Redzi skaistu, baltu taurenīti savā dārzā? Tas var priecēt acis, kuras vēlāk gauži apraudās savu dārza ražu! Esi vērīgs un neļauj kāpostu baltenim iedzīvoties Tavā dārzā! Lūk, kā pasargāt augus no šīs mazās radības!
Kas ir kāpostu baltenis?
Kāpostu baltenis patiesībā ir ne tikai skaists tauriņš, bet arī dārza kaitēklis, kas bieži savairojas masveidā. Latvijā gadā attīstās 2 – 3 Kāpostu balteņa paaudzes, pārziemojot kāpostu balteņa kūniņās, kas piestiprinājušās pie dažādām virsmām – kokiem, sienām u.c. Šī taureņa kāpuri var nest postu daudziem kultūraugiem, nograužot tiem lapas. Tas labprāt mielojas arī ar nezālēm un savvaļas krustziežiem. Ne velti šo taureni dēvē tieši par kāpostu balteni – ļoti bieži to var manīt kāpostu stādu laukā. Tomēr lielāko postu augiem tas var sagādāt tā sākuma augšanas stadijā. Kad kāpostu stādam jau izveidojušās galviņas, kāpostu baltenis bojā to reti.
Kāpostu balteņa spārnu platums ir 55 – 65 mm, kad tie ir izplesti, bet ķermenis ir klāts ar smalkiem, pelēkiem matiņiem. Lai arī tam izskatās balti spārni ar tumšu plankumu, patiesībā tie ir bāli dzelteni. Kāpostu balteņa mātīte var lepoties ar diviem tumšiem ieapaļiem plankumiem spārnu vidū un iegarenu plankumu spārnu pakaļējā malā. Tēviņam šādu plankumu nav. Mātītes var izdēt līdz 300 olām, kuras dēj pa 30 – 200 oliņām augu lapu apakšpusē. Pēc 8 – 14 dienām izšķiļas zaļgani vai pelēcīgi dzelteni kāpuri, kuri izaug apmēram 4cm gari.
Kā cīnīties ar kāpostu balteni?
Kāpostu balteņa kāpurus var mehāniski nolasīt.
Tā kā kāpostu baltenim garšo krustziežu augi, regulāri jāiznīcina nezāles, īpaši krustziežu, piemēram, pērkones, parasto plikstiņu, mastioals u.c.
Var izlaist savā dārzā Trihogrammas (1g/ha), kad sākas olu dēšana vai masveidā sāk lidot tauriņi.
Ja izvēlies izmantot insekticīdus, tad tie jālieto drīz pēc kāpuru izšķilšanās.
Kāposta balteņu ierobežošanu veicina kāpurlapsenes, spožlapsenes, parazītlapsenes un kukaiņēdāju putni, tādi kā zīlītes, zvirbuļi un citi. Ja veicināsi šo radību attīstību savā dārzā, samazināsi kāpostu balteņa klātesamību.
Vēl viens dabīgo metožu veids, kā cīnīties pret šo tauriņu kāpuriem ir augu miglošana ar diždadža uzlējumu: 1/3 spaiņa tilpumā ievieto smalcinātas diždadža lapas, pēpielda spaini ar ūdeni un atstāj 3 diennaktis. Pēc tam nokāš un miglo augus.7 idejas kā pasargāt dārzu no putniem
Svītrainā nejaucene kolorādo vabole – kā no tās pasargāt kartupeļu vagas?
Kas jāstāda starp augiem, lai no tiem aizbiedētu kaitīgos kukaiņus
5 iedarbīgi tautas līdzekļi pret laputīm
Vēl bez kaitēkļiem kāpostiem ir arī vaboles, kas nodara pāri kartupeļu laukam, ko par tām saka Magone.