Suns, foto - Pixabay
Pūkains, mīksts un mīlīgs mājdzīvnieks mēdz aiz sevis atstāt sava kažoka pēdas visur, kur apgrozās. Un nav lielas nozīmes, vai mājdzīvnieks ir ar īsu spalvu vai garu, gluži kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem krīt mati, atšķirība vien ir tā, ka tiem to ir stipri vairāk. Visvairāk mūs tracina spalvas ēdienos, uz drēbēm un mīkstajām mēbelēm. Kā ikdienā cīnīties ar spalvām pa gaisu un visās malās?
Kad dzīvnieks met spalvu?
Lai gan pavasarī un vasarā dabiski dzīvnieki vairāk met rudenī uzaudzēto spalvu, tiem dzīvniekiem, ka dzīvo telpās, sākoties apkures sezonai, apmatojums krīt pastiprināti, jo sausais gaiss ietekmē arī dzīvnieka ādas stāvokli. Mājdzīvnieki, kas netiek vesti āra pastaigās, no apmatojuma atbrīvojas vienmērīgi visa gada garumā.
Dzīvnieks met spalvu arī tad, kad tam trūkst organismam nepieciešamie vitamīni un minerālvielas. Lai no tā izvairītos, tā saimniekam nepieciešams nodrošināt pilnvērtīgu vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu ar ēdienu vai atsevišķi dodot papildus vērtīgos vitamīnus, ko var iegādāties veterinārajās aptiekās.
Arī stress un depresija dzīvniekam var radīt pastiprinātu spalvu izkrišanu, tādēļ nav jābrīnās, ka mainoties mājdzīvnieka dzīves apstākļiem, saimniekam vai dzīvesvietai, tas var intensīvāk mest spalvu.
Kā cīnīties ar dzīvnieka nomesto spalvu?
Visefektīvāk samazināt spalvas pa gaisu un visās malās ir katru dienu dzīvnieku ķemmējot ar speciālu spalvu savācošu ķemmīti vai cimdu. Veterinārajās aptiekās ir arī iegādājami speciāli paredzēti šampūni un dzīvnieka ādas kopšanas līdzekļi, kas samazina apmatojuma izkrišanu.
Tā kā slaukot grīdu ar slotu var panākt otrreizēju spalvu lidojumu pa gaisu, vislabākais veids ir tās sasūkt ar putekļu sūcēju.
Labākais un nepieciešamākais priekšmets mājā ir lipīgais drēbju rullītis, kas pat katru mazāko spalviņu savāc. Ir vienreizlietojamie papīra līmlapu rullīši, kā arī silikona rullītis, ko noskalo zem ūdens un lieto atkārtoti. Ja rullīšu mājās nav, lieti noder gumijas cimds, taču ekstremālos apstākļos drēbes no spalvām var notīrīt arī ar mitrām rokām vai skoču.
Lai spalvas nenokļūtu ēdienā, tā gatavošanas procesa laikā vēlams dzīvnieku virtuvē nelaist, kā arī pirms gatavošanas rūpīgi noslaucīt virsmas ar mitru lupatu. Protams, nedrīkst aizmirst arī notīrīt savu apģērbu no dzīvnieka spalvām.
Noderīgi mājdzīvnieku raksti:
- Pazīmes, kas liecina, ka dzīvniekam ir trauma
- Kur meklēt veterināro palīdzību dzīvniekiem brīvdienās?
- Dzīvnieku čipošana un Eiropas pases – kas par to jāzina?
- Kā pasargāt un kopt dzīvnieka ķepas salā?
- Dzīvnieku kremēšana – alternatīva dzīvnieku kapsētai
Suns, foto - Pixabay