Vides objekts "Adventes vainags" Daugavpilī. Foto: Ivars Soikāns/LETA
Jau šo svētdien, 1.decembrī, atzīmēsim Pirmo adventi, kad mājās ienāks svētku sajūta - koši adventes vainagi, svecīšu liesmiņas un lampiņu virtenes kā iekštelpās, tā mājas ārpusē.
Diemžēl Ziemassvētku gaidīšanas laikā ugunsdzēsējiem glābējiem un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem pieaug izsaukumu skaits, kuros jāsteidzas palīgā cilvēkiem, jo notikusi nelaime.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki. Savukārt, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem bieži šajā laikā nākas sniegt palīdzību tiem, kuri guvuši apdegumus, neuzmanīgi apejoties ar uguni.
Bez uzraudzības atstātas iedegtas svecītes, aizdegušies adventes vainagi vai mājdzīvnieks, kurš netīši apgāzis sveci, bojātu dekoratīvo spuldzīšu virteņu lietošana- šie ir tikai daži no izsaukumiem, kurus varēja novērst. Ugunsdrošības prasības nosaka, ka pat uz īsu mirkli nedrīkst atstāt atklātu liesmu bez uzraudzības, lai arī liekas, ka nekas traks jau nenotiks. Tāpat, glābēji arī atgādina, ka bez uzraudzības nevar atstāt pat ēdienu uz plīts vai piparkūkas cepeškrāsnī. Piededzis ēdiens rada piedūmojumu, kuru ieelpojot, var rasties nopietni veselības traucējumi.
Operatīvie dienesti atgādina par būtiskākajiem drošības noteikumiem, lai svētku noskaņu nepārtrauktu traģiski negadījumi.
Dūmu detektors - pārliecinies, ka tas ir darbspējīgs!
- Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa - baterijas nomaiņa, detektora darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā.
- Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kas laicīgi brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam detektors ir jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk - nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan - detektors ir darbspējīgs.
Sveces - ieteikumi to lietošanai:
Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem, kā arī pie aizkariem vai mēbelēm!
- Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties!
- Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā!
- Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi!
- Ejot prom no dzīvesvietas vai dodoties gulēt, pārliecinies, ka svece ir nodzēsta!
Adventes vainagi - riski un ieteikumi:
- Visdrošāk ir sveces adventes vainagā nededzināt!
- Ievieto vainagā stabilus un nedegošus sveču turētājus!
- Nepieļauj sveču liesmu nonākšanu saskarē ar degtspējīgiem materiāliem vai dekorācijām!
- Ņemiet vērā! Jo ilgāk adventes vainags atrodas mājoklī, jo sausāks un degtspējīgāks tas kļūst!
Darbošanās virtuvē - maltītes gatavošana:
VUGD ik dienu saņem vairākus izsaukumus, kur sadūmojumu radījis bez uzraudzības uz ieslēgtas plīts vai cepeškrāsnī atstāts un piededzis ēdiens. Platības ziņā tie ir nelieli ugunsgrēki, tomēr to radītie degšanas produkti var apdraudēt cilvēku veselību un pat dzīvību.
- Gatavojot un sildot ēdienu, ievērojiet piesardzību!
- Neatstājiet ēdienu uz ieslēgtas plīts bez uzraudzības!
Uzstādiet mājokļos dūmu detektorus, kas laikus vēstīs par sadūmojumu, dodot iespēju izglābties no piedūmotām telpām un izsaukt operatīvos dienestus, zvanot 112!
Vides objekts "Adventes vainags" Daugavpilī. Foto: Ivars Soikāns/LETA