Acu plakstiņi (Pixabay.com/)
Redzes problēmas, maisiņi un riņķi zem acīm, pietūkums, bēdīga sejas izteiksme – visas šīs problēmas ir saistītas ar noslīdējušu ādu ap acīm, kas visbiežāk skar cilvēkus pēc 40, kad āda lēnām sāk noslīdēt uz dabīgās krokojumu līnijas. Kā noskaidrojām, šī problēma patiesi nav tikai estētiska, bet reāli var traucēt cilvēkam dzīvē fiziski, būtiski pasliktinot redzi, vai psiholoģiski, jo bēdīgā sejas izteiksme var radīt kompleksus. Var rasties komunikācijas problēmas, jo runātāja sejā atspoguļojas skumjas, kas var nesakrist ar cilvēka sacīto, vai arī daži var izvairīties uzsākt sarunu ar šo cilvēku sērīgās sejas izteiksmes dēļ. Sievietēm var būt problemātiski uzklāt meikapu. Visas šīs problēmas var atrisināt plakstiņu ādas noslīdējuma operācija jeb blefaroplastika, tāpēc lūdzām par šo procedūru pastāstīt vairāk sertificētai plastikas ķirurģei un mikroķirurģei no Mikroķirurģijas centra Nonnai Tomiševai.
Plakstiņu ādas noslīdējuma operācija
Pēc konsultācijas ar speciālistu, tiek noteikts problēmas cēlonis – augšējo vai apakšējo plakstiņu noslīdējums. Plakstiņu ādas noslīdējuma operācija notiek vietējā anestēzijā. Visbiežāk operē augšējos plakstiņus, izņemot trūces maisu, izgriežot lieko ādu un ieguldot anatomiskajā krokā. Pēc operācijas šajā vietā – aiz skropstu līnijas - būs redzama neliela rēta, bet tā paliks aizvien gaišāka līdz gandrīz vairs nebūs redzama. Tāpat ir jārēķinās ar zilumiem jeb tūsku. Jāņem vērā, ka krunciņas ap acīm vai "vārnu kājiņas" pēc operācijas nepazūd. Tās var likvidēt, veicot papildus Botox injekciju.
Ir iespējams operēt uzreiz gan augšējos, gan apakšējos plakstiņus, bet tad jārēķinās ar lielāku tūkstu. Ja cilvēkiem ir tendence uz tūskām, labāk ir veikt operācijas atsevišķi.
Kas jāņem vērā pirms operācijas?
Pirmsoperācijas periodā būs jāveic pilna asins aina. Tāpat vajadzētu pakonsultēties ar acu ārstu, ja ir asarošana, redzes traucējumi.
Dienu pirms operācijas labi jāizguļas, nedrīkst lietot alkoholu. Līdzi noteikti jāņem ērtas drēbes, lai pēc operācijas uzreiz varat atpūsties.
Kas jādara pēc operācijas?
Pēc operācijas katru otro stundu ir jāliek aukstuma kompreses uz 15 minūtēm. Nelietot sāļus ēdienus – lai nepieaug tūska. Bieži vien pēc operācijas nav nekādu sāpju, tāpēc pacienti pārāk ātri atsāk ierastos ikdienas darbus. Tā nedrīkst darīt, jo ir ļoti svarīgi pirmās trīs pēcoperāciju dienas nenoslogot acs ābolu – neskatīties televizoru, nesēdēt pie datora, atlikt mājas uzkopšanu, utt.
Pēc operācijas trīs reizes dienā nedēļu no vietas būs jālieto speciāli acu pilieni. Pēc septiņām dienām izņems šuves. Iespējams, būs nepieciešama antibakteriāla terapija, bet tas nav visos gadījumos.
Vienu mēnesi pēc operācijas neiesaka sportot, peldēties, iet vannā un sauļoties, jo var iesauļot rētu un vēlāk atbrīvoties no rētā iesauļotā pigmenta ir ārkārtīgi grūti. Dažas nedēļas ieteicams valkāt saules brilles, lai aizsargātu acis no saules un vēja. Tāpat 2 nedēļas nedrīkst lietot kontaktlēcas. Ir jāizvairās no slodzes.
Vai plakstiņu ādas noslīdējuma operāciju var atkārtot?
Lai atgūtu skaistu, atvērtu acu skatienu, ir jārēķinās ar aptuveni 700 līdz 800 eiro. Ja nepieciešams (piemēram, ar laiku noslīd pieres daļa), pēc kādiem 10 līdz 15 gadiem operāciju var atkārtot, bet tas notiek reti.
Ja vēlies uzzināt vairāk par blefaroplastiku jeb plakstiņu ādas noslīdējuma operāciju vai tai pieteikties, sazinies ar Nonnu Tomiševu.
Acu plakstiņi (Pixabay.com/)