Koku, tai skaitā augļu koku, vainagu veidošana ir svarīga, lai koks augstu spēcīgs, vesels un skaists. Taču dažkārt vērojams, ka zināšanu trūkuma dēļ cilvēki, kas tikuši pie zāģa, nešķiro, ko zāģēt un kad. Daudziem ir izveidojies priekšstats, ka rudens ir tas laiks, kad jāapgriež zari. Vai tas ir pareizi?
Labākais padoms: nepārspīlēt ar rudens zāģēšanu un atzarošanu. Ja vien kokam nav beigtu zaru vai arī tādi zari, kas varētu ziemā nolūzt un tādēļ ir bīstami, tad labāk izvēlies koku apgriešanu atlikt uz pavasari. Kāpēc tā? Aukstajā laikā koks visu enerģiju koncentrē uz saknēm, tādēļ atzarošanas laikā cirstās brūces nesadzīs tik ātri. Tas var apdraudēt koku un novārdzināt to.
Rudenī vari atzarot vecos un mirušos zarus, bet pagaidi, kamēr nobirs lapas un koks dosies “ziemas miegā” - tad labāk varēsi novērtēt koka struktūru, pamanīt slimības un kukaiņu problēmas. Tāpat vari griezt zarus, kurus tik ātri nevēlies redzēt ataugušus – piemēram, koku galotnes, dažādi šķērszari u.c. Savukārt, ja ceri, ka koks dzīs skaistas atvases un augs spēcīgs, tad labāk atzarošanu veikt pavasarī.
Ja vēlies pavasarī pārstādīt jauno kociņu, miega laiks ir piemērots sakņu apgriešanai.
Vēsais laiks, īpaši ziemas beigas vai agrs pavasaris, ir piemērots mūžzaļo augu apgriešanai, jo pavasarī tie sāk dzīt skaistas atvasītes, kas noslēps zāģējuma vietas.
Izņēmums, kad tomēr noteikti vajadzētu rīkoties nekavējoties - ja Tavam kokam ir mirusi, bojāta vai slima koksne. Lai nodrošinātu koka veselību, vislabāk ir konsultēties ar profesionālu arboristu, kas pratīs pareizi parūpēties par tavu koku, kā arī apzāģēt zarus lielā augstumā un bīstamos zarus. Šis ir darbs, kas neprofesionālim var izrādīties pārāk bīstams – tikai apdraudēsi savu drošību un koka veselību.
Izlasi arī:
- 3 briesmu lietas, kas var notikt ar dārzu, ja rudenī nesavāksi lapas
- Aizmirsti par grābekli un nopērc lapu pūtēju!
- Kur likt rudens lapas un zarus?
- Kuru lapu pūtēju izvēlēties?
- Kā pārstādīt lielus kokus?
Atzarošana, Image by Christian Riedl from Pixabay