Autisma kabinets BKUS novietnē "Gaiļezers". Foto: Edijs Pālens/LETA
Arī no nākamā gada bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem būs pieejami apmaksāti psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumi, paredz valdībā atbalstītais likumprojekts, par kuru vēl kopā ar nākamā gada budžeta pakotni būs jālemj Saeimai.
Lai nodrošinātu rehabilitācijas pakalpojumus, valdība septembrī atbalstīja 4,306 miljonu eiro piešķiršanu 2025. gadam un 3,878 miljonu eiro – 2026. līdz 2028. gadam. Pēc Labklājības ministrijas (LM) aplēsēm, pakalpojuma sniegšana 2025. gadā un turpmāk ik gadu valstij izmaksās vēl papildu 610 070 eiro.
Valsts apmaksātu psihosociālo rehabilitāciju plānots nodrošināt bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai aizdomām par autiskā spektra traucējumiem pēc agrīnās intervences programmas saņemšanas, kā arī bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, kuriem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi invaliditāti, un viņu ģimenes locekļiem.
Psihosociālā rehabilitācija – uzturošā terapija tiks nodrošināta bērniem no divu līdz septiņu gadu vecumam. Šādu vecumposma izvēli LM skaidro gan ar lielāku terapeitisko efektu, gan ar ierobežotu valsts budžeta finansējumu.
Psihosociālo rehabilitāciju – uzturošo terapiju nodrošinās Bērnu slimnīcas fonds. Gada sākumā LM un fonds noslēdza līgumu par pakalpojuma aprobēšanu līdz 30. novembrim. Tā ietvaros pakalpojumu saņem 100 bērni no divu līdz septiņu gadu vecumam pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par autiskā spektra traucējumiem un agrīnās intervences programmas.
Bērni ar autiskā spektra traucējumiem saņem multiprofesionāls pakalpojums, kas ietver lietišķās uzvedības analīzi jeb ABA terapiju, ergoterapiju, audiologopēdiju, logopēdiju. Katram bērnam tiek nodrošināts individuāls pakalpojuma saturs un apjoms atbilstoši viņa vajadzībām.
Savukārt psihosociālo rehabilitāciju bērniem no diviem gadiem līdz 18 gadu vecumam ar autiskā spektra traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, un viņu ģimenes locekļiem nodrošinās Latvijas Autisma apvienība.
Arī šo pakalpojumu plānots aprobēt līdz 30. novembrim, nodrošinot dažādus atbalsta pasākumus bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem klātienē un attālināti – vispārīgās atbalsta grupas ģimenes locekļiem, specializētās atbalsta grupas ģimenes locekļiem vai bērniem un radošās darbnīcas bērniem.
Biedrība no 2022. līdz 2023. gadam nodrošināja psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu 380 bērniem ar autiskā spektra traucējumiem ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļiem. Pakalpojums sniegts, pārņemot Somijas Autisma apvienības pieeju. Projekta laikā biedrība izveidoja psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma ieviešanas mehānismu, izstrādājot pakalpojuma aprakstu un apmācot atbalsta grupu vadītājus.
Likumprojekts deleģē valdībai izdot pakalpojumu regulējošus noteikumus, kas noteiks pakalpojuma apjomu, saturu, nosacījumus saņemšanai, piešķiršanai, finansēšanai, pārtraukšanai un izbeigšanai.
Kopš 2022. gada bērniem ar autiskā spektra traucējumiem līdz sešu gadu vecumam pieejama agrīnās intervences programma, ko finansē no Veselības ministrijas budžeta līdzekļiem. Agrīnā intervence tiek nodrošināta, kad ir aizdomas par autiskā spektra traucējumiem vai tie tikko diagnosticēti.
Autisma kabinets BKUS novietnē "Gaiļezers". Foto: Edijs Pālens/LETA