Iestājoties siltākam laikam, arvien biežāk pagalmos un māju tuvumā mūs apciemo eži. Nereti gribas šo viesi arī pacienāt, taču kā tad ir patiesībā? Vai ezi vispār drīkst barot?
Vai ezi drīkst barot ar pienu?
Bērnībā laukos ežu ģimenēm omīte labprāt padeva tasi piena un priecājās, ka tas ēd. Taču izrādās, ka piens ezim patiešām garšo, taču kārumniekam pēc šādas našķošanās var sākties caureja un vēdergraizes, tādēļ ezim pienu nekādā gadījumā nevajag dot, ezis var saslimt un pat iet bojā. Vislabāk ezi padzirdīt ar vienkāršu, tīru ūdeni.
Ko ezis ēd dabā?
Ezis ir gaļēdājs. Viņa tipiskajā diētā atradīsi dažādas vaboles, kāpurus, sliekas. Tāpat ezis labprāt ēd zemē izkritušās putnu olas, augļus, arī gliemežus vai kādu ķirzaku ezis nesmādēs. Ja ceļā gadās čūska, arī tā var kļūt par eža maltīti, taču tas notiek reti, jo čūskas ir aktīvas dienā, savukārt ezis – tumšajā laikā, līdz ar to abi reti satiekas.
Ar ko barot ezi?
Ja vēlies ezi pacienāt, vari piedāvāt viņam gaļu saturošu kaķu barību, kaķu cepumus, arī suņu barību. Protams, blakus – tasīti tīra ūdens. Ezim drīkst dot arī smalki sagrieztu svaigu gaļu, zivi – taču jāņem vērā – tai nevajadzētu būt apstrādātai vai ar garšvielām, piemēram sāli. Ezi nevajadzētu pieradināt pie regulārām maltītēm Tavās mājās, jo dabā dzīvnieciņam ir pašam jāprot par sevi pastāvēt un sagādāt sev pārtiku.
Ko nedrīkst dot ezim ēst?
Ja nevēlies, lai dzīvnieks saslimst, nekādā gadījumā nepiedāvā ezim jau pieminēto pienu, jo ezis nepanes laktozi. Turklāt – kas ir interesanti – lai gan nereti bērnu grāmatiņās ir redzami eži, kas uz muguras nes ābolus un sēnes, taču patiesībā ezim tie īpaši neiet pie sirds – tie vairāk ir kā vitamīnu avots, tādēļ ezis tos patērē ļoti minimāli.
Tāpat nevajadzētu ezim piedāvāt maizi.
Kā vēl var palīdzēt ezim?
Ežiem ir nepieciešams patvērums, lai pārziemotu, kā arī kur gulēt vasaras karstajās dienās, jo, kā zināms, šis dzīvnieks pārtikas meklējumos dodas, iestājoties krēslai. Ezim patiks apmesties baļķu kaudzē, malkas grēdā, šķūnītī, komposta kaudzē kādā ēnainā dārza stūrī. Noteikti nemēģini ezi pieņemt kā mājdzīvnieku un piespiest dzīvot telpās. Ja vēlies sev mājdzīvnieku, izvēlies suni, kaķi, kāmīti vai kādu citu mājas mīluli.
Zemāk noskaties video: Rēzija Kalniņa tic, ka četrkājainie mīluļi paši izvēlas savus saimniekus.
Izlasi arī:
Suni vai kaķi sadzēlusi bite – ko darīt?
Kā iemācīt sunim neēst visu, kas pagadās?
Kā atpazīt babeziozi – bīstamu ērču slimību suņiem un kaķiem