Pacientu rindas otrdien veidojās pie mediķiem, kuri bez maksas piedāvāja pārbaudīt veselību. Negaidīti daudzi izmantoja Pasaules Insulta dienas ietvaros piedāvāto iespēju izmērīt cukura un holesterīna līmeni, asins spiedienu, notestēt koordināciju un sirdsdarbību. Pacienta lomā iejutās arī raidījums “360 ZIŅneši”.
Līdzīgs Insulta dienai veltīts pasākums norisināsies arī šodien, 30. oktobrī, Austrumu slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" 2. stāvā no plkst. 11 līdz 14. Tur arī interesenti varēs notestēt savus insulta riskus.
Insultam ir daudz riska faktoru. Spēcīgākie no tiem – paaugstināts asins spiediens un glikozes saturs asinīs. Savukārt mazināt insulta risku var, piemēram, ar fiziskām aktivitātēm.
Viens no pirmajiem signāliem, kas norāda un mikroinsultu, ir koordinācijas pasliktināšanas. Bet, ja tomēr ir aizdomas par insultu, pacients uz slimnīcu jānogādā cik vien iespējams ātrāk.
“Diemžēl, smadzenes ļoti ātri iet bojā pēc tam, kad asins vads ir nosprostojies. Un tāpēc ir šis laika limits. Un principā, arī šīs 20 minūtes ir daudz. Jo minūtē iet bijā miljons un pat vairāk neironi. Tas ir ļoti daudz. Tas ir tā, it kā cilvēks novecotu gaismas ātrumā,” stāsta neiroloģe Evija Miglāne.
Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta