Zibensnovedēji (Image by Sergio Cerrato from Pixabay)
Vai zināji, ka zibens spriegums ir līdz pat 50 miljoniem voltu un tā uzlādei piemīt līdz pat 100 tūkstošiem ampēru spēcīgs elektriskais lādiņš? Šāds elektriskās izlādes spēks var būt bīstams pārbaudījums privātmājai. Tiešs zibens trāpījums mājai vai tās apkārtnē var būt bīstams mājinieku veselībai un dzīvībai, tāpēc pret šo draudu ir jāizturas nopietni un jāaprīko īpašums ar zibensnovedējiem.
Lai pasargātu īpašumu no zibens, būs nepieciešams…
Lai pasargātu īpašumu no zibens, ir nepieciešama zibensnovedēja sistēma, kas sastāv no trīs elementiem - zibens uztvērēja, strāvas novedēja un zemētāja:
- Zibens uztvērējs ir aptuveni 1.5 m garš un diametrā ne mazāk kā 12 mm plats metālisks stienis, kurš jonizē ap sevi apkārt esošo gaisu un uztver zibens izlādi. To uzstāda jumta augstākajā punktā un tam ir jābūt izgatavotam no cinkota tērauda vai vara;
- Strāvas novedējs ir tērauda vads, kurš iztur 200 ampēru lielu strāvu un novada zibens uztvērēja noķerto elektrisko lādiņu līdz zemētāja kontūrām;
- Zemētājs sastāv no diviem – trim elektrodiem, kuri savienoti savā starpā un ievietoti zemē, lai novadītu zibens izlādi zemē.
Kas jāņem vērā, uzstādot zibensnovedēju?
- Pārliecinies par to, ka zibens uztvērējs atrodas pašā augstākajā mājas punktā;
- Rūpīgi nostiprini visus zibensaizsardzības elementus, lai tie nekarātos un nenodiltu;
- Visiem savienojumiem jābūt lodētiem, nekādā gadījumā neizmanto skrūves kā savienojumelementu;
- Katru gadu pirms negaisa sezonas apseko zibensnovedēju un visas tā sastāvdaļas, kā arī stiprinājumus, lai laicīgi konstatētu radušos lūzumus un veiktu kādu detaļu nomaiņu.
Noteikti vērsies pie speciālista, ja uzskati, ka ar Tavām zināšanām zibensnovedēja uzstādīšanā un apkopē nepietiek. Tāpat arī iesakām parūpēties par mājokļa apdrošināšanu.
Lūk, arī informācija par lietām, ko nedrīkst darīt negaisa laikā un kur meklēt aktuālo informāciju par Latvijā izsludinātajiem brīdinājumiem.
Zibensnovedēji (Image by Sergio Cerrato from Pixabay)