Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas vērtīgs žāvētos augļos un ogās?

Žāvēti augļi un ogas, Pixabay

Žāvēti augļi un ogas, Pixabay

Rudenī un ziemā, kad svaigas ogas un augļi pieejami ierobežotos daudzumos vai nav pieejami nemaz, lieliska alternatīva ir žāvētas ogas un augļi. Arī šādas ogas un augļi ir veselīgi, jo tajos saglabājas visas vērtīgās vielas un vitamīni.

Žāvētās ogām ir zems GI

Visi produkti ar zemu glikēmisko indeksu jeb GI labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, cīnās ar brīvajiem radikāļiem, tam ir liela loma holesterīna līmeņa regulēšanai, izsalkuma nomākšanai, asinsspiediena regulēšanai. Visu laiku populārākās un vairāk ēstās žāvētās ogas ir tieši žāvētās vīnogas jeb rozīnes. Lai arī tās ir izteikti saldas, rozīnēm ir zems glikēmiskais indekss Pat cilvēki, kas slimo ar diabētu, var iekļaut rozīnes savā uzturā nelielā daudzumā. Rozīnēm piemīt probiotiķu īpašības, tās satur fruktooligosaharīdus (inulīnu), vielu, kas labvēlīgi ietekmē zarnu trakta veselību. Rozīnes labvēlīgi ietekmē mutes dobuma veselību, jo to sastāvā ir antioksidanti dēļ, kas cīnās ar nelabvēlīgājām mutes dobuma baktērijām.

Arī žāvētās plūmes un aprikozes, kā arī lielākā daļa pārējo žāvēto augļu un ogu ir pieskaitāmas pie zema glikēmiskā indeksa saturošiem produktiem. Izņēmums ir vīģes un dateles, jo tām ir vidējs GI rādītājs.

Cik daudz dienā vajadzētu ēst žāvētus augļus un ogas?

Žāvētiem augļiem ir izteikti spēcīga antioksidatīva iedarbība. Jo īpaši izteikts antioksidantu daudzums ir žāvētās plūmēs. Žāvētas aprikozes jo īpaši bagātīgi satur A vitamīnu.

Tieši 40 grami žāvētu augļu un ogu ir vienas dienas deva. Šāds daudzums nodrošina cilvēka organismu ar minimums 9% no dienā nepieciešamā šķiedrvielu daudzuma un sniedz 0,6–6,5% kalcija, 8,4–16,4 % vara, 2,1–20,3% dzelzs, 1,6–8,6% magnija, 1,6–11,3% mangāna, 2,2–6,8% fosfora un 3,8–9,9% kālija.

Ar ko atšķiras žāvētas ogas un augļi no sukādēm?

Sukādes ir saldinātas žāvētas ogas un augļi, kas nozīmē, ka pirms to žāvēšanas, tās ir apstrādātas ar cukuru.

Enerģētiskās vērtības ziņā sukādes ir mazliet bagātīgākas par necukurotiem žāvētiem augļiem un ogām. Ar sukādēm iespējams uzņemt vērtīgās vielas skābiem augļiem un ogām, kuras svaigā veidā nav iespējams apēst daudz, piemēram, cidonijas.

Žāvēti augļi un ogas ir ne tikai vērtīgs produkts, bet arī lielisks veids, kā aizvietot saldumus bērniem veselīgā veidā.

Lasi arī citus vērtīgus rakstus:

3 iemesli, lai pagatavotu gaļas ēdienu

Kādā vecumā bērniem drīkst sākt dot D vitamīnu?

Zaļā tēja – vai šo veselības eliksīru ir iespējams pārdozēt?

Nekad nemet laukā cidoniju sēklas - nenožēlosi!

Žāvēti augļi un ogas, Pixabay

Žāvēti augļi un ogas, Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas