Вы используете старую версию браузера, некоторые интерфейсы могут работать. Мы рекомендуем вам обновить ваш браузер!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Latvijā pieaug appludināto māju skaits: par drošību konsultē būvniecības un apdrošināšanas speciālisti

Foto: Geberit Pluvia, Onninen

Foto: Geberit Pluvia, Onninen

Statistiski izplatītākais mājokļa apdrošināšanas gadījums Latvijā ir plūdi, kurus vairumā izraisa novecojuši, nolietoti inženiertīkli. Neskatoties uz paātrināto veco daudzdzīvokļu māju renovāciju, pagājušā gada laikā tika fiksēti pat 27,3 % īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pieaugums. Kā norāda santehnikas eksperti, tad tas liek domāt, ka jauno darbu kvalitāte nebūt nenodrošina ilgmūžību - mājās dvēseles mieru nodrošinās tikai sertificēts meistardarbs, mūsdienīgi risinājumi un kvalitatīvi materiāli.

Katrs trešais negadījums - plūdi

Saskaņā ar “If Apdrošināšanas” pieejamajiem datiem, īpašumu applūšana ir viens no biežākajiem negadījumiem mājokļos, īpaši vasarā, kad tiek fiksēts pat par 20% vairāk santehnikas avāriju nekā citos mēnešos. Šī statistika vienlīdz attiecas kā uz dzīvokļiem, tā privātmājām. Biežākie mājokļu applūšanas cēloņi ir ūdens cauruļvadu un filtru, ūdens sildīšanas boileru, radiatoru, veļas un trauku mazgājamo mašīnu cauruļvadu plīsumi.

Par bojājumiem, kas radušies ūdens noplūdes dēļ, mājokļa īpašniekam tiek izmaksāti vidēji 1`282 eiro, bet lielākā izmaksātā atlīdzība sasniegusi pat 73 tūkstošus eiro. Tā izmaksāta kāda dzīvokļa īpašniekam, kur ūdens noplūdes rezultātā no augšējā stāva, kurā bija plīsis ūdens filtrs zem vannas, tika radīti būtiski bojājumi telpu apdarei un dzīvoklis ilgu laiku nebija piemērots dzīvošanai.

Noteicošais faktors ir mājokļa vecums

Atbildot uz jautājumu, vai vecās mājās applūdināšana ir biežāk sastopama, SIA “CDzP” pārstāvis Ģ. Beikmanis, kas ir ilggadējs un aktīvs dalībnieks Latvijas namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā, kas apvieno Latvijas namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmumus, mums apliecina, ka daudzu veco ēku inženiertīkli ir avārijas stāvoklī.

“Mājokļa vecums neapšaubāmi rada lielāku plūdu risku. Un tas nenozīmē, ka agrāk procesi vai materiāli bija sliktāki – vienkārši līdz ar ēku noveco arī tās inženiersistēmas, tāpēc arī ekspluatācijas īpašības pasliktinās. Visbiežāk negadījumi notiek nolietotu cauruļvadu dēļ, kuri ir caurdurti vai salauzti. Līdz ar to ir nepieciešama renovācija, kuras laikā šie inženiertīkli tiek nomainīti,” stāsta uzņēmuma “CDzP” pārstāvis Ģ. Beikmanis.

Būvspeciālisti uzskata, ka labākas profilakses par nomainītiem cauruļvadiem nevar būt, kā arī sanitārajiem mezgliem jābūt ūdensnecaurlaidīgiem, tādējādi pasargājot citas telpas no ūdens iekļūšanas. “Svarīgi ir arī zināt, ka jaunie cauruļvadi pirms to aizvēršanas sienās ir jātestē hidrauliski. Uzstādot ierīces vai iekārtas, kādu laiku ir jāvēro, vai ir kāda noplūde vai ūdens iekļūšana. To nevar atstāt bez uzraudzības uzreiz pēc uzstādīšanas, jo jebkas var notikt pat ar labākajiem uzstādītājiem,” stāsta Ģ. Beikmanis.

“Geberit” risinājumos - uzmanība ikvienai detaļai

Eiropas santehnikas produktu līdera “Geberit” pārstāvis Latvijā, tehniskais konsultants Ivars Grantiņš stāsta, ka katra ēka ir kā dzīvs organisms, un, lai ūdens plūstu, kā arī nonāktu līdz ūdens maisītājiem un sadzīves tehnikas, jāveic daudz rūpīgu sagatavošanās darbu. Tam ir īpaši noteikumi, metodika, speciāli materiāli un instrumenti.

“Uzskatu, ka arvien retāk ir gadījumu, kad cilvēki paši nolemj mājās uzstādīt santehniku vai uztic to nepieredzējušam meistaram. Mūsdienu darba standarti prasa sertificētas zināšanas, īpašus instrumentus un uzmanību vissīkākajām detaļām. Pēc tā visa nodrošināšanas iedzīvotājiem tiek sniegta ilgtermiņa garantija, kas dos viņiem sirdsmieru par darba kvalitāti,” stāsta I. Grantiņš.

“Modernās presējamās cauruļvadu sistēmas, piemēram, “Mapress”, kas paredzētas dažāda veida instalācijām – dzeramajam ūdenim, apkures un dzesēšanas sistēmām, dažādām gāzes iekārtām – ir izgatavotas no nerūsējošā tērauda un vara – tās ir viegli savienojamas, praktiski bez kļūdām, un tām ir augsti higiēnas standarti. Šādas apgādes cauruļvadu sistēmas tiek savienotas ar īpašiem instrumentiem, kuru darba gaitu var pat uzraudzīt lietotnē, vai viss tika izdarīts pareizi,” norāda “Geberit” pārstāvis Latvijā.

Tehniskais konsultants piemin arī lietus ūdens savākšanas nozīmi no plakanajiem jumtiem. Ja lietus sezonā netiek veikta pareiza ūdens savākšana, pastāv plūdu risks: “Īpaši tas attiecas uz lieliem ražošanas objektiem vai telpām ar lielu cilvēku plūsmu, kur ir svarīgi pasargāt gan pieejamo inventāru un uzglabātās preces, gan cilvēkus”.

Būvnieka resursu taupīšanas risinājums daudzstāvu ēkām.

Videi draudzīga cauruļvadu materiālu kvalitāte bieži vien kļūst par izšķirošu niansi. Piemēram, to ražošanā un rūpniecībā kopumā ir plaši izplatīta lētāka PVC plastmasa - viens no materiāliem, kas Eiropas Savienībā nav pieņemams tās kaitīgās ietekmes dēļ.

„Ilgtspējīgāki, resursus taupoši, ilglaicīgāki risinājumi vienmēr ir bijuši mūsu uzņēmuma prioritāte, un notekūdeņu utilizācijas un ūdensapgādes sistēmu tehnoloģiju uzlabošana nav izņēmums. Mūsdienās ražojam visas tehnoloģisko risinājumu sastāvdaļas, kuru pamatā ir augsta blīvuma etilēns, kas ir drošāks un neizdala toksiskas vielas: gan ilgtermiņā, gan, piemēram, ugunsgrēka laikā “, uzsver I. Grantiņš.

Pievēršoties Šveices kvalitātes sistēmu praktiskai pielietošanai, viņš min pieaugošo augstceltņu skaitu un tām nepieciešamos specifiskos risinājumus. Ja pirms desmit gadiem lielajās pilsētās bija reti sastopami 10, 12 vai pat 15 stāvu arhitektūras piemēri, tad šodien šādu un vēl augstāku biroju, viesnīcu un dzīvojamo kompleksu būvniecība strauji kļūst aktīvāka.

“Standarta kanalizācijas sistēma augstceltņu projektos aizņem daudz vietas, jo kanalizācijas caurule ir jāuzstāda nišā un paralēli tai, vēl vienu, kas nodrošina kanalizācijas sistēmā nepieciešamā gaisa cirkulāciju. “Geberit SuperTube” ir vienas caurules sistēma, kas veic abas šīs funkcijas, tā ir ne tikai trīsreiz jaudīgāka, bet arī ietaupa uzstādīšanas izmaksas un izmantojamo platību”, stāsta I. Grantiņš. Tas viss, viņaprāt, ir pilnībā izdevīgi projekta attīstītājam un tam, kurš izmantos risinājumu.

Efektīvāka lietus savākšana un inovācijas ūdensapgādē.

„Geberit Pluvia“ sifoniskā lietus ūdens savākšanas un novadīšanas sistēma atbild par plakano ēkas jumtu pasargāšanu no ūdens slodzes.

“Salīdzinot ar gravitācijas lietus ūdens sistēmu, vakuuma sistēmai, pateicoties sistēmas darbības principam un perfekti saskaņotu komponentu dēļ, nepieciešami cauruļvadi ar daudz mazākiem diametriem. Rezultātā sistēma piepilda ūdeni ar minimālām gaisa spraugām un tās jauda ir daudz lielāka”, dalās I. Grantiņš.

Viņaprāt, vēl viena šīs sistēmas priekšrocība, īpaši tādās lielās ēkās kā loģistikas vai iepirkšanās centri, ir horizontālie cauruļvadi, kas tiek uzstādīti bez slīpumiem, ļaujot maksimāli izmantot ne tikai grīdas platību, bet arī visu telpas apjomu. Visbeidzot, mūsdienu tehnoloģijai piemīt pašattīrīšanās īpašības. Viss pateicoties lielajam notekūdeņu kustības ātrumam, kas padara apkopi daudz vieglāku nekā ierasts.

Raksts tapis sadarbībā ar Geberit. Vairāk informācijas:

Ieskaties arī: https://www.onninen.lv/jumta-ilgtspejas-izaicinajumi

Foto: Geberit Pluvia, Onninen

Foto: Geberit Pluvia, Onninen

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Похожие новости

Загружаем...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas