Īstās madaras, Image by MargaretaG from Pixabay
Madaras ir skaists augs, kas lieliski iederas ne tikai ziedu pušķos, bet arī Tavā mājas aptieciņā. Turklāt tām ir ne tikai dziednieciskas īpašības, bet ir praktisks pielietojums.
Madaras dziednieciskās īpašības
Ārstnieciskiem nolūkiem noder visas madaras auga daļas. Augs satur glikozīdus, organiskās skābes, arī askorbīnskābes, silīciju, jodu, ēteriskās eļļas un kumarīnu.
Ar madaru zāļu novārījumu var veikt organisma attīrīšanu. Glāzei ūdens pievieno 1 ēd.k. sausus un smalcinātus madaru stublājus, 15 min vāra, atdzesē un lieto 3 reizes dienā pa glāzei ēšanu starplaikos. Madaras pielieto tūskas gadījumos, lai no organisma izvadītu lieko ūdeni un sāļus, pie žultspūšļa un žultsvadu iekaisumiem, pie asins saindēšanās gadījumiem, pēc pārēšanās un ilgstošas medikamentu lietošanas. Augs tiek pielietots arī nierakmeņu un žultsakmeņu šķīdināšanai vai to profilaksei, kā arī limfvadu un limfmezglu iekaisumu gadījumos, kā arī pret pastiprinātu svīšanu.
Madaras pielieto, lai mazinātu uztraukumu, veicinātu nervu atjaunošanos. Madaru pušķu vannas lieliski samazina stresu un satraukumu, uzlabo ādas atjaunošanās procesus. Arī pirts procedūrās lieliski iederas madaras!
Kaltētas madaras audumu maisiņos var likt blakus gultai, tad uzlabojas miegs, samazinās satraukums guļot.
Noder ādas atjaunošanas procesos, kā arī ādas strutaino slimību, furunkulozes, ādas plaisāšanas, blaugznu gadījumos lieto svaigi spiestu madaru sulu iekšķīgi pa 1 tējk. 2 – 3 reizes dienā. Šo sulu esot iespējams iegādāties aptiekās. Ārīgai lietošanai lieto madaras sulas un ūdens (1:2) šķīdumu.
Kosmētiskos nolūkos, lai padarītu elastīgāku un koptāku ādu, 1 – 2 reizes nedēļā var norīvēties ar ķeraiņu madaras lakstu bunti, kas izmērcēta ūdenī.
Citi madaru pielietojumi
Audumu un dziju krāsošana
Rokdarbnieces, kas pašas krāso audumu un dziju, var izmantot arī madaras. Virszemes daļa nokrāso zaļgani dzeltenīgā tonī, saknes – koši sarkanā.
Ēdiena piedeva
Īstās madaras (suga) lieliski iederas garšas un krāsas papildināšanai, mājas siera gatavošanā.
Aromātam
Izkaltētus madaru pušķus var izmantot kā gaisa aromatizētāju. Svaigas vai kaltētas, mērcētas ūdenī pirts laikā, tiek piešķirts patīkams aromāts visā pirts procesa laikā.
Cīņai pret kodēm
Cīņai pret kodēm ievieto skapī kaltētas madaras. Lai tās nebirtu, augus var ievietot auduma maisiņos, caur kuru izdalās aromāts.
Lasi arī:
- Nātres uzturā - kā uzņemt un kā palīdz veselībai?
- 5 zāļu tējas maza bērna mieram un veselībai
- Aptieka uz palodzes – 5 ārstnieciskie istabas augi, kuri noder vienmēr!
- Vīgrieze un vīgriežu tēja - veselībai bīstama vai tomēr noderīga?
Īstās madaras, Image by MargaretaG from Pixabay