Kailgliemezis, Image by usd-susanne from Pixabay
Kailgliemeži, jo īpaši Spānijas kailgliemeži sagādā ne mazums galvas sāpes dārzu saimniekiem. Grūtās iznīcināšanas un postījumu dēļ, ko tie nodara, šie gliemji ierindoti 100 Eiropas simts visinvazīvāko dzīvnieku sarakstā. Lai arī daudzas kailgliemežu sugas lielu postu nespēj dārzam nodarīt, atsevišķas sugas, it īpaši Spānijas kailgliemezis ir bīstams. Metodes, kā cīnīties ar gliemjiem, ir līdzīgas tām, ar kurām ierobežo gliemežus, bet ne visas ir iedarbīgas.
Mauriņa pļaušana un augu ravēšana
Kailgliemežiem nepatīk sausa, saulaina vide. Regulāri kop savu zālāju, to pļaujot, bet atceries, ka gliemju un gliemežu apkarošanas nolūkos mauriņu nedrīkst laistīt, jāļauj tam izdegt. Protams, ja vēlies koptu un mīkstu mauriņu, šī metode Tev nederēs.
Vagas ar augiem un dārzeņiem uzturi izravētas no nezālēm. Ja uzrušināsi zemi, arī varēsi savā veidā ierobežot gliemju nokļūšanu pie augiem.
Sāls pielietošana pret gliemjiem
Gan jau esi kādreiz jutis, kā kož sāls uz atklātām rētām. Arī gliemji nespēj izturēt sāli. Sāls izkaisīšana ap augiem ir gana laba metode, ko pielietot, lai tos aizbiedētu, tomēr nedrīkst darīt to pārāk bieži, arī augi uzsūks sāļo ūdeni, un tas varot nepatikt arī Taviem augiem. Ar pāris reizēm gan nekāda vaina nebūs.
Lamatu likšana
Lamatas ir efektīva metode, kā apkopot lielu daļu Taviem augiem tuvojošos gliemjus, lai tos varētu mehāniski savākt un tālāk jau viss Tavā ziņā, ko ar tiem iesāksi. Jāatceras, ka tās gliemji izmanto, ja ir pietiekami mitrs. Par lamatām jeb gliemju pievilinātāju noder gan alus, gan kefīrs. Lamatas var iegādāties gan dārza veikalos, gan pagatavot pats. Turklāt, piemēram, alus lamatas var veidot gan tādas, kurās gliemji noslīkst (traukā ielejot alu, kurā tie salien), gan tādas, kas kalpo tik kā pievilinātājs, lai tos salasītu (ar alu apliets koka dēlis).
Kailgliemežu pievilināšanai var izmantot arī komposta kaudzes un uz zemes atstātas kaudzītes ar pūstošiem augiem. Tici vai nē, Spānijas kailgliemezim garšojot arī suņu un kaķu cietā barība, tādēļ arī tā noderot kā gliemju pievilinātājs, lai tos salasītu.
Izveido barjeru vai sētiņu
Gliemji izvairās pārvietoties pa sārmainu virsmu, it sevišķi sausu. Ja norobežosi savus augus ar smalcinātiem gliemežvākiem, bet jo sevišķi ar kaļķi vai pelniem, tad radīsi kailgliemežiem sārmainu barjeru. Var izmantot arī kafijas biezumu, sakaltētu vībotņu vai tabakas, barjeras. Lielākoties, šīs jālieto sausā laikā.
Olu, kokosriekstu čaumalu barjeras, šķembas, citi asi un abrazīvi materiāli var savainot pāri rāpojošos gliemjus un gliemežus, tādēļ tie centīsies izvairīties no to šķērsošanas.
Vara stiepļu sietiņi, vara plāksnes, vai vara lentes ir efektīvas barjeras mitrā laikā. Diemžēl sausā laikā varš neoksidējas un gliemežus un gliemjus šāda barjera nesatrauks. Tādēļ, izmantojot vara barjeru metodes, jānodrošina to mitrināšana.
Vēl var izmantot metāla vai plastmasas sētiņas ar specifiski izlocītām malām un stūriem kuriem gliemji fiziski netiek pāri.
Elektriskie gani kailgliemežiem
Gluži kā visas būtnes, kas pārvietojas uz zemes, arī kailgliemeži izvairās no saskares ar elektrību. Ir iegādājami un pagatavojami elektriskie gani tieši gliemjiem.
Mājputnu ieviešana
Mājputniem garšo gliemji un gliemeži. Vērts ieviest vistas, muskuspīles un skrējējzosis! Bet putnus nevajadzētu daudz piebarot, citādi tie būs pietiekami paēduši, lai nemedītu gliemežus un gliemjus.
Ķīmiskie preperāti
Veikalos iegādājami īpaši gliemežu un gliemju ierobežošanai var būt efektīvi, tomēr ne visi līdzekļi spēj cīnīties ar visām sugām.
Lasi arī:
- Ko darīt, ja dārzu apsēduši glumie grauzēji gliemeži?
- Kā likvidēt ūdensžurkas?
- Svītrainā nejaucene kolorādo vabole – kā no tās pasargāt kartupeļu vagas?
- Kā padzīt kurmi no dārza ar draudzīgām metodēm
- Cik efektīvas vai neefektīvas ir tautas metodes skudru apkarošanai?
Kailgliemezis, Image by usd-susanne from Pixabay