Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Rudenī jāstāda ogu krūmi!

Ogu krūmi, Image by zoosnow from Pixabay

Ogu krūmi, Image by zoosnow from Pixabay

Ogulājus jeb ogu krūmus var stādīt līdz oktobra beigām. Jau rudenī iestādītas jāņogas, ērkšķogas, upenes, avenes un citi ogulāji pavasarī ļoti sakuplo. Atkarībā no ogulāja vecuma un veida, raža var būt jau tuvāko gadu laikā!

Rudens ir īstais laiks, lai stādītu, pārstādītu ogulājus. Bet ja esi iegādājies podiņā audzētu ogu krūmu, to gan var stādīt jebkurā laikā, ja vien nav iestājies sals.

Kur stādīt ogulājus?

Tradicionālie ogulāji var tikt stādīti arī vējainās vietās, nedaudz mitrās vai tieši pretēji – nedaudz sausākās vietās. Augsnes izvēles ziņā standarta ogulāji nav izvēlīgi, tomēr, ja vēlies stādīt ogu krūmu vietā, kura iepriekš nav tikusi apstrādāta, piemēram, zālājā, pļavā vai aizaugušā, vecā dārzā, tad augsnes uzlabošanu vajadzētu veikt, izmantojot labi satrūdējošu kompostu, kā arī pirms tam nepieciešams atbrīvoties no daudzgadīgajām nezālēm. Ja izmanto kūtsmēslus vai minerālvielas, tos noteikti nedrīkst bērt pa taisno zem stādāmā krūma, pretējā gadījumā auga saknes tiks apdedzinātas un ogulājs ies bojā.

Stādot ogu krūmus, starp tiem atstāj pietiekami lielas atstarpes, lai tie viens otru nenomāktu, kad kuplos un augs.

Jāņogu vai upeņu saknes jāstāda 7-8 cm dziļumā, bet stādot jāņogas, bedrē kopā ar kompostu var ielikt arī nedaudz akmens putekļu (iegādāties var dārznieku veikalos), tad krūms būs stabilāks un samazinās iespēju savairoties kaitēkļiem. Ņem vērā, ka jāņogu un upeņu zariem būtu jābūt bez lapām apmēram 15 cm virs zemes.

Savukārt avenes nevajadzētu stādīt vietā, kur tās augušas iepriekšējos 5 gadus.

Cimperlīgākas gan būs mellenes, jo tām nepieciešama skāba augsne. Par krūmmelleņu stādīšanu jau esam rakstījuši, vairāk par to vari lasīt rakstā: Kas jāzina par krūmmelleņu stādīšanu?

Ogu krūmu stādīšanas pamācība:

Krūmu kārtīgi aplaisti.

Izroc apmēram 50 cm dziļu bedri, bet platumā - kā sakņu kamols.

Augsni uzirdini, tas novērsīs ūdens aizturēšanu.

Ieliec bedrē nedaudz satrūdējuša komposta un uzmanīgi ieliec krūmu. Ja izmanto minerālmēslus vai kūtsmēslus, tad pirms krūma ievietošanas, mēslojumam pa virsu uzber augsnes kārtu un tikai tad ievieto krūmu.

Aizpildi bedri ar augsni un kompostu (vai tikai augsni).

Uzmanīgi pieblietē zemi un aplej augsni.

Kā pasargāt ogulājus no grauzējiem?

Svaigi stādīti ogulāji ir gards našķis dažādiem grauzējiem, tādēļ to saknes noteikti jāpasargā no ūdensžurkām un citiem grauzējiem. Var izvietot gan dažādus slazdus, gan pieaicināt deratizācijas speciālistus, ja grauzēji jau iepriekš ir iznīcinājuši lielo darbu.

Lasi arī:

Kā pārstādīt lielus kokus?

Dārza darbi septembrī pēc Mēness kalendāra

Kas jāzina par krūmmelleņu stādīšanu?

Ogu krūmi, Image by zoosnow from Pixabay

Ogu krūmi, Image by zoosnow from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas