Tomāti (Image by J Garget from Pixabay)
Laiks nemanāmi rit uz priekšu un pavisam drīz jau būs pavasaris, kad reibinošie ziedu dārzi plauks, augļu kokus rotās pumpuri un būs jāsēj un jāstāda augi un dārzeņi. Lai vasaras raža priecētu ar labumu pārbagātību, jau laicīgi – februārī – var sākt pirmos dārza darbus. Kas šajā mēnesī jāpaspēj?
Februārī jāsāk sēt augi, kuriem ir ilgāks dīgšanas laiks
Daudziem augiem ir ilgs dīgšanas un stādu augšanas periods, tāpēc jau februāra beigās vēlams tos iesēt. Šajā laikā jāiesēj puravi, selerijas, tomāti, baklažāni, paprika. Visiem šiem dēstiem ir ilgāks augšanas laiks, tāpēc tie jāiesēj kvalitatīvā, barības vielām pilnā kūdras substrātā un jānoliek siltā un apgaismotā vietā. Ideāli, ja pie mājas izveidota ir apsildāma siltumnīca. Ja tādas nav, iestādītos podiņus var nolikt uz palodzes, kur saules gaisma vairāk tikt tiem klāt.
Tāpat uz palodzes jau tagad var audzēt mikrozaļumus un diedzēt sēklas. Brokoļi, rukola, kreses, redīsi, pupiņas – visi šie mikrozaļumi ir lielisks vitamīnu avots. Lēnām sāk dīgt arī sīpolloki un sīpoli, tāpēc arī tos vari novietot uz palodzes trauciņā ar ūdeni. Arī garšaugus jau var sēt – lavandu, citronzāli, rozmarīnu un estragonu. Tava palodze var kļūt par īstu mazdārziņu, kas priecēs kā acis, tā vēderu.
Pārliecinies, lai jaunie dzinumi nenosalst
Latvijas platuma grādos ir raksturīgas siltas ziemas un krasas laikapstākļu maiņas, kad temperatūru virs nulles uzreiz var nomainīt sals un sniegs. Ja laiks saglabājies silts ilgāku laiku, iespējams, dārzā jau parādījušies pirmie ziemciešu dzinumi. Svarīgi, lai tie pie vēsākas temperatūras nenosalst, tāpēc raugies, lai ziedu dārzs ir apsegts ar pārsegu un augi nenosalst.
Sagatavo pavasara puķes stādīšanai
Narcises, hiacintes, tulpes, krokusi, maijpuķītes – visas šīs puķes pavisam drīz jau varēs stādīt dārzā, tāpēc ienes to sīpolus iekštelpās, siltumā un aplaisti. Bojātos sīpolus pirms tam aizvāc. Istabā arī jāienes un jāsāk laistīt amariļļi.
Februāra beigās var pārstādīt arī istabas puķes, kurām tas nepieciešams, piemēram, orhidejas.
Augļu kokiem un košumkrūmiem var izgriezt liekos zarus
Februārī augļu dārzā vispirms ir jāpārbauda, vai nav nepieciešams atjaunot augļu koku kaļķojumu. Apseko augļu kociņu, izgriez sala un dzīvnieku radītos bojājumus, apstrādā griezuma vietas ar lerānu un iezied ar potvasku. Kamēr augļu kokiem, ogulājiem un košumkrūmiem ir miera periods, ir jāizgriež liekie zari un jāieveido vainagi. Svarīgi ir to izdarīt pirms pumpuru piebriešanas, jo salā tie var neatkopties. Tāpat februārī var izgriezt arī sausseržu un kizilu sausos un nolūzušos zarus. Šiem darbiem nepieciešami asi dārza instrumenti, lai augs mazāk tiktu traumēts un darbs ritētu raitāk.
Februāris ir viltīgs mēnesis, jo siltās dienas tajā var mīties ar ļoti aukstām un sniegotām, tāpēc izstaigā dārzu un pārliecinies, ka koku stumbru miza nesāk plaisāt un uz koku zariem nekrājas pārāk bieza sniega sega, kas var zarus nolauzt.
Sagatavo siltumnīcu jaunajai sezonai
Kamēr aktīvie dārza darbi vēl nav sākušies, izmanto laiku lietderīgi un parūpējies par neapkurināmo siltumnīcu. Nomaini plēvi un bojātos stiklus, salabo logus un atjauno vai uzlabo siltumnīcas augsni. Kamēr vēl ir sniegs, vari siltumnīcā sanest sniegu. Vari sagatavot jaunajai dārza sezonai nepieciešamos darbarīkus – kastītes, podus, kapļus, lāpstas, cimdus – un mēslojumu. Iegādājies arī sēklas. Laiku izmanto lietderīgi un sastādi dārza darbu kalendāru ar visiem dārzeņiem un augiem, ko šajā sezonā vēlies izaudzēt. Šis plāns ļaus laikus sagatavoties darāmajam un motivēs šajā gadā radīt tavu sapņu dārzu.
Iespējams, noderīgi būs arī šie raksti:
- Sapņu dārzs uz balkona – kā sākt tā iekārtošanu?
- Vai tomāti un gurķi ir paēduši? Noderīgi padomi dārza mēslošanā iesācējiem;
- Teritoriju labiekārtošana un apzaļumošana – no zāliena līdz akmens dārzam;
- Pirmie pavasara dārza darbi un stādi Tavai puķu dobei.
Tomāti (Image by J Garget from Pixabay)