Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc paliek dzelteni zobi, pat cītīgi tos tīrot?

Zobu tīrīšana, Photo by Kampus Production from Pexels

Zobu tīrīšana, Photo by Kampus Production from Pexels

Tev, protams, rūp Tavu zobu veselība. Tu tos cītīgi mazgā katru dienu, cerot uz žilbinoši baltu smaidu. Tomēr lai cik cītīgi Tu arī tos tīrītu, tie tik un tā paliek dzelteni. Kāpēc tā notiek un ko Taviem zobiem nodara zobu bakstāmie kociņi, kā arī citus interesantus faktus par zobu higiēnu, skaidro stomatoloģijas centra “BF ESSE” zobu higiēnists.

Ko Taviem zobiem nodara bakstāmie kociņi?

Diezgan bīstami zobu spraugu tīrīšanā ir izmantot zobu bakstāmos kociņus. Ar zobu bakstāmajiem kociņiem var traumēt smaganas, kā arī to patstāvīgi darot, veidosies iekaisums smaganās. Ja mutes dobuma higiēna nav pietiekama, baktērijas, kas atrodas aplikumā var izraisīt iekaisumu pat zobu nervā, kas var izraisīt zoba sāpes naktī, kā rezultātā būs nepieciešams izņemt zobam nervu.

Pastāv iespēja, ka zobu bakstāmais kociņš var iesprūst starp zobiem un arī nejauši nolūzt. Salauztu zoba kociņa gabaliņu mājas apstākļos praktiski nevar izņemt un arī šeit var rasties iekaisums smaganās vai pat zobā.

Regulāri bakstot starp zobiem, mehāniski noārdās žokļa kauls un sāk veidoties zobu “kabatas”, kurās vienmēr aizķeras ēdiens (it īpaši gaļa) un atkal var parādīties sāpes un iekaisums.

Zem smaganām zobu saknes ir mīkstākas, nekā zobu kronis ar emalju, līdz ar to regulāri rīkojoties ar zobu bakstāmo kociņu varam izdurt caurumus un caurumi zem smaganas nav ārstējami, kā rezultātā ar laiku nāksies zobu izraut.

Kāpēc paliek dzelteni zobi, pat cītīgi tos tīrot?

Visvairāk zobu krāsu bojā smēķēšana (arī elektroniskās cigaretes), kā arī kafija, pārtikas krāsvielas un āboli.

Lai mazinātu krāsvielu iedarbību uz zobiem, zobi reizēm jātīra ar baltinošo (whitening) zobu pastu vai arī ar ogli (melnā zobu pasta) saturošo zobu pastu. Regulāri, vismaz vienu reizi gadā, ir jāapmeklē zobu higiēnists, kas veiks profesionālu zobu higiēnu un, ja tas ir iespējams (ja zobi un smaganas ir veseli) var veikt zobu balināšanu zobu higiēnista uzraudzībā.

Zobu higiēna - 5 interesanti fakti, kurus Tu nezināji.

1. Profesionālā mutes dobuma higiēna jāveic visiem regulāri (vismaz reizi gadā), arī bērniem sākot no divu gadu vecuma.

2. Zobakmens veidojas visiem (atkarībā no cilvēka dzīves veida, ieradumiem un veselības stāvokļa)

3. Zobi jātīra pēc katras ēdienreizes (pat no rītiem).

4. Košļājamā gumija un mutes skalojamais līdzeklis neaizvieto zobu tīrīšanu. Zobu aplikums jātīra mehāniski t.i. tīrot zobus ar zobu birsti un zobu pastu.

5. Zobu pasta jālieto atbilstoši mutes dobuma veselības stāvoklim - ja zobi un smaganas ir veselas, jāizvēlas zobu pasta ikdienas lietošanai, bet ja zobi ir jutīgi, tad jāizvēlas zobu pasta jutīgiem zobiem un tieši tāpat arī jāpiemeklē zobu birste u.t.t.

6. Bērniem zobu pasta un zobu birstīte jālieto atbilstoši vecumam. Arī pusaudžiem, neskatoties uz to, ka ir jau pastāvīgie zobi, nedrīkst lietot pieaugušo zobu pastu, kas ir diezgan abrazīva. Izņēmums ir BIO zobu pastas.

Zobu tīrīšana, Photo by Kampus Production from Pexels

Zobu tīrīšana, Photo by Kampus Production from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas