Ja jums ir grūti piecelties no rītiem, var būt kārdinoši uzreiz ķerties pie kafijas tases, lai no rīta izkustētos. Taču miega eksperte, ārste Debora Lī britu izdevumam “The Mirror” stāsta, ka tas var vairāk kaitēt nekā palīdzēt.
Sarunā ar eksperte paskaidroja, kāpēc: “Kad pamostaties, stresa hormona kortizola līmenis ir visaugstākais, un tas ir hormons, kas uzlabo modrību un koncentrē uzmanību, kā arī regulē vielmaiņu un imūnsistēmas reakciju.”
"Paaugstināts kortizola līmenis var ietekmēt jūsu imūnsistēmu, un, ja tas jau ir sasniedzis maksimumu pamostoties, kafijas dzeršana, tiklīdz acis atvērtas, var vairāk kaitēt nekā palīdzēt, un var pat padarīt jūs imūnus pret kofeīnu ilgākā laika periodā," stāsta ārste.
Tā vietā Lī iesaka pirmo kafijas tasi dzert ne ātrāk kā 45 minūtes pēc pamošanās. Tas nodrošinās optimālu enerģijas pieplūdumu.
Viņa paskaidroja: "Kortizola hormonam ir savs ritms, kas atbilst jūsu miega ciklam. Tie sasniedz maksimumu pusstundas līdz četrdesmit piecu minūšu laikā pēc pamošanās, un pēc tam lēnām samazināsies visas dienas garumā, kas izskaidro, kāpēc jūs varat sasniegt maksimumu no rīta, bet naktī kļūt nogurušāks.”
Ņemot vērā jūsu ritmu, vislabākais laiks, kad varat uzņemt kofeīna devu, ir ne agrāk kā 45 minūtes pēc pamošanās, kad jūsu kortizola ritms sāk samazināties,
uzsver speciāliste.
Tomēr vislabākais laiks, kad dzert pirmo kofeīna dzērienu, patiesībā ir no rīta vidus līdz vēlam rītam, jo tieši tad jūs varētu sākt izjust pirmo kritumu un jums būtu nepieciešams nedaudz uzmundrināt organismu.
Lī paskaidroja: "Ja esat cilvēks, kas mostas, piemēram, ap 7.00, tad pirmās kafijas dzeršanu atstājiet uz laiku no 10.00 līdz 12.00, kad jūsu ķermenis un prāts to novērtēs vislabāk un jūs no kofeīna gūsiet vislielāko labumu."
Lasi vēl: