Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Sapņu dārzs uz balkona – kā sākt tā iekārtošanu?

Veltot laiku un enerģiju balkona labiekārtošanai, tiksi pie burvīgas oāzes, kur baudīt rīta kafiju vai saulrietā palasīt aizraujošu romānu. Turklāt tā var kļūt par lielisku telpu, kur palutināt savus “zaļos pirkstiņus” un izveidot krāšņu dārzu – gan garšaugiem un pašu audzētiem tomātiņiem, gan pārvērst to ziedošā puķu pļavā, kas priecē ar elpu aizraujošām krāsām. Taču, ar ko sākt? Kā iekopt savu sapņu dārzu uz balkona un kas jāņem vērā tā veidošanā? Lūk, daži noderīgi padomi!

1. Izvērtē, cik liels ir balkons.

Tici man, elegantu dārzu iespējams izveidot pat uz vismazākā balkona. Taču noteikti izvērtē, vai telpā ir vertikālās plaknes, kur iekārt augus? Tomēr nebēdā, ja tādu nav - mūsdienās ir pieejamas neskaitāmas idejas, kā tādas izveidot.

2. Cik daudz saules tajā iespīd?

Balkona sienas var būt aizsegs saules gaismai, kas tik ļoti nepieciešama augu augšanas procesā. Tāpēc pievērs uzmanību, cik daudz gaismas krīt konkrētajā vietā, kur vēlies veidot savu dārzu. Talkā vari ņemt mūsdienīgu palīgu – aplikāciju “saules kalkulators”. kas aprēķinās, kā dienas laikā mainās saules intensitāte konkrētajā telpā. Ja balkons ir ziemeļos vai to aizēno citas ēkas, priekšroku dod augiem, kuri nav tik prasīgi pēc saules – papardēm, hostām, begonijām un citiem. Tāpat arī daži zaļumi - spināti, salāti var augt ēnainākās vietās.

3. Vai balkonā ir karsts?

Balkoni mēdz ne pajokam uzkarst. Tāpēc, ja arī tavā balkonā nereti valda īsta svelme, pirms iegādājies konkrētus augus, izvērtē, kādas ir to “attiecības” ar siltumu. Piemēram, salāti neizdzīvos ļoti lielā karstumā, kamēr sukulenti jutīsies gluži kā paradīzē. Ja telpā ir ļoti karsts, apsver eksotiskāku augu audzēšanu, kas būs sajūsmā par tropisko klimatu.

4. Kā ar vēju?

Ir augi, kuri spītīgi turas pretim vējam, bet ir arī tādi, kuri šādā vidē nespēj augt. Tāpēc, pirms iekārtot balkona dārzu, izvērtē, cik liels vējš tajā valda un iegādājies augus, kas pielāgojas šādai videi. (atceries, jo augstāks stāvs, jo lielākam vējam tas pakļauts) Vari arī iekārto balkonu tā, lai klimats tajā mainītos – piemēram, izveido vēju aizturošas “sienas” (šeit lieliski noderēs arī dažādi vīteņaugi) vai priekšplānā iestādi lielākus augus, kas aiztur vēju un ir izturīgāki. Tāpat atceries, ka vēja ietekmē zeme ļoti āti izžūst, tāpēc, ja balkonā ir caurvējš, noteikti jādomā par augu papildus laistīšanu.

4. Cik daudz rūpēs esi gatavs veltīt augiem?

Nav tādu augu, kas neprasa rūpes un uzmanību. (ja nu vienīgi – mākslīgie). Visiem nepieciešams ūdens un minerālvielas. Tāpēc augu izvēlē balkona dārzam ņem vērā arī savu dzīvesveidu un paradumus - iegādājies augus, kas prasa attiecīgi lielāku vai ne tik lielu uzmanību. Tāpat apdomā, vai tev ir iespēja augus aplaistīt pat vairākas reizes dienā? Vai gluži otrādi – bieži ceļo, esi prom no mājas un nebūs iespēja veltīt augiem tik lielas rūpes? Tiesa, arī šajā situācijā ir iespējami risinājumi – augus stādīt īpašos podos ar lielām ūdens rezervēm, likt lietā mūsdienu tehnoloģijas un ierīkot pilienveida apūdeņošanas sistēmu vai sarunāt kādu kaimiņu, kurš prombūtnes laikā augus aplaista.

5. Vai audzēsi arī garšaugus?

Nenoliedzami pašu rokām audzēti zaļumi un garšaugi ir īpaši aromātiski un būs lielisks papildinājums ikkatrai maltītei. Tāpēc līdzās puķēm, uz balkona vari audzēt arī “ēdamlietas”. Protams, neizaudzēsi tik daudz dārzeņu, lai nodrošinātu visu ģimeni, taču paša rokām audzēti ķiršu tomātiņi, paprika, sviesta pupiņas, zemenes un pat baklažāns būs garda piedeva kādai no maltītēm. Tāpat uz balkona vai palodzes vari audzēt garšaugus - baziliku, piparmētras, dilles, timiānu, rozmarīnu, pētersīļus. Ja ziemā un agrā pavasarī audzēsi tos mājās uz palodzes, bet no aprīļa līdz maijam – pārvietosi uz balkona, šo augu ražu varēsi baudīt visu gadu.

6. Kāds ir budžets?

Sava sapņu dārza ierīkošanai uz balkona vari iztērēt “sapņu budžetu”. Taču tas noteikti nav nepieciešams – rūpīgi izvērtējot savs vēlmes un iespējas, izdevumus vari samazināt līdz minimumam. Pavisam noteikti tev būs nepieciešama kvalitatīva augsne, taču podu vietā vari izmantot arī citus radošus risinājumus – kafijas bundžas, grozus, kastes vai arī iegādāties podus kādā no sezonas izpārdošanām.

pinterest.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas