Krasula, foto - Pixabay
Naudas koks jeb krasula ir viens no biežāk sastopamajiem telpaugiem mūsmājās. Lielākoties tas ieguvis popularitāti ar mītu par to, ka šī biezlape piesaista naudu, tādējādi arī tautā to dēvē par naudas koku. Vai tas tiešām spēj piesaistīt naudu un kādas ārstnieciskās īpašības tam piemīt?
Vai naudas koks pavairo naudu?
Ticējums patiešām vēsta, ka šis sukulents nodrošina veiksmi un pārticību, tomēr lai naudas koks vairotu labklājību mājās un ģimenē, to nedrīkstot pirkt veikalā! Tā vietā esot jānolauž mazs zariņš no naudas koka, kas aug veiksmīgu un pārtikušu cilvēku mājās, jo augs uzkrāj pārticības enerģiju. Saka arī, ka zagtas puķes labi aug, tādēļ šo zariņu esot jānočiepj, ko jāieaudzē, bet pirms stādīšanas poda apakšā ir jāpaliek trīs monētas, uz kurām izber augsni, kurā stāda zariņu.
Kā kopt naudas koku?
Krasulas atšķiras gan ar lapu biezumu, gan lapu krāsu un formu, augstumu. Tas var izstiepties pat 1,5 metrus garš. Tas ir izturīgs un viegli kopjams augs, kas viegli pārcieš temperatūras svārstības, ilgstoši iztur sausumu, nav nepieciešams bieži pārstādīt. Ik pa laikam jāformē naudas koka zaru vainags.
Vispiemērotākā naudas kokam ir dienvidaustrumu palodze. Nav ieteicams turēt krasulu radiatoru tuvumā. Vislabāk augs jutīsies 20 – 25C temperatūrā, bet ne zemāk par 4C. Krasula būs pateicīga, ja vasarā novietosi to uz balkona vai dārzā, jo šim augam nepieciešams svaigs gaiss. Necieš caurvēju, pretējā gadījumā var zaudēt lapas.
Jaunu augu stādot, labāk izvēlēties platu, bet diezgan seklu
trauku. Lielāks trauks vairāk piemērots veca auga pārstādīšanai. Piemērota ne
pārāk brīva augsne, kas domāta ziedošiem kaktusiem. Poda apakšā nepieciešama
drenāža.
Naudas koku pārstādīt vajadzētu ne biežāk kā reizi 2–3 gados, izvēloties
mazliet lielāku podu par iepriekšējo.
Biezās krasulas lapas uzkrāj mitrumu, tāpēc augs viegli pārcieš sausumu. Lapas sāks pūt, mainīs krāsu un nobirs, ja būs pārāk mitrs. Karstā laikā augs jālaista ik pēc 3–4 dienām, bet ziemas periodā – reizi divās nedēļās.
Naudas koku bieži nemēslo - vasarā apmēram 2 reizes mēnesī, ziemā – ne biežāk kā 1 reizi mēnesī. Mēslošanai piemērots kaktusiem domātais mēslojums.
Naudas koka ārstnieciskās īpašības
Naudas kokam piemīt pretiekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālas īpašības.
· Apdegumu, nobrāzumu, sastiepumu, brūču, iegriezumu, čūlu gadījumos no lapām izveido putriņu, uzliek uz bojātās ādas virsmas un nostiprina ar apsēju, ko maina ik pēc 2-3 stundām.
· Artrīta un artrozes izspiež sulu no 10-15 lapām, ar to ieziež sāpošās vietas pirms gulētiešanas.
· Angīnu ārstē no 10 lapām izspiesta sula, kas sajaukta ar 200ml ūdens. Ar to skalo kaklu 3-5 reizes dienā.
· Herpes uz lūpām ārstē naudas koka sulu no dažām lapām. To uzsmērē herpju skartajā zonā ik pēc 30 minūtēm. Var iemērkt vati sulā, piespiest to skartajai zonai un nostiprināt ar plāksteri.
· Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā tukšā dūšā apēd 2 lapas, tās pamatīgi sakošļājot.
· Pielonefrītu un cistītu profilaktiski ārstē, sasmalcinot 5 lapas un aplejot tās ar 200 ml karsta ūdens. Šo šķidrumu pēc stundas izkāš. Lieto 1 ēdamkaroti 15 minūtes pirms ēšanas 3 reizes dienā.
· Hemoroīdu gadījumā pieliek sagrieztu lapu. Tas palīdz uzreiz.
Uzmanību! Naudas koks satur augstā koncentrācijā arsēnu, kas nozīmē, ka šo augu nedrīkst lietot iekšķīgi bez vajadzības un pārāk daudz. Pārdozēšana var izraisīt vemšanu, caureju un apziņas traucējumus.
Lasi arī:
Kāpēc Tev noteikti vajag ausu puķi jeb smaržīgo pelargoniju?
Kā pagatavo un kādos gadījumos izmanto alvejas sulu?
Aptieka uz palodzes – 5 ārstnieciskie istabas augi, kuri noder vienmēr!
Krasula, foto - Pixabay