasākumi.

Idejas ābolu ražai:

Āboli, Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Āboli, Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas