Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt, ja kokus apsēduši koku tinēji jeb tīklkodes?

Ja kokus apsēduši koku tinēji, pa gabalu tie izskatās pavisam neparasti – ik kā kokos būtu sačokurojušās lapas vai pat it kā zari būtu ietīti zīda lakatos. Bet, pieejot tuvāk, paveras pavisam cits skats, kas cilvēkiem ar vājiem nerviem var šķist gluži nepatīkami – izrādās, ka skaistos zīda pavedienus satinuši lērums tīklkožu kāpuru.

Augļu koku tīklkodes

Visizplatītākā Latvijā ir augļu koku tīklkode, kas iemājo un bojā parasti vecās ābeles, plūmes, bumbieres un rožu dzimtas augus. Augļu kokus gan pilnībā parasti tās nespēj iznīcināt, tomēr liela daļa ražas gan būs pagalam, jo šie kaitēkļi ēd pumpurus un jaunās lapas. Ja kāpuri savairojušies ļoti daudz, tie spēj pilnībā apēst koka lapas un ziedus, pārvēršot koku vasarā pavisam kailu, bez nevienas lapiņas – kā ziemā, turklāt var nākties atvadīties arī no atsevišķām augļu koku daļām – zariem. Lai iekūņotos, kāpuri saauž kopā augļu koku lapas, veidojot sev ērtas ligzdas, kas izskatās kā vates pikuči.

Ābeļu tīklkodes

Ābeļu tīklkodes ir ļoti līdzīgas augļu koku tīklkodēm. Tās iespējams atšķirt vienīgi kūniņu stadijā – ābeļu tīklkožu kāpuri savus kokonus apkopo grupās, turpretim augļu koku tīklkožu kāpuri ir izkledēti. Visādā citādā ziņā – gan izskatā, gan uzvedības modelī abas tīklkožu sugas ir līdzīgas. Abu tīklkožu tauriņi jau izšķiļas jūlija sākumā, zem zariem sadēj olas nākamai paaudzei un nākamā gada koku un ražas postījumiem. Olas tiek nosegtas ar gļotām.

Ķiršu pumpuru tīklkodes

Ķiršu pumpuru tīklkodes mūsu valstī ir reti sastopamas, un parasti tās dzīvo ķiršu kokos, bet mēdz iedzīvoties arī ābelēs un bumbierēs. Kaitējumu ķiršu pumpuru tīklkodes nodara, izgraužot veģetatīvo pumpuru un ziedkopu iekšējās daļas. Bet šīs sugas tīklkodes nekūņojas kokos, bet gan augsnē, no kuras jūnija vidū un jūlijā izlido tauriņi un sadēj jaunās olas uz ķiršu koku zariem, pumpuru tuvumā.

Ievu tīklkodes

Vislielāko postažu kokiem nodara ievu tīklkodes, kas spēj pārņemt visu koku! Nereti, koki iet bojā pavisam. Parasti tās ir tik daudz, ka ievērojamu platību koka, ja ne viss koks tiek ietīts zīda plīvuros. Ievu tīklkožu kāpuri apēd pilnīgi visu koka lapotni. Šie kaitēkļi gan vairojas pārsvarā tieši ievās, citu sugu koki ievu tīklkodēm parasti neinteresē.

Pīlādžu tīklkode

Pīlādžu tīklkode dzīvo ne tikai pīlādžu kokos, bet arī uz ošiem, ievām un ābelēm, kurām ir biežs kaitēklis. Tomēr pīlādžu tīklkode uz ābelēm pārvietojas vienīgi, ja tuvumā aug pīlādzis, kuriem nav daudz ogu.

Kā cīnīties ar tīklkodēm?

  • Tīklkožu kāpurus var mehāniski savākt ar rokām. Ja koki ir apsēsti lielā platībā, kā piemēram, to mēdz darīt ievu tīklkodes, tad tūkstošiem kāpuru ar tīkliem no koku zariem var ‘kasīt nost’ ar grābekli. Jāpievērš uzmanība, ka ķīmiskie kaitēkļu iznīcināšanas līdzekļi mēdz būt neefektīvi, jo tīklkožu kāpurus aizsargā tīklojums.
  • Bojātos koku zarus kopā ar kāpuriem un to ligzdā, nogriež un sadedzina. Tas ir ļoti svarīgi jau pirmajā šo kaitēkļu pamanīšanas gadā, citādi ar gadiem no tiem praktiski nevarēsi atbrīvoties, un tiks pārņemts viss dārzs.
  • Rudenī noteikti ir jāsavāc visas kritušās lapas un tās jasadedzina! Jānovāc arī kritušie āboli, tie jāiznīcina, nelietojot kompostā, jo arī tur ir tīklērcēm labvēlīgi apstākļi pārziemošanai.
  • Dārzā vērts attīstīt un veicināt vidi tīklkožu dabīgajiem kaitēkļiem – mārītēm, zeltactiņām, spožlapsenēm, kāpurlapsenēm, pasazītlapsenēm, plēsīgām blaktīm, kukaiņēdājiem putniem - žubītēm, mušķērājiem, zvirbuļiem, dzilnīšiem, zīlītēm, žagatām, baložiem, kovārņiem, vārnām, sīļiem.
  • Ievas un pīlādžu kokus nedrīkst audzēt tuvu augļu koku dārzam.
  • Ja netiec galā pats un Tev nepieciešama palīdzīga roka, tad pieaicini profesionālus dezinsekcijas pakalpojuma sniedzējus.

Lasi arī:

Starp citu, ne tikai tīklkodes šogad rada nepatīkamu pārsteigumu. Magone, piemēram, ir šokēta par to, ka kolorado vaboles apēdušas ne tikai kartupeļus bet arī citus augus - piemēram, tomātus. Esi ko tādu redzējis?

Tīklkodes kokā, Image by Fritz_the_Cat from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas