Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Smēķēšana pusaudžu vidū – atkarība vai izklaide?

Smēķēšana (Image by StockSnap from Pixabay)

Smēķēšana (Image by StockSnap from Pixabay)

Cik nopietna ir smēķēšanas izplatība Latvijas jauniešu vidū?

Pēdējos gados smēķē gandrīz puse Latvijas vīriešu vecumā no 15-74 gadiem, kā arī apmēram trešdaļa sieviešu, liecina SPKC ziņojums “Smēķēšanas izplatība un sekas Latvijā 2017. gadā”. Arī pēdējo gadu dati liecina, ka nav pamata domāt, ka smēķēšanas problēma sabiedrībā būtu mazinājusies, īpaši jau pusaudžu vidū. 2018. gadā Latvijā smēķējusi puse jauniešu 18-24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem to darījusi regulāri. Tas nozīmē, ka daudzi sākuši smēķēt agrāk, un ar laiku izveidojuši paradumu, no kā radusies jau nopietna atkarība. Īpaši bieži jaunieši uzsāk regulāri smēķēt vecumā no 16-18 gadiem, pietuvojoties pilngadībai jeb pieaugušā vecumam. Smēķēšanas paraduma veidošanos veicina arī sociāli faktori, piemēram, vēlme iederēties vienaudžu vidū vai piederēt noteiktai grupai.

Kādas ir smēķēšanas sekas?

Smēķēšana izraisa slimības, kuras var būt par cēloni pāragrai vai mokpilnai nāvei. 16% Eiropas Savienības iedzīvotāju mirst smēķēšanas rezultātā un tas ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis ES. Biežākie nāves cēloņi ir hroniskas slimības, kas būtiski ietekmē dzīvildzi un dzīves kvalitāti: kardiovaskulārās slimības, hronisks bronhīts, emfizēma, astma un dažādi ļaundabīgie audzēji. Smēķēšana tiek saistīta arī ar dažādām citām slimībām, kā cukura diabētu, reimatoīdo artrītu, kataraktu, reproduktīvās sistēmas traucējumiem, kā arī citām veselības problēmām, kas ietekmē teju visus orgānus. Vidēji katrs smēķētājs zaudē 20 produktīvus savas dzīves gadus – un jo agrāk uzsāk smēķēt, jo vairāk kvalitatīvu dzīves gadu viņš vai viņa pazaudē. Tabakas dūmos atrodamas vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, kas padara smēķētāju – arī pasīvo – par šo ķīmisko atkritumu poligonu.

Vai alternatīvās smēķēšanas ierīces ir drošākas?

Smēķētas tiek ne tikai cigaretes – arvien populārāki kļūst arī citi nikotīnu saturoši un arī nesaturoši izstrādājumi: ūdenspīpe, elektroniskās cigaretes, SNUS jeb zelējamā tabaka un citi. Lielākais šo izstrādājumu lietotāju īpatsvars ir vecuma grupās no 15 līdz 24 gadiem gan sieviešu, gan vīriešu vidū, apliecinot, ka ar alternatīvām smēķēšanas ierīcēm un tabakas izstrādājumiem aizraujas gados jaunākā iedzīvotāju daļa.

Biežākais iemesls, kādēļ Latvijā uzsāk lietot elektroniskās cigaretes, parasti ir vēlme atmest vai samazināt tabakas patēriņu, taču otrs iemesls ir fakts, ka to lietojuši draugi. Daudziem patīk elektronisko cigarešu aromāts un pastāv uzskats, ka tās ir stilīgas un pievilcīgas. Tāpat pastāv mīts, ka tās nav kaitīgas, vismaz salīdzinājumā ar tradicionālajiem tabakas izstrādājumiem.

Elektronisko cigarešu priekšrocība ir tāda, ka tajās nav degšanas produktu, taču tās nemazina atkarību no nikotīna izstrādājumiem, kā arī to sastāvā ir citas vielas. To ietekme uz veselību gan vēl joprojām nav īsti izpētīta, īpaši jau ilgtermiņā, kā tas ir ar tradicionālajām cigaretēm un citiem tabakas izstrādājumiem. Taču pierādīts, ka kaitīgi ir arī nikotīnu nesaturošie elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumi.

Kāpēc smēķēšanu svarīgi atmest jau jaunībā?

Cilvēks, kas atmetis smēķēšanu, jau pēc pāris gadiem atkal var sasniegt tādu pašu veselības stāvokli, kāds tas ir viņa vienaudžiem-nesmēķētājiem. Tiesa, dažas plaušu slimības var nebūt vairs ārstējamas, bet atmešana palīdz uzlabot veselības stāvokli arī ilggadējiem smēķētājiem. Bet – jo agrākā jaunībā izdodas smēķēšanu atmest, jo labāki būs rezultāti.

Smēķēšana nav vienkārši riebīgs paradums, bet nopietna atkarība. Par to liecina kaut vai SPKC ziņojumā minētā pretruna – lai gan ļoti liela daļa ikdienā smēķējušo Latvijas iedzīvotāju vēlētos atmest smēķēšanu, vien 13% to patiešām ir mēģinājuši nopietni izdarīt. Tas liecina, ka ar vēlmi vien nepietiek, lai gan jauniešu vidū valda uzskats, ka atkarība pēc vienas cigaretes izsmēķēšanas vēl nerodoties. Taču narkologu pieredze rāda, ka smēķēšanas paradumu veido nopietna atkarība.

Tādēļ, ja paša spēkiem neizdodas smēķēšanu atmest, palīdzību var meklēt pie ārsta-narkologa – no tā nav jākautrējas, jo tieši tā var efektīvi atbrīvoties no atkarības un uzlabot savu veselību jau jaunībā!

Smēķēšana (Image by StockSnap from Pixabay)

Smēķēšana (Image by StockSnap from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas