Zibens (Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay)
Latvijas vasaras pēdējā desmitgadē kļūst aizvien aizraujošākas, jo mūs ir pārsteiguši ne tikai tenisa bumbiņas izmēra krusas graudi, bet pat virpuļviesuļi jeb tornado, kas iepriekš Latvijā ir bijusi reta parādība, bet nu tiek manīta aizvien biežāk mūsu platuma grādos. Šādas parādības, kā arī negaisa zīmētie gaismas un skaņas šovi ir ne tikai iespaidīgi, bet arī bīstami, jo apdraud gan cilvēka veselību, gan īpašumu. Kā šādiem laikapstākļiem sagatavoties, ko drīkst un nedrīkst darīt negaisa laikā un kur meklēt aktuālo informāciju? Lūk, arī atbildes.
Kas jādara, ja tuvojas negaiss?
Pērkona negaiss var būt bīstams jebkuros apstākļos, tāpēc, tuvojoties negaisa mākoņiem, vienmēr ir jāievēro īpaša piesardzība:
- Jānostiprina un jānovieto telpās viegli priekšmeti, kas atrodas uz balkoniem vai pagalmā;
- Jāaizver logi, durvis un dūmvadu aizvērtņus. Telpās nedrīkst būt caurvējš, jo tad telpā var iekļūt lodveida zibens;
- Nedrīkst kurināt plīti vai krāsni. Krāsnīm skursteņiem durtiņām ir jābūt ciet un šīberiem aizvērtiem, lai neveidojas caurvējš;
- Jāatvieno no strāvas padeves visas elektroiekārtas;
- Jāparūpējas par četrkājaino draugu drošību, ielaižot tos mājās vai citās telpās;
- Jānovieto automašīnas drošā vietā, tā, lai tās neatrodas zem augošiem kokiem, celtniecības statnēm, reklāmas stendiem, elektrolīnijām vai citās bīstamās vietās. Vislabāk ir iedzīt to garāžā vai nojumē.
Iesakām jau laicīgi parūpēties par zibensnovedējiem un to tehnisko stāvokli, kā arī iekļaut mājokļa apdrošināšanā šādu katastrofu risku. Īpaši svarīgi tas ir laukos dzīvojošajiem, kur elektrību pārvada gaisa vadi.
Ko nedrīkst darīt negaisa laikā?
Atrasties klajā laukā vai uz ūdenskrātuves
Ir bīstami pērkona negaisa laikā atrasties klajā laukā, uz ezera vai kādas citas ūdenskrātuves, kā arī bīstami ir šādā laikā peldēties un makšķerēt, jo ūdens labi vada elektrību. Tāpēc nevajadzētu doties peldēties, nirt vai makšķerēt. Vislabāk ir atrasties tālāk no ūdenstilpnēm. Ja atrodaties laivā un izkļūt krastā nav iespējams, notupties laivas centrā, maksimāli tuvu laivas dibenam, izvairoties no saskares ar ūdeni un laivas metāla daļām.
Klajš lauks šādos laikapstākļos ir īpaši bīstams, tāpēc vēlams meklēt patvērumu ēkās vai tālāk no atsevišķi augošiem, lieliem kokiem, sevišķi ozoliem, priedēm, liepām vai tādiem kokiem, kur reiz jau iespēris zibens. Ja klajā laukā nav, kur patverties, jānoguļas zemē.
Atrasties pie augstiem objektiem
Nedrīkst atrasties pie augstiem objektiem – kokiem, torņiem, baznīcām, elektropadeves līnijām, zibensnovedējiem, utt. Ir jāmēģina nokļūt pēc iespējas zemākā vietā un vismaz 30 – 50 m attālumā no bīstamiem objektiem. Starp citu, arī metāla nožogojums, angārs, metāla jumti un lauksaimniecības tehnika var būt bīstama negaisa laikā.
Atrasties mežā
Negaisa laikā mežs nav droša vieta. Vislabāk ir uzreiz doties uz kādu drošu vietu, bet, ja tādas tuvumā nav, kā paslēptuvi izvēlēties gravu, alu vai citu dabas veidotu paslēptuvi. Ja tomēr negaisa laikā atrodaties mežā, ir jāturas tālāk no augstiem kokiem un zem kājām jāpaklāj zari vai polietilēna plēve, kas veidos izolāciju ar augsni.
Braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri
Negaisa laikā nedrīkst braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri, stumt to vai pat tam pieskarties. Tāpat nedrīkst iet ārā skriet vai iet pastaigāties. Izslietais augums šādos apstākļos var kļūt bīstams, tāpēc, ja tomēr šādos laikapstākļos kaut kur ir jādodas, vislabāk to darīt ir lēnām un uzmanīgi.
Staigāt ar rotām vai pulksteņiem
Negaisa laikā pārliecinieties, ka neesat saskarē ar metāla priekšmetiem. Noņemiet rokas pulksteni un dārglietas, jo tās var piesaistīt zibeni. Tas attiecas gan uz zelta un sudraba rotaslietām un pulksteņiem, gan matu sprādzēm un citām sīkām greznumlietām.
Kur atrast aktuālo informāciju par brīdinājumiem?
Aktuālo informāciju par laikapstākļiem un brīdinājumiem meklē www.meteo.lv/bridinajumi mājas lapā, kurā parādīta visa Latvijas karte un brīdinājumu līmeņi. Kopā tie ir trīs:
- dzeltenais – laika apstākļi ir pasliktināti, tiek novērota stipras intensitātes parādība;
- oranžais – laika apstākļi kļūst bīstami, tiek novērota ļoti stipras intensitātes parādība;
- sarkanais – laika apstākļi ir ļoti bīstami, tiek novērota ekstremālas un bīstamas intensitātes parādība.
Tāpat vari sekot līdzi VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" sociālā tīkla Facebook lapai, kurā savlaicīgi tiek ielikta aktuālā informācija.
VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.
Ja pērkona negaisa laikā ir nogāzušies koki, pārrauti elektropadeves vadi, notikusi kāda avārija vai cits negadījums, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!
Zibens (Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay)