Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina par krūmmelleņu stādīšanu?

Krūmmellenes, Photo by Mario Mendez on Unsplash

Krūmmellenes, Photo by Mario Mendez on Unsplash

Krūmmellenes jeb augstās zilenes iemantojušas lielu popularitāti dārznieku vidū. Un ne velti – ogas ir lielas, saldas, gardas un veselīgas! Vislabākais laiks, kad stādīt šos ogulājus ir vēls pavasaris vai vasaras beigas, līdz pat siltam rudenim. Tomēr vēlu pavasari stādu iegādei nevajadzētu atlikt, jo tie jau tagad ir pieprasīti un vairākos reģionos ir pieejami teju vai vienīgi uz pasūtījumu. Bet ir vairākas lietas, ko vērts zināt par krūmmelleņu stādīšanu un kopšanu, jo krūmmellenes ir diezgan cimperlīgi augi.

Krūmmelleņu stādīšana

Krūmmellenes stāda skābā augsnē, kuras pH vērtība ir 4,00 - 5,5. Augsnei jābūt gaisa caurlaidīgai, irdenai. Labi piemērota ar humusu bagātināta smilts. Krūmmellenes nelabprāt aug mālainā augsnē, tādēļ šāda augsne prasa nopietnu sagatavošanu un uzlabošanu pirms augsto zileņu krūmāju stādīšanas. Augsnei nav jābūt ar uzturvielām un minerālmēsliem pārbagātai. Tai jābūt arī ar zemu kaļķa saturu.

Krūmmelleņu krūmus stāda siltā, ļoti saulainā vietā, kas atrodas aizvējā 40 - 50 cm dziļā, 70 - 80 cm platā bedrē ar 80 – 150 m attālumu vienam no otra. Mālainā un izteikti mitrā augsnē, izrokot bedri krūmājam, ieteicams iebērt granti. Bedri piepilda ar rododendru augsnes maisījumu vai kūdru, smilti, skujkoku mulču (1:1:1).

Ņem vērā, ka krūmāju sakņojumu jāatstāj nedaudz augsnes virspusē, piesedzot to ar mulču. Atceries arī to, ka krūmmelleņu dzinumi ļoti garšo zaķiem un stirnām, tāpēc stādījums būtu jāiežogo!

Krūmelleņu kopšana

Krūmmellenes prasa diezgan lielu aprūpi, lai patiešām būtu laba raža. Pirmo ogu ražu pēc stādīšanas var sagaidīt pēc 5 – 6 gadiem ar nosacījumu, ka tie ir pasargāti no vēja un salnām. Šie augi mīl mitrumu, bet ne pārāk lielu slapjumu.

Savā ziņā krūmmellenes ir pateicīgs augs, jo to lapas “saka priekšā”, ja kas pietrūkst vai ir par daudz. Ar laiku krūmmeleņu īpašnieks pēc krūmāja lapu izskata spēj noteikt, vai un ar ko augu mēslot. Vasaras laikā, ja lapas ir sarkanīgi dzeltenas, augs signalizē, ka kaut kas nav kārtībā ar Ph vai barošanu. Biežāk ir novērots tieši slāpekļa trūkums. Šajos gadījumos var nedaudz pamēslot ar amonija sulfātu vai kādu citu slāpekli saturošu mēslojumu. Vadās pēc norādītās mēslojuma instrukcijas, kas parasti ir 1 ēd.k. mēslojums uz 10l spaini ūdens. Vienam krūmam lej 1 spaini mēslojuma šķīduma.

Būtiski pirms ziedēšanas ir apsmidzināt melleņu lapas ar slāpekli saturošām barības vielām!

Vecos krūmmelleņu zarus ik pēc 4 gadiem nogriež līdz pat zemei un katram krūmam jāatstāj 6 – 8 dzinumi, kas nav vecāki par 3 gadiem, bet nekad negriež jaunos dzinumus!

Diemžēl krūmmellenes mēdz slimot ar sēnīšu slimībām, kuru rezultātā augs var iet bojā pavisam. Uzreiz, kad pamani pirmās sēnīšu slimību izpausmes – bojātus krūmu zarus, jālikvidē slimības skartie dzinumi un ogas.

Lasi arī:

Krūmmellenes, Photo by Mario Mendez on Unsplash

Krūmmellenes, Photo by Mario Mendez on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas