Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pēdas pirmā pirksta pamatnē izaudzis kauliņš?! Nē, tas ir greizais īkšķis!

Greizais īkšķis ir viena no izplatītākajām pēdas deformācijām, kas skar teju 23% pieaugušo vecumā no 18 līdz 65 gadiem un aptuveni 35% cilvēku, kas ir vecāki par 65 gadiem. Kas tieši izraisa kājas īkšķa deformāciju un kā fizioterapija var palīdzēt problēmas risināšanā, skaidro Arho Medicīnas Serviss fizioterapeite Baiba Šķēle.

Kas ir greizais īkšķis jeb Hallux Valgus?

Hallux Valgus veidošanās iemesls ir patoloģiskas izmaiņas pēdas pirmā pirksta kaula novietojumā, kad kājas lielais pirksts saliecas uz iekšu, izspiežot kaulu ārpus pēdas. Šī kaula deformācija ir ne tikai estētiska problēma, bet daļā gadījumu var izraisīt arī periodiskas vai pastāvīgas sāpes un diskomfortu.

Nepiemēroti apavi, iedzimtība, pēdas traumas un citi kājas īkšķa deformācijas cēloņi

Lai gan precīzi kaula novietojuma izmaiņu cēloņi nav zināmi, pastāv uzskats, ka kājas īkšķa deformāciju veicina tādi faktori kā:

  • ģenētika – 65% pacientu ir līdzīga deformācija ģimenē;
  • anatomiskas pēdas kaulu atšķirības – piemēram, īss vai uz augšu atliekts pirmais pleznas kauls jeb īkšķis;
  • plakanā pēda;
  • locītavu hipermobilitāte – elastīgas saites;
  • ikra muskuļa saīsinājums un potītes kustību ierobežojums;
  • nekorekta pēdas biomehānika;
  • muskulatūras disbalanss pēdā;
  • nepiemērotu maza izmēra, šauru, augstpapēžu apavu valkāšana.

Greizais īkšķis ir izplatītāka problēma sieviešu vidū

Kā norāda Arho Medicīnas Serviss speciāliste, operācija īkšķa kauliņa korekcijai ir efektīvs, bet ne pirmais un vienīgais risinājums. Sākotnēji priekšroku vajadzētu dot konservatīvai terapijai – platākiem apaviem, ar zemākiem papēžiem (līdz 5 cm), ortozēm, fiksatoriem, pretsāpju un pretiekaisumu medikamentiem un terapeitiskiem vingrojumiem. Ja konservatīvā terapija ir neveiksmīga, tad iespējams apsvērt ķirurģisku iejaukšanos.

Tomēr der zināt, ka pēc Hallux Valgus operācijas pēdu funkcionālās spējas būs mazākas. Un, lai gan operācija dod kosmētisku efektu un palīdz mazināt sāpes, ja netiks novērsti biomehāniskie cēloņi, pastāv risks, ka deformācija turpināsies.

Kā fizioterapija var palīdzēt mazināt sāpes un apturēt pēdas tālāku deformāciju?

Ar konservatīvās terapijas pasīvajām metodēm, kā ortozēm vai fiksatoriem, vien nebūs līdzēts. Lai nodrošinātu ilgtermiņa rezultātus, nepieciešams risināt deformācijas biomehānisko cēloni un trenēt pirksta atvilcējmuskuli un pirmā pirksta saliecējmuskuļus. To iespējams panākt ar funkcionālā izvērtēšanā balstītu, precīzu un individuāli pielāgotu terapeitisku vingrojumu kopumu, kas ļaus uzlabot pacienta pēdas funkciju.

Arho Medicīnas Serviss fizioterapeiti pēdas problēmu ārstēšanai pielieto īpaši izstrādātu vingrojumu programmu, kuras ilgtermiņa efektivitāte ir pierādīta klīniskā pētījumā. Vingrojumu programma paredz potītes, pēdas un kāju pirkstu locītavu kustīguma uzlabošanu, pašmasāžas apmācību un spēka vingrojumus kājas īkšķim un pārējiem pirkstiem.

“Bieži vien sākotnēji tā nav tāda reāla vingrošana, vairāk mēģinājums vispār piedabūt kājas pirkstu mazos muskuļus strādāt; tāds vairāk smadzeņu treniņš. Jo greizā īkšķa deformācija nozīmē, ka tie muskuļi tā īsti nekad nav strādājuši. Mēs terapijā izmantojam “BlackBoard” pēdas trenažieri, kas ir patentēta ierīce pēdas vingrināšanai,” skaidro fizioterapeite Baiba Šķēle.

Profilaktiski ieteikumi deformācijas mazināšanai un sāpju novēršanai

Deformācijas un sāpju mazināšanai būtiski palīdzēt var kinezioloģiskā teipošana, pēdu pašmasāža, vertikālas slodzes treniņi un vingrojumi pēdas pirkstu mobilitātes korekcijai, ko pacients var izpildīt mājās.

Īkšķa atvilcējmuskuļa trenēšana

Vingrinājumu izpilda sēdus pozīcijā, pilnu pēdu balstot uz grīdas. Lēnām īkšķi attālina no pārējiem pirkstiem, slidinot pa grīdu. Izpildot vingrinājumu, jāsajūt muskuļu sasprindzinājums pēdas garenvelvē. Papildus slodzei ap pirkstiem var aplikt mazu gumiju, tas reizēm palīdz labāk saprast veicamo kustību. Pirkstu pozīcijā notur 5 sekundes, tad atbrīvo. Vingrinājumu atkārtot 10 reizes.

Pirkstu kustīguma uzlabošana un pirkstu saliecējmuskuļu trenēšana

Vingrinājumu izpilda sēdus pozīcijā, pilnu pēdu balstot uz virsmas. Kāju pirkstus saliec uz leju, it kā mēģinātu iekrampēties grīdā. Pozīciju notur 5 sekundes, tad atbrīvo. Papildus slodzei var izmantot audumu vai salveti un mēģināt to satvert un pacelt. Vingrinājumu atkārtot 10 reizes.

Pēdas slodzes sadalījuma uzlabošana

Vingrinājumu izpilda sēdus pozīcijā, pilnu pēdu balstot uz virsmas. Īkšķa kaula locītavai jābūt kontaktā ar virsmu. Saglabājot šo kontaktu, mēģina pacelt pēdas garenvelvē, neceļot kāju pirkstu un nekustinot ceļa un gūžas locītavas. Pozīciju notur 5 sekundes, tad atbrīvo. Vingrinājumu atkārtot 10 reizes.

Foto: Canva.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas