Dārza augu laistīšana, Photo by Karolina Grabowska from Pexels
Lai dārza augi vasarā nenovīst, tiem nepieciešams daudz ūdens. Bet, cik daudz vai cik bieži tos vajadzētu laistīt? Un vai labāk laistīt no augšas vai apakšas? Dalāmies ar dažiem noderīgiem faktiem par to, kad un kā laistīt dārza augus.
Uzturi vienmērīgu mitrumu
Lielākā daļa augu ir atkarīgi no vienmērīga mitruma. Tomēr neliela izžūšana pirms laistīšanas veicina augu sakņu augšanu.
Laisti retāk, bet kārtīgi
Puķu dobē parasti pietiek ar vienu līdz divām laistīšanas reizēm nedēļā: labāk laistīt retāk, bet ar lielu daudzumu ūdens, nevis bieži ar mazu ūdeni. Karstā laikā, kad augsne ātri izžūst, augus var laistīt katru dienu.
Jālaista vēlu vakarā vai agri no rīta
Vakaros vai naktīs laistot atdzesētu augsni, iztvaiko mazāk ūdens nekā dienā. Un augi var pietiekami apgādāt sevi ar ūdeni pirms nākamās dienas karstuma.
Lapas tur sausas, lai izvairītos no slimībām
Mitras lapas kļūst par slimām lapām. Nakts laikā, kad ir vēsāks, mitrās lapās var rasties pelējuma slimības. Lapās, kas ir mitras saulē, rodas nelielas apdeguma pēdas (ūdens pilienu lēcas efekts).
Pārliecinies, ka ūdens sasniedz saknes
Tas, ka pietiekami labi jālaista augs, nozīmē, ka ūdenim pietiekami jāsasniedz saknes. Pārāk mazs ūdens daudzums bieži vien nosedz tikai augšējos augsnes centimetrus - vai pat vispār tos nesasniedz, piemēram, ja ir augsnei ir mulčas pārklājums un pārāk maz tiek liets augs, viss mitrums uzkrājas mulčā. Kultūraugi ir īpaši atkarīgi no vienmērīgi mitras augsnes līdz tiem nogatavojas raža, piemēram, burkāni, kartupeļi, baziliks, salāti, kāposti, pupas un zirņi, tomāti, dažādi augļi.
Ūdenim nepieciešams laiks, lai iesūktos augsnē. Lai tik ļoti nepieciešamais ūdens pa augsnes virspusi neaizplūst neizmantots, labāk ir atkārtoti laistīt augu pa daļām.
Vienmēr laistīšana tikai vienā saknes punktā noved pie vienpusējas sakņu augšanas un līdz ar to sliktākas barības vielu absorbcijas augsnē. Tāpēc vienmēr ap augu ūdeni izlej visā auga augšanas zonā, turklāt vienmērīgi.
Izvairies no ūdens pārplūdināšanas
Pārpludināšana nomāc sakņu elpošanu jeb gaisa uzņemšanu no augsnes - saknes noslīkst bez skābekļa, līdz ar to augs var iet bojā.
Lasi arī:
- 12 lietas, kas jāņem vērā cīņā ar latvāņiem!
- Vai zāli ir labi pļaut karstā laikā?
- Nelabvēlīgas dienas dārza darbiem: ko tādās darīt?
- Kāpēc dārzā jāierok tējas maisiņi?
Dārza augu laistīšana, Photo by Karolina Grabowska from Pexels