Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko vēsta Miķeļdienas ticējumi un kā tai sagatavoties?

Jau klāt Miķeļdiena, kas pēc senlatviešu ticējumiem ir latviešu rudens saulgrieži un gada auglīgās daļas aizvadīšanas svētki jeb ražas svētki. Gluži kā daudzi citi gadskārtu svētki, arī Miķeļdiena jo īpaši tiek atzīmēta skolās un bērnudārzos, kā arī dažādos gadatirgos.

Miķeļdienas ticējumi

Miķeļdienā vēro laiku un dabu. Līdz Miķeļdienai visai ražai, izņemot kāpostiem, jābūt novāktai un labībai jābūt novietotai zem jumta, jo tad Miķelis nākot skatīties, vai darbi izdarīti, bet, ja kaut kas nav izdarīts un nokopts, tas steidzami jādara, jo Miķelis, negantnieks, varot uzsūtīt sniegu un salu, jo Miķeļu dienā sākoties zemes guļas laiks un sniega vārti atveroties. Ticējumi vēsta, ja Miķeļos līst, gaidāma silta vasara, savukārt, ja diena un nakts miglaina, tad būšot laba vasara, bet, ja sausa un auksta Miķeļdiena un nakts, tad vasara gaidāma slikta.

Jāvēro arī koki. Cik nedēļas pirms Miķeļdienas kokiem sākušas dzeltēt lapas, tik nedēļas pirms Jurģiem sākšot zāle dīgt. Ja pirms Miķeļiem kokiem nobirst lapas, tad būs silts un agrs pavasaris, un jau pirms Jurģiem ziedēšot ievas, bet, ja lapas vēl nav sākušas birt, tad pavasaris gaidāms auksts. Ja Miķeļdienā ozoliem vēl ir zīles, tad būšot dziļi Ziemassvētki. Ja Miķeļdienā sabirušas tik daudz lapas Tavā dārzā, ka nespēj tikt galā, ņem talkā lapu pūtēju!

Miķeļdienā nedrīkst skaļi uzvesties, gatavot un darīt darbus, jo tad peles saož un nāk uz dzīvi mājā. Arī no meža neko nedrīkst nest, tad gan peles, gan žurkas apmetoties uz ziemu mājā. Bet, lai ne peles, ne žurkas, ne prusaki, blaktis un skudras māju neapsēstu, Miķeļu dienā ar žagaru jāizsit visi mājas kakti, it kā padzenot prom visus grauzējus un kukaiņus, kas māju apsēduši, pēc kā tas žagars, ar kuru izsisti kakti, jānes uz krustojumu, jāpārmet pāri un neatskatoties jānāk atpakaļ mājās, tad tie grauzēji un kukaiņi netiekot ceļam pāri. Bet vieglākais un drošākais veids, kā no tiem atbrīvoties, ir veikt deratizāciju un dezinsekciju.

Kā sagatavoties Miķeļdienai bērnu dārzos un skolās

Viena no iesakņojusies tradīcijām ir kompozīcijas veidošana Miķeļdienas izstādēm gan bērnu dārzos, gan skolās. Kompozīciju veido no rudens veltēm, ļaujot bērnam izpausties fantāzijā un palīdzot viņam izveidot iedomātos tēlus no dabas veltēm, tiek attīstīta bērna radošā puse, sīkā motorika, tehniskās iemaņas (kompozīcijai nereti nepieciešami savienojošie elementi), kā arī bērnam un vecākiem ir kopā būšanas prieks un gandarījums par paveikto darbiņu, kur aplūkot pēc tam iespējams visiem.

Vecākiem bērniem, parasti sākumskolās, notiek gadatirdziņi, kuros bērni paši var piedalīties, pārdodot par joku vai īsto naudu gardumus vai lietiņas, ko pats izgatavojis. Arī šī ir lieliska iespēja, kā bērnam ne tikai attīstīt sīko motoriku, veidojot, piemēram rotas, mazas rotaļlietas, dažādas citas sīklietas, bet arī attīstīt savu talantu, piemēram, kulinārijā, kas ir visai populāri tieši Miķeļdienu tirdziņos. Pīrādziņi, cepumi, pašu gatavoti saldumi un citi gardumi, par kuriem bērns nopelna naudiņu, palīdz saprast viņam uzņēmējdarbības pamata procesus – sākot no produkta sastāvdaļu sagādāšanas un produkta izgatavošanas, līdz pat pārdošanas procesam.

Rudens veltes. Foto: Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas