Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Apbedīšanas un bēru tradīcijas Latvijā

Foto: Congerdesign, Pixabay.com

Foto: Congerdesign, Pixabay.com

Ikviens pieaugušā vecumā apzinās, ka cilvēka mūžam reiz pienāk beigas. Tomēr ar šo sērpilno notikumu ir grūti sadzīvot. Tieši apbedīšanas rituālu un dažādu bēru tradīciju piekopšana kalpo kā pārejas posms un pirmais solis, lai pārdzīvotu tuvinieka zaudējumu. Katrai tautai ir savas apbedīšanas tradīcijas un arī Latvijas bagātais kultūras mantojums ietver dažādās izvadīšanas un bēru tradīcijas.

Latviešu apbedīšanas tradīcijas

Dažādie bēru rituāli ir kā pēdējās cieņas izrādīšana aizgājējam. Lai gan mūsdienās arvien vairāk sāk pieaugt pieprasījums pēc kremācijas pakalpojumiem, tradicionāli Latvijā pieņemts mirušos pēc izvadīšanas guldīt zemes klēpī. Pats apbedīšanas process pārsvarā pielāgots aizgājēja ticībai. Atšķirīgi tiek izvadīti pareizticīgie, katoļi un luterāņi. Piemēram, pareizticīgajiem svarīga ir mācītāja piesaiste un svētbildes. Tomēr Latvijā bēru rituāli ir krasi atšķirīgi pat dažādos novados. Tas ir skaidrojams gan ar vēsturiski ģeogrāfisko stāvokli, gan ar reliģisko piederību. To, kādas tradīcijas, rituāli un apbedīšanas pakalpojumi bēru laikā tiek izmantoti konkrētajā reģionā vai ticībā, palīdzēt saprast un īstenot var pieredzējis apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs. Vairumā reģionu apbedīšanas procesa laikā tiek pieminēta aizgājēja dzīve un sasniegumi, atskaņota iecienītā mūzika vai tautas dziesmas, skaitīta dzeja un nolikti ziedi. Guldot mirušā zārku zemes klēpi, tas tiek apsegts ar segu un sērojošie tuvinieki kapā met tradicionālās trīs saujas smilšu. Tās pēc latviešu tradīcijām simbolizē cilvēka darba tikumu, sniegto sirds siltumu un mūža gājumu. Pēcāk kapa kopiņa tiek pārklāta ar skujām, kam pāri liek ziedus.

Bēru mielasts

Mielasts ir pēdējā goda izrādīšana aizgājējam jebkurā tautā, konfesijā un valstī. Neskatoties uz atšķirīgajiem uzskatiem, kultūrām un tradīcijām, visus vieno vēlme pavadīt aizgājēju pienācīgā cieņā. Tradicionāli latvieši bēru mielastu rīkoja pirms nelaiķa guldīšanas zemes klēpī, taču mūsdienās bēru mielastu pieņemts ieturēt pēc bēru ceremonijas, pulcējot radus un draugus kādā kafejnīcā vai mājās un klusībā pieminot aizgājēju ar siltām atmiņām un gaišām domām. Galdu parasti klāj balts galdauts un tiek iedegtas baltas sveces. Galda galā ir paredzēta vieta mirušajam – apgrieztu tukšu šķīvi un glāzi, kā arī galda piederumiem un aizdegtu sveci. Mielasta sākumā bēru viesi malko sarkanvīnu, buljonu ar pīrādziņiem, kam pēcāk seko deserts.

Tradīcijas pēc bērēm

Daudzi ir dzirdējuši par 40 dienu periodu pēc bērēm, kura laikā nedrīkst kopt aizgājēja kapa kopiņu, noņemt ziedus, vainagus un skujas. Šīs tradīcijas sakne slēpjas vēsturiskā un reliģiskā uzskatā par cilvēka dvēseles ceļu – jo tieši tik daudz laika nepieciešams, lai dvēsele izietu cauri šķīstītavai. Šis periods apzīmē arī tuvinieku sērošanas laiku.

Mirušo piemiņas dienas

Reti kura tauta var lepoties ar tādu mīlestību un cieņu, pret aizgājēju un iepriekšējām paaudzēm kā latvieši. Ja runa ir tieši par latviešu tradīcijām saistībā ar mirušajiem, bērēm un kapiem, tad populārākās noteikti ir mirušo piemiņas dienas, jeb tautā saukti svecīšu vakari un kapu svētki. Katru gadu, laika posmā no jūnija beigām līdz septembra sākumam, visās Latvijas kapsētās norisinās atceres dienas, kurās pulcējas mirušā tuvinieki, draugi un kaimiņi. Šie svētki dažādos Latvijas reģionos tiek atzīmēti atšķirīgi, taču pamatā šo piemiņas dienu laikā tuvinieki apkopj, labiekārto un aizdedz svecītes zaudēto tuvinieku kapa vietās, tādējādi izrādot cieņu.

Kopumā apbedīšanas un bēru tradīcijas Latvijā atspoguļo valsts dziļo cieņu pret aizgājējiem. Un, lai gan laikam ejot tradīcijas un veids kā sērojam par tuviniekiem var nedaudz manīties, ir lietas, kas allaž būs neatņemama Latvijas sabiedrības sastāvdaļa. Lielākais apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs Vidzemē – Ritus – ir šeit, lai palīdzētu sarūpēt pienācīgas bēres aizgājušam tuviniekam atbilstoši viņa pārliecībai un reliģiskajiem uzskatiem. Tā ir profesionāla, gadiem gūta pieredze, ar cilvēciskas līdzjūtības pilnu attieksmi. Uzņēmums nodrošina apbedīšanas pakalpojumus, piederumus, dokumentu noformēšanu, pakalpojumus kapos, transportēšanu, nelaiķa sagatavošanu apbedīšanai, nelaiķu uzglabāšanu utt.


Foto: Congerdesign, Pixabay.com

Foto: Congerdesign, Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas