Photo by Jan Phoenix on Unsplash
Bieži nākas dzirdēt kādu sūkstāmies par piepampušām un smagām kājām, par mezgliem vēnās, kas rada bažas un liedz vilkt pārāk atkailinošu apģērbu, un mazajiem asinsvadiņiem, kas izspiedušies uz kājām, padarot ādas krāsu zili lilīgu, nomācot dabīgo ādas toni. Kā rīkoties, ja esi pamanījis problēmas kājās, un vai visos vēnu slimību gadījumos, iespējams atrast veidu, kā simptomus ārstēt? Atbild “Veselības centrs 4” flebologi.
Vai kājas piepampst tikai vēnu slimību dēļ?
Nē. Kāju piepampšanas iemesls var būt nesaistīts ar vēnu veselības stāvokli. Sirds mazspēja, cukura diabēts un nieru saslimšana arī var ierosināt kāju tūsku, citu slimību gadījumā piepampušās kājas ir kā pavadošs simptoms, nevis kā galvenā problēma, tāpēc svarīgi vērsties pie sava ārsta, lai pārliecinātos, kas ir pampšanas cēlonis.
Jāatceras, ka smagas kājas paliek arī pēc ilgstošas sēdēšanas, piemēram, ceļojot vai strādājot, kā arī ilgstošas staigāšanas vai stāvēšanas, un, protams, karstuma un pārāk apspīlēta apģērba un apaviem.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas par kāju vēnu saslimšanu?
Noteikti dodies pie ārsta speciālista – flebologa, kurš veiks nepieciešamo diagnostiku un ieviesīs skaidrību par vēnu veselību un sagatavos turpmāko rīcības plānu.
Izplatītākā kāju vēnu saslimšana ir vēnu varikoze
Vēnu varikoze, kas bieži izraisa arī kāju tūsku, ir visnotaļ bieži sastopama slimība. Tā rodas gadījumos, kad vēnu sieniņas ir pārāk paplašinātas – tajās esošie vārstuļi, kas paredzēti, lai novērstu asiņu pārplūdi kājās, vairs nespēj pildīt savu funkciju, jo paplašinātā vēnā vārstulis nespēj noslēgt vēnu. Pa bojāto vēnas daļu atpakaļ apakšstilbā ieplūst asinis un rodas problēmas – sāpes, piepampums, diskomforts un izspiedušās vēnas.
Kā norit varikozo vēnu ārstēšana?
Ja problēma radusies dziļajās vēnās, tad ārstēšana ir ļoti sarežģīta, un, visbiežāk, pacientiem nākas izlīdzēties ar kompresijas zeķēm un medikamentiem, jo procedūru nav iespējams/ vai ir pārāk sarežģīti veikt.
Tomēr, ja varikoze novērota virspusējās vēnās, ārstēšana būs viegla un garantēs pozitīvu rezultātu. Procedūras mērķis ir aizvērt vēnu ar bojāto vārstuli, lai pa to vairs neplūstu asinis.
Varikozo vēnu var aizvērt vairākos veidos:
- Ar skleroterapijas procedūru, kuras laikā vēnā tik injicēts saputots medikaments, kurš noārda vēnas iekšējo slāni, kas airēto slimo vēnas atzaru.
- Izmantojot kādu no termiskās vēnu slēgšanas metodēm – radiofrekvanci, ūdens tvaiku vai lāzeri, kuri sakarsē vēnu līdz 1200C, radot aizrētojumu, kas aptur asiņu cirkulāciju pa vēnu.
- Veicot varikozās vēnas aizlīmēšanu ar bioloģisko līmi VenaSeal, kas tehniski norit līdzīgi, kā veicot lāzeroperāciju. Vēnā tiek ievadīts katetrs, un tā galā izdalās līmes pilieni.
Kāda ir atšķirība starp vēnu ārstēšanu ar bioloģisko līmi, skleroterapiju un lāzerterapiju?
Ārstējot vēnas ar termisko metodi jeb lāzeri, temperatūras ietekmē pēc operācijas reizēm var būt nelieli ādas jušanas traucējumi apakšstilbā. Lai gan procedūras laikā tiek injicēts atsāpinošs šķidrums, kas rūpējas, lai apkārtējie audi negūtu apdegumus, bieži nākas saskarties ar šādu blakusefektu.
Savukārt, vēnu līmēšanas gadījumā, līmes ieplūšanu organismā pacients nejūt, tāpēc anestēzija nemaz nav vajadzīga, kā arī blakusefekti nepastāv. Līme sacietē 30 sekundēs un pacients jau nākamajā dienā var doties sauļoties.
Skreloterapijas kosmētiskais rezultāts ir apmierinošs tikai pēc vairākām nedēļām, un reizēm procedūru nākas atkārtot. Pie blakusefektiem skaita arī ādas pigmentāciju, kas rodas, ja ārstnieciskās putas tiek ievadītas par daudz, taču tā var gadīties, tikai neprofesionālu cilvēku klātbūtnē.
Ja esi nolēmis, ka pienācis īstais brīdis pārbaudīt savas vēnas, piesakies pie kāda no “Veselības centrs 4” flebologiem uz konsultāciju! Atrodi sev tuvāko klīniku un zvani uz reģistratūru, lai veiktu pierakstu!
Photo by Jan Phoenix on Unsplash