Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas ir CPV, kondilomas un kāpēc ir svarīgi vakcinēties?

Vakcīna pret CPV, attēls no Pexels.com

Vakcīna pret CPV, attēls no Pexels.com

Cilvēku papilomas vīruss jeb saīsinājumā CPV (angliski “HPV”) ir vīruss, kas bieži saistāms ar vairākiem vēžu veidiem, kurus tas izraisa. Tomēr, lai no tā sevi pasargātu, jau vairāk nekā desmit gadus Latvijā ir pieejama vakcīna, kas būtiski var samazināt saslimšanas risku un izraisītās saslimšanas smagumu.

Par to, kas ir CPV, kādi ir tā simptomi, kas ir kondilomas un kāpēc ir tik svarīgi vakcinēties, lasi klīnikas “Premium Medical” sagatavotajā rakstā, kur atbildes uz jautājumiem sniedza klīnikas “Premium Medical” ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dina Aldiņa.

Kas ir cilvēku papilomas vīruss jeb CPV?

CPV jeb cilvēku papilomas vīruss ir vīrusa veids, kas inficē ādu un gļotādu. Vīruss inficē gan ādas, gan gļotādas dziļākos slāņus. Šobrīd ir konstatēti aptuveni no 100 līdz 150 dažādi CPV veidi. Dzīves laikā ar to inficējas aptuveni 50 līdz 80% cilvēku. Lielākajā daļā gadījumu cilvēka imūnā sistēma spēj uzveikt CPV, un tas izzūd dažu mēnešu vai nereti 1 – 3 gadu laikā, neatstājot paliekošas sekas.

Tomēr CPV var būt kā ierosinātājs daudz nopietnākām slimībām. Tas var izraisīt ne tikai vieglus ādas iekaisumus, bet arī tādas nopietnas slimības kā dzemdes kakla, maksts, vulvas, anālās atveres, dzimumlocekļa, mutes vai pat rīkles vēzi. Visizplatītākais ir tieši dzemdes kakla vēzis, kas skar sievietes.

Kādi ir CPV simptomi?

Pārsvarā CPV slimība norit bez izteiktiem simptomiem, jo organisma imūnsistēma to spēj uzveikt. Taču ir gadījumi, kad ir novērojamas kārpas dažādās ķermeņa vietās – uz rokām, pēdām, plaukstām vai citviet. Kārpas, kuras rodas dzimumorgānu rajonā sauc par dzimumorgānu kārpām jeb kondilomām. Savukārt kārpām līdzīgi veidojumi – papilomas – var veidoties arī elpceļos. Visbiežāk balsenē.

Gadījumos, kad cilvēka imūnsistēma nav tik spēcīga un nespēj uzveikt vīrusu, tas var izraisīt jau iepriekš uzskaitos vēža veidus. Līdz ar to var uzskatīt, ka CPV pats par sevi nav bīstams, taču, ja cilvēka organismā CPV uzkavējas pārāk ilgi, tas var būt ierosinātājs dažādām vēža formām.

Kas ir kondilomas?

Kā jau tika minēts – kondilomas ir viens no CPV izraisītajiem simptomiem – dzimumorgānu kārpas. Tie ir nelieli kārpveida veidojumi, kas rodas dzimumorgānu rajonā. Kondilomas var būt gan kā nelielas pumpiņas, gan mezglveida izaugumi, gan dažāda izmēra smaili veidojumi uz āru. Mazie kārpveida veidojumi var izraisīt ne tikai niezi un dedzinošu sajūtu, bet arī pat asiņošanu.

Kāpēc vakcinēties pret CPV?

Viens no veidiem, kā sevi pasargāt no CPV izraisītajām sekām – kondilmām, kārpām, kā arī dzemdes kakla, maksts, dzimumlocekļa vai cita vēža veidiem – ir vakcinācija. Kopš 2010. gada vakcīna pret CPV ir pieejama meitenēm no 12 gadu vecuma, savukārt dažus gadus atpakaļ apmaksātu valsts vakcīnu ieviesa arī zēniem.

Šobrīd ir pieejama 9 valenta jeb 9 tipu vakcīna, kas nozīmē, ka tā iedarbojas uz 9 biežāk izplatītākajiem CPV paveidiem. Tādā veidā tiek samazināta iespējamā saslimšana ar 2 kārpu veidiem un 7 vēža veidiem. Piemēram, risku saslimt ar dzemdes kakla vēzi, vakcinācija ar 9 valento vakcīnu samazina pat par ~ 90%.

Kur un kā vakcinēties?

Vakcinēties pret CPV var gan pie ģimenes ārsta, gan atsevišķās medicīnas iestādēs. Vakcināciju ar deviņvalento vakcīnas tipu nodrošina arī “Premium Medical” klīnika. Tā ir mūsdienīga, augstas klases klīnika, kurā, negaidot garās rindās, iespējams saņemt plaša klāsta medicīnas pakalpojumus, tostarp veikt vakcināciju pret cilvēku papilomas vīrusu gan bērniem, gan pieaugušajiem. Pierakstīties uz vakcināciju iespējams pavisam ērti – zvanot vai veicot e-pierakstu.

Vakcīna pret CPV, attēls no Pexels.com

Vakcīna pret CPV, attēls no Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas